1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често јадете надвор од дома

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Svetilka, 6 декември 2011.

  1. Lavica01

    Lavica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Некогаш знам еднаш месечно,а некогаш и повеќе пати :$
    - доколку се работи за ручек негде во ресторан или таква ствар..
    А ако под ова спаѓа и училиштето,скоро секој ден :$
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Порано јадев почесто, сега повеќе сакам дома да си приготвам, макар се работело за обичен тост или печено лепче.
    Додека бев во средно, постојано јадев од школската да ја наречам менза иако не е буквално тоа. :D
    Или најчесто си купував бели печива, ама кога ми се падна една недопечена панцерота како кец на десетка, се откажав од сите купечки работи и купувам само тогаш кога сум ептен во тесно.

    Со оглед на тоа дека годинава го почнав студентскиот живот, бев „принудена“ да се научам да готвам барем нешто за да не купувам глупости, а и моите од дома ми пуштаат храна, па така имам сигурни залихи за минимум 3 дена, а за останатите ден и половина си подготвувам нешто сама.
    Избегнувам купечка храна дури и на паузите помеѓу предавањата, а бидејќи и често немам време да појадувам како што треба дома, си носам во ташна домашно приготвени кифлички, панцероти, сендвич, баничка и по некоја овошка.

    Не дека воопшто не јадам купена храна, ама ете така, сакам да ја избегнувам колку што е можно повеќе и од сите тие бучкуруши, се согласувам само на пица или пастрмајлија два-три пати во месецот или палачинка. :)
     
  3. InnaPH

    InnaPH Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    0
    1-2 неделно
     
  4. LOmikol

    LOmikol Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    многу често
     
  5. tofi

    tofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    13
    Еднаш неделно
     
  6. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    се хранам многу често надвор, брза храна, и тоа во ресторан најчесто
     
  7. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Па колку и да се трудиш што помалку,ете,се случува. :|
    Порано јадев житни снегулки или нешто спакувано од дома за на училиште,но сега си почнав со белите пецива.А во ресторани,хммм,воопшто не јадам.Можеби некогаш знаеме фамилијарно да излеземе на пица,ама тоа дали еднаш годишно се случува. :worried:
    И да,немора да значи ако јадеш надвор од дома дека се храниш нездраво.
    Колку толку,барем мала поздрава замена може секогаш да се направи,интегрални пецива,крекери,пробиотски јогурти итн. има насекаде.
    За во рестораните,одличен избор е рибата,посебно лососот.Или некоја салатка. :)
    Ако сакаш да се храниш здраво,нема изговори.Само добра воља и време. :)
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Пре често, да не кажам секој ден. Еден оброк во денот како и да е ми е надвор од дома. Дали ќе биде доручек, ручек или вечера зависи од тоа која смена сум на работа, факултет или друга социјална активност :lol: Да бидам искрена, ми одговара вака, не сум многу по домашните готвени јадење како манџите на пример, па гледам да ги избегнувам и да се извлечам за ручек. Ако останам дома со викањето и погледите на мајка ми ќе морам да си ја изедам манџата :sweat:
    Пак, не значи дека ако јадам надвор од дома дека јадам само брза и нездрава храна, има алтернативи. Доручекот ми е најчесто овошје или интегрално пециво. Ручекот зависи, сендвич, или кинеска храна, тестенини, салата... а вечерата секогаш ми е нај не здрава, се тогаш ми се пријадуваат некои сосови, лесковачки, хамбургети, помфрити и чуда... Значи и да јадам дома, пак ќе се сведе на истото, ако не е манџа за ручек тогаш ќе бидат или тестенини или месо или компир...
     
  9. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Речиси секој ден на училиште. :)
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Секој ДЕН! :rofl: :rofl: :rofl:
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Од понеделник до петок. Тогаш сум на работа и таму јадам.
     
  12. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
  13. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    До пред некое време стално јадев, а во Софија секој ден, се трудам да биде здрава храна, јадењето надвор ми е повеќе за опуштање од работа, факс, а за здрава храна дома ми е постабилно, знам дека нема да бирам пола саат туку ќе земам некое вариво и нема да внесам многу.
     
  14. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.830
    Пол:
    Женски
    Многу ретко, претпочитам дома да јадам :)
     
  15. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Исто. :)
     
  16. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Ретко, кога не можам да одолеам на некоја понуда по Lounge Bar-овиве. Или касно навечер кога се враќам од диско.
     
  17. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
  18. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Скоро секој ден :)
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Од кога го отворија Ле Пиле во Аеродром, најмалце три пати неделно јадам од таму. После тоа ми отворија и во Кисела Вода, јас се чудам како 20 кила не сум се поправила од тоа пилешките прсти. Ама вкусни се, да му се сневиди... :D
    Додека одев на факултет, барем еден оброк дневно ми беше од бурекџилница или сендвичара. Сега со милиот ручаме пилешко кога сум прва смена на работа. Од работа право кај него на јадење.
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Во последно време многу ретко, ептен кога ќе ме фати мерак за нешто мрсно и купечко. :lol:

    Преферирам домашно приготвена храна. Имам осетлив желудник и порадо би си ставила во ташна домашни колачи, кифлички и сендвич, него ли да се маткам по пекари и продавнички или мензи.
    Дури и на факултет избегнувам да купувам, речиси секогаш си имам резерви во ташна кои ми се доволни за да му обезбедам квалитетен и што е најважно, здрав оброк на мојот организам.