1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често се самозадоволувате?

Дискусија во 'Секс' започната од suGarBaby, 14 март 2010.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    И јас исто. Поготово пред да добијам, ако не сме во можност со дечко ми, си го практикувам ова редовно 8)
     
  2. andrijances

    andrijances Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Лелеееее изгледа само јас сум заостаната на форумчево..........ха,ха никогаш не сум го правела тоа ,а и немам потреба,барем до сега.
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ се прашувам само како си издржалаааа :mrgreen: Интересно чувство е, јас почнав од љубопитност..
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Curiosity killed the cat, ама жена не може да убие :lol:
    Не го практикувам често, но се случува, луѓе сме. Да имав човек кој ќе можеше да ме задоволи можда и немаше да го практикувам.
    Какво касно??? Тие мнооооогу порано почнуваат. Научно е докажано дека момчињата уште од најрана возраст почнуваат да си играат со својот полов орган.
     
  5. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114

    Да, сите си играме, само некој осознава порано,некој покасно. А муабетот ми беше-кога они можат да си уживкаат у тоа, зашто не и ние? И зашто би биле осудувани, ако тоа започнало одамна, како што е случајот со нив.?... Има, има луѓе кои ги осудуваат женските како нас, али што сакаат нека праат. Enjoy yourselves! :up:
     
  6. sweetbutterfly

    sweetbutterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    koj sto saka neka misli... na nikogo ne mu pisuva na celo deka se samozadovoluva.
    moe mislenje e deka sekoj ima potreba od toa i da si praktikuva koga ke mu e potreba
     
    На Iva 45 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. shauma

    shauma Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Добивам оромни желби за секс , а сеуште не сум имала однос...и незнам како би се задоволила до максимум...помош
     
    На annnna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. peperutka100

    peperutka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    0
    Хммм интересна тема. Јас немам многу потреба за тоа, бидејќи мојот дечко си сака да не му е од око :D
    Најчесто тоа го правам кога имаме апстиненција, или кога ке ми дојде некоја помисла, па и ние сме души некогаш ни доаѓа сексуален нагон и големо либидо, не е тоа срамно.
     
  9. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Се согласувам дека тоа не е нешто срамно, јас искрено уште мнооооогу мала почнав со тоа а не знаев ни што правам точно :) и ми беше понекогаш страшно зошто го правам тоа! :) после веќе ми стана јасно за што станува збор и знаев да се исконтролирам. сега веќе не го правам тоа(ептен ретко) пошто дечко ми веќе е досаден! секој ден- СЕКС!!! јас не знам како не се заморува... јас понекогаш сакам да здивнам да одморам ама тешко... :worried: :rock:
     
    На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutka100

    peperutka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    0
    = Исто :lol:
     
  11. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    исто и јас дечко ми е спремен 24/7 за тоа :lol:
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Абе убаво што си ги фалите дечковците дека се така физички спремни, ама реалноста е: тоа што жена може cо смеење, маж не може ни со плачење хахахахахахаха :D
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zverkica

    zverkica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    2.617
    Според мене е многу нормално и пред се здраво за една жена да се самозадоволува, нормално кога ќе осети потреба од такво нешто. На тој начин си го учи телото, се лачат хормони на среќа и се здрави за женските органи да функционираат стабилно и нормално....Јас тоа го правам секој пат кога ке осетам потреба, но тоа може да биде и еднаш во две недели, а некад и 2-3 пати неделно, зависи во кои период од менструалниот календар сум....дали се плодни или пмс денови :D
     
    На Sladok_008 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Женската сексуалност е толку пригушувана во минатите години па и векови што веќе одредени луѓе одбиваат да признаат дека маструбираат бидејќи го сметаат тоа како нешто срамно, гнасно, ужансо и нешто што религијата го забранува. Моите другарки (поранешни) значи од 6 девојчиња 5 од нив се изјасниа (така да кажам) дека не маструбираат. Не им поверував. Ако не маструбираш како ќе знаеш што сакаш во сексот еден ден? Па нема да знаеш... нормално. Имаше еден интересен филм а СкајНет кој ја изнесува на виделина човечката, а во еден дел и женската сексуалност, преку приказната на еден биологист кој извршува студија за маструбирањето, сексот итн. кај жените. Вреди да се погледне филмот, бидејќи се разјаснуваат некои работи, дека маструбацијата не е грев (реков религијата го заупува мозокот) манифестација на ментални болести и сл. што порано не било случај.
    Тие мислења наголемо владеат денеска иако се сметаме за поприлично унапредени суштества со “слободни“ сваќања.
    Во горенаведениот филм, човекот ја прашува бабава:
    -Од кога маструбирате?
    -Синко, јас го измислив маструбирањето. 8)

    ___

    Јас маструбирам. Некогаш за опуштање, а додека овулирам од потреба. Се ослободувам од вишокот хормони и цел ден сум среќна. :D
     
    На orxideya, MarchelineAmaru и rajna-vojvoda им се допаѓа ова.
  15. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Gnshine, супер одговор! Џабе да негираат, секој го прави тоа, кој поано кој подоцна. Така најдобро и се запознаваш со своето тело. Навистина е чудно е колку подобро ги познаваме туѓите тела од своите. На пр, сигурно знаеш што го возбудува дечко ти, што му годи а што не, а таа истата личност не може да ти каже што ја пали најмногу, како би сакала да и биде при однос, зошто е ограничена само на тоа што го добива. Така да девојки не е срамота да го правите тоа, ниту пак превара или било што др, ама глупо е да го негирате тоа и да се правите ко да слушате прв пат за тоа па уште и се гадите. Ако се гадиш да се задоволиш сама, како ќе дозволиш некој др да го стори тоа за тебе?
     
  16. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Мене искрено ми е гад :$ :D
     
  17. net-tet

    net-tet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    postojano
     
  18. soncusko

    soncusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Нормална работа. Нема ништо лошо и погрешно во тоа.
    И навистина не ми текнува како сум знаела дека постои такво нешо како самозадоволување, затоа што од многу мала почнав. бев 6 или 7 одделение и тогаш мислев дека правам нешто шпогрешно и секој ден си викав НЕМА ВИШЕ, УШТЕ ДЕНЕС, и пак си продолжував. Едноставно ми се допаѓа чувството и се замозадоволувам кога мислам дека имам потреба, но редовна сум! не заостанувам.
    :):)
     
    На rajna-vojvoda и anonimnabt им се допаѓа ова.
  19. baby-by

    baby-by Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    3
    Јас бидејки не сум имала односи се самозадоволувам со стимулирање на клитористот...дознав што ми прија а што не...чувството е прекрасно...и не кријам да си кажам..мислам дека сите го прават тоа на денешницава и машки и женски ;)
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас не се самозадоволувам често. Тоа го правам ептен ретко кога неможам да издржам, т.е. кога сум немала секс подолго време.
    Не се самозадоволувам често, не оти ми е табу, глупо или смешто- туку бидејќи не ми е убаво кога го правам тоа сама.
    Ниеден предмет не може да го замени човекот и ништо неможе да го надмине контактот со очи и погледите кои кажуваат дека уживате додека го правите тоа.