1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку чини животот на луѓето што се доселиле во Скопје?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rexona.., 17 јули 2017.

  1. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Одлична тема! Убаво е некој да си има претстава и реална слика општо за животот во Скопје.Имам потреба да знаам за трошоците и штедењето во Скопје, гледано од аспект на студентски живот(без многу излегувања и пиења и шопинг..)Па, оставам простор на искусните да споделат по нешто корисно..❤❤
     
    На Tanjamm и elimkd им се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Јас земав пензија од мојот татко 8.800ден, сама ги покривав трошиците (кирија, сметки, превоз низ градот) а храна си носевме сите девојчиња од дома и заедно си јадевме) исто не плаќав превоз од Скопје до мојот град, а во мојот град по три месеци сезонски работев, со заштедата си уплатив за апсолвентска екскурзија :)
    Добра организација со парите и се ќе биде во ред :)
     
    На Norah Jones, mime87, eli25 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.251
    Јас си патував, но и за патување ми одеа пари, сума која сум можела да ја потрошам на нешто друго и ми беше криво. Другите колеги од Скопје немаа патни трошоци, па си одеа секое лето на море, на викенди, кај сакаат. Тешко е и со патување, а за кирии, сметки, уште потешко. Кога си млад и те држи ентузијазам мислиш ќе се среди некако со тек на време, ама кога ќе поминат повеќе години ќе видиш дека се фрлени многу пари во ветар, ама нема друго чаре.
     
    На felisitas, Црна Ружа, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Не би се согласила. Јас и мм и двајцата супер живееме во помал град. Многу полесно е да најдеш соодветна работа во мал град отколку во Скопје. Бар во нашиот случај беше така - и двајцата имаме живеено во Скопје долги години.
    И да, сметам дека насловот треба да се смени. Ова „провинцијалци“ е навредлив израз. Во превод - човек кој е културно заостанат. Не сметам дека сите луѓе од внатрешноста на Македонија се културно заостанати.
     
    На artemidis и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Зависи за кого како. Маж ми не сака да се врати таму. Самиот кажува дека тешко е за да успееш. А и зошто би доаѓал во Скопје ако е обратно?
     
  6. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Па да, затоа реков дека во нашиот случај беше така. Веројатно зависи и од професијата. Многу професии во Скопје се презаситени, а во помаливе места може полесно да се успее со нив. Така што се е индивидуално, нема правило. А како се живее во Скопје со плата и без сопствен кров над глава - исто како што се живее и во другите места. Тешко - но со добра организација на парите - може и добро да се живее.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    На маж ми му е подобро овде. Успеа на работа. Финансиски е подобро. Зависи како ќе се снајдеш. Едни познаници минатиот месец се вратија во градот од кај што дојдоа. Не е мал град. Тука беа под кирија и иако двајцата работеа, тешко им беше. Затоа одлучија да се вратат.
     
    На izmislena и elimkd им се допаѓа ова.
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Прво, мислам дека животот во Скопје сите исто ги "кошта", цените по маркети ресторани превоз и диско се за сите исто. Е сега, ако збориме за плаќање ќирија, тоа е веќе за таканаречените процинцијалци. (Ма да знам и многу скопјани што живеат под кирија).
    Студент бев одамна (добро не баш многу одамна ама пред 10ина години дипломирав.....уоу, многу биле бе (facepalm)). Тогаш имав џепарац 1000ка неделно (башка од кирија сметки)-", и топ ми беше, не знам и јас како одев редовно по кафиња, излегував минимум еднаш неделно, си поткупував по нешто, пушев цигари....стварно не знам. Може не сум јадела :worried:
    Сега живеам во Скопје со сопругот, исплаќаме стан, значи како да плаќаме кирија :), и 1000 ка не ми стасува неделно.
    Животот кај и да си "кошта" онолку колку што ќе си ги пуштитш нозете.
     
    На Tanjamm, felisitas, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Храната е иста како во секој Кам и Стокомак низ државава. Па ајде може да кажам и Тинекс дека има пристојни цени, во други маркети пазариме ептен ретко. Најевтина кифла во Силбо, да речеме, е 30 денари, а за мене една кифла не е појадок. Најдобра опција ти е да најдеш маалска пекара со пристојни цени за бели пецива.
    Рестораните се скапи, можеби нешто поскапи од рестораните во други градови, но на цела сметка некои 400-500 денари плус. Пристоен ресторан и во Скопје и во било кој друг град е скап. Евтина храна има само во некоја биртија во која јас никогаш и не би влегла.

    Во кафичи по центар најевтино кафе е 60 денари, тука и таму има по некое местенце по 40-50 денари, ама тоа се локални кафичи кај што нема "јака шема".

    Дискотеките се влезница плус пиење, нема ништо под 100 денари.

    Такси певозот е скап и не е опција за секој ден.
     
  10. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Се сложувам дека е полесно да најдеш работа во помал град. Помали се платите, ама и трошоците за живот се далеку помали во споредба со Скопје.
     
    На SuperGirl24 и Brojka им се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Првите три години од мојот студентски живот немав време ниту за себе, а не пак да излегувам. :|
    Нејсе, немојте да бидете како мене, лив д лајф. :D

    Да се вратам на темата студентски живот и студентски трошоци. :)
    За време на целиот мој студентски живот живеев во станови. Едноставно не можам да се замислам да живеам во студентски дом знаејќи ги условите со кои располагаат. Сега некои се доста реновирани и обновени и мислам дека се малку од малку очовечени во однос на условите, ама сепак има уште многу работа на ова поле и нема да се задржувам на продлабочени објаснувања.

    Ќириите на становите од година во година стануваат сè повисоки и поужасни, согласно тоа што нудат; тешко некаде да најдеш гарсоњера под 200е.
    Станови за двајца отприлика од 220е нагоре (ретко се наоѓа стан од 200е, ама може да се намали цената во договор со газдата, ако е желен за тоа, нормално).
    Кисела Вода мислам дека е населба во која има убедливо најниски кирии, се наоѓаат многу фини станови, може да се најдат многу фини гарсоњери за еден или двајца. Центар е изгор, Дебар Маало исто.
    До душа, тоа е како ќе ти се погоди - јас зборувам според моето досегашно искуство. :)
    Стан за тројца (според мене најидеално решение) или четворица е најисплатлива варијанта и во однос на сметки и за ќирија. Има многу фини станови од 250е нагоре.

    Сметки - зависи дали греењето е на струја или не, сепак варираат.
    Трошоци за влез и одржување од 200 денари нагоре, ТВ+Интернет ти е 850ден стандард претплата на Телекабел, парно минимум 1600 (за стан од околу 47м2 толку ми изнесуваше мене во просек месечната сметка), вода од 350 денари до 500. Струјата варира, моите сметки беа ниски оти ретко готвам.
    Во однос на греењето, навистина не знам која е најрационалната варијанта. Би рекла дека кај помалите еднособни станови не се исплати парно затоа што многу малку е потребно за да се згреат - вц и спална не греам, си седам во дневна. :)
    Кај поголемите станови во кои сум била, парното се покажало како нужно зло и далеку подобра опција од греење на струја. :)
    За јадењето и трошоците околу него - да е жив и здрав татко ми што често го носи патот накај мене и да е жива и здрава мајка ми што се нафаќаше да ми праќа ручеци и други ситници по него. :)
    Тешко дека ќе ми стасаше мене издвоената месечна сума за од неа да си купувам готвени јадења или да се товам ден преку ден со макарони и инстант супи.
    Плус, со моите обврски, јас немав воопшто слободно време за да готвам убави оброци, па тоа и те како ми се најде.
    Последнава година почнав поактивно да заработувам така малку од малку и веднаш чувствувам разлика. Можам да си дозволам и нешто плус, па престанав да ги тормозам моите под прашање исхрана. :wasntme:

    За оние кои сакаат да си овозможат нешто повеќе од просекот, моја топла препорака е да се обидат да си најдат некоја работа во текот на летото и да си тргаат парички на страна - Work and Travel е една од опциите која ми се чини дека е најсиплатлива варијанта.
    Друга опција се секако бутици, продавници, бироа и да не ги редам понатаму. Јас две години по ред летата ги „потрошив“ на подработување по бироа, плус понекогаш ќе излезеше по некој приватен ангажман и ете пројдов некако.
    Ќе видиме наскоро како ќе биде the real deal, немам намера уште долго да живеам со цимери, навистина после толку време поминато во бркање луѓе, се чувствувам истрошено.

    Упс, ама е долго. :D
     
    На dunika, cresa-jagoda, Bridget и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Ти благодарам премногууу...што убаво ми објасни❤❤
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Иако се многу сменети работите од 2013 па наваму мене ме кошташе еве колку (како студент)

    Во студентски дом
    - сместување и храна (која не ја јадев воопшто па купував) 3400
    - плус храна 2500
    -кафе шема/ дискоотеки 1000-3000
    -превоз до дома и такси низ Скопје 1500-2000
    Вкупно - 8400 до 11000

    Во стан
    -сместување 4500
    - сметки 1000
    -храна 3000
    -кафе шема /дискотеки1000-3000
    - превоз до факс 1100
    -превоз до дома и такси низ скопје 1500-2000
    Вкупно 12000-14500

    Тука не се влезени, облеката , сметката за мобилен, книгите, трошоците за факс што реално ако си на државен освен уписите и немаш некои други трошоци. Плус оваа е пресметка за еден нормален живот во Скопје без луксузи но и без штедење и мизерување.
     
    На Victorian и theowndemon им се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Тоа е по 143 денари дневно. Не знам како си правела ова се, ама малку е нереално, па и за пред десет години.
     
  15. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Па не знам ни јас
    Ама јадење си носевме од дома така да ваљда сум штедела некако :) пешки одев на факс, кафе во мавровка беше 30 ден за стиденти, цигари 40 .... одело некако.
    Пред излегување ќе пиеш дома домача жта, а во кафиќ само една и така
     
    На theowndemon и crimson им се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Ако имаш обезбедено јадење од дома, ако не ти требаат пари за превоз до факс во текот на денот (ако живееш во близина на факултетот/школото) и ако не си некој пушач, ќе ти стаса 1000ка на недела и тоа како.
    Не знам дали ќе има стотка за кафе секој ден, ама секако имаш прилика да излезеш неколку пати во неделата. И сепак овде збориме за некои основни трошоци. Кога веќе храната и превозот се покриени, ти требаат пари само за леб, млеко, тоалетна хартија и да не ги редам понатаму. :)

    Нормално дека ова е скромно (денес, со сегашните цени на сè, не знам како било порано) - шопинг по потреба, излегување преку еден викенд и така.
    Познавам луѓе кои поминуваат две недели со џепарлак од 1000 денари - немам поим како, мене тоа ми е понереално отколку 1000ка на недела.
    За студент е ок, ама за некој кој веќе работи и му треба нешто повеќе е далеку од ок.
     
    На theowndemon и crimson им се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    За четворочлена фамилија која нема стан во Скопје:

    12 000 кирија (има и поефтини и поскапи, ова е средна цена)
    8500 режиски трошоци (парно, вода, чистачка и струја)
    15 000 храна
    4000 бензин
    3000 за деца (доручек и други дневни потреби)
    3000 за брачни партнери за дневни потреби за скромен доручек
    4000 за излегување (два пати месечно по 2000)
    2000 за непредвидени трошкови
    1500 интернет, телефон фиксен
    2000 денари за мобилни телефони (ако сите четворица трошат по скромни 500)
    ----------------------

    55.000
    за да ја дополнам сумата, ќе додадам 6000 денари рата од КРЕДИТ и..

    стасуваме до сума од 1000 евра.

    Тоа значи дека ако двајцата сопружници во домашниот Буџет пертиципираат со суми кои достигнуваат 1000 евра е возможно да се опстане.

    Но овде не е ставена гардероба, чевли, капути, сандали, лакови за нокти, парфеми.....а тоа значи дека уште 300 евра најмалку се потребни за опремување на фамилијата.



    Едит..мојава пресметка да не се сфаќа здраво за готово.Ова е опуштена верзија од филмот ,,живот,,..има и стегната/скржава за која сите суми се пониски, а некои и воопшто ги нема
     
    Последна измена: 21 јули 2017
    На Deni87, Mr. Right, izmislena и 9 други им се допаѓа ова.
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Низ темава прочитав за храна 3000 денари месечно?! :o Тоа некоја специјална диета да не е со еден оброк дневно? :^) Внимавајте, во Скопје во денешно време тоа не поминува. Тоа може да биде доволно некако можеби за недела дена, но не и за цел месец.
     
    На poker_face и eli25 им се допаѓа ова.
  19. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    За тоа со колку се преживува зависи пред се личноста колку често излегува, на кои места, колку конзумира храна и пијалоци бидејќи нели една и 3 пијачки не е исто, од кои тип на производи пазарува за дома, колку готви, на што се грее и сл.
    Лично не сум живеела во Скопје но имам познаници кои како студенти поминуваа со минимално бидејќи нели толку им беа можностите а познавам и такви кои немаа проблем секој ден да се чекираат по ресторани, кафулиња, секој викенд диско шема сепаре и сл.
    Е сега дали е исплатливо од провинција (како што многу не љубат да се каже) да се пресели човек во Скопје зависи од типот на работата која ја работи. Пример брат на другарка е програмер и заработува просек 1000 евра месечно. За него не е проблем да си ги подмири сите трошоци + кирија и си живее солидно. Ако некој заработува 200/300 евра ќе си живее доста скромно. :)
     
  20. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Да, тежок е животот во Скопје од финансиски аспект. Живот со 1000 денари неделно е мисловна именка. Живот со 3000 денари неделно е преживување. Веќе над 5000 неделно за трошоци како основни намирници и средства за хигиена е веќе прифатливо. Кога ќе се соберат трошоците за кирија или кредит, сметки и облека - минималните примања кои едно трочлено семејство треба да ги има за да живее (барем малку) релаксирано се над 60.000 денари. За во другите градови низ Македонија одземете околу 8-10.000 денари месечно. Кога ќе се земе предвид дека платите во Скопје генерално се повисоки за околу 3 до 5000 денари, ете го изедначувањето кое го добиваме. Заклучок: тежок е животот во Македонија со вакви плати.
     
    На Tanjamm и theowndemon им се допаѓа ова.