1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку чини животот на луѓето што се доселиле во Скопје?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rexona.., 17 јули 2017.

  1. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Јас живеам со 18 000. Плаќам кирија, сметки, превоз, храна и да не набројувам се друго што е потребно (основни работи). Можам да си дозволам да искочам и на кафе и на јадење, не секој ден фала богу, ама доволно. И плус успевам да заштедам по нешто од секој месец (секогаш различно од 1-3000) ако немам некои додатни трошоци. Пред тоа живеев со 12 000, можев и со толку, ама сега сум каде каде послободна. Ако си водиш ред се може, ако не малце ќе ти се нормално.
     
    На Norah Jones, mime87, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Teshki pari valjda
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.077
    Допаѓања:
    11.219
    Се сложувам. Пријателка од Скопје со државна работа и плата од 22.000 денари, плус хонорарно од секаде и капат пари, така што стига и до 500 евра и се жали како да е сирота. Од плата до плата останува со 300 денари. Тоа е за мене несозреаност.
     
    На Sannelaa, mime87, S.W.A.G и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас ко стажант 12 000 земам, не плаќам ни кирија ни сметки, храна купувам за дома чат пат, ми стигаат ама не за нешто посебно да се расфрлам, ќе купам некој партал и за мене и за сестра ми, средства за хигиена, храна за на работа, да излезам негде ресторан дискотека, некое кафе и евентуално да шетнам негде тие ти се парите, да живеев сама дупло од тоа дали ќе ме скрпеа :D
    Во Германија трошев околу 500 месечно и ко бог живеев, ама киријата само 60 ми беше...
     
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Ако човек е организиран и не фрла пари на без потребни ,секако дека на крајот од месецот ништо нема да му остане !
    За мене е глупаво да земаш 15000ден плата а да купиш јакна од 6000/7000ден само за да се курчиш пред другите за потоа да кукаш дека немаш пари
     
    На Feminka22, eliesaab, Norah Jones и 7 други им се допаѓа ова.
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А за човек кој е со цело семејство, не сам?
    Реално, сите сакаме повеќе сме учеле за повеќе и не треба да сме задоволни со 25000,меѓутоа себично е да кажеш дека 30.000 на сама девојка не и се доволни. Свесна ли си дека фамилии живеат со таа плата? Ова не е за восхит, жално е во оваа наша државичка, ама твојот муабет и те како е не созреан.
     
    На SummerGirl, S.W.A.G, Justicija и 4 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    До кај 10.000 за сметки.
    Храна 15.000, дома готвено.
    За автобус, 3000.
    Ова е минимум за тројца, двајца возрасни, едно дете.
    Под услов да е твој станот.
    Е сега, доктори, излегување, облека, обувки, книги, поправки и други непредвидени трошоци, клај му уште 10.000.

    40.000, за релативно нормален живот.
     
    На Feminka22, raww, mssuniquee и 4 други им се допаѓа ова.
  8. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.454
    Допаѓања:
    22.758
    Пол:
    Женски
    Себично?
    Девојко, прогуглај што значи зборот и не туку се наапувај пред празници тука, сите сме нервозни у е**нава држава и ни требаат пари, ок е.
    Не кажав дека мене лично ми требаат и на никој освен мене, еве помножи по човек и ќе видиш кому колку му требаат.
    Не заслужуваме ко народ и живи суштества генерално за све да се гребеме од пенизиите на баба и дедо.
    Полагање за возачка - мин. 30000 мкд. - требаат повеќе од две минимални плати.
    Полагање за возачка во Ит. - 1000 евра, помалку од една минимална.
    За градски превоз со минимална плата треба човек да работи саат ипол за да си заработи само за превозот.
    Најскапа карта во Ит. - 1.20€, најминималец од саат 7 €.
    Кино и театарска претстава ни се луксуз, од минимална плата ти требаат 2 дневници барем.
    Да не набројувам примери и примери, тажно е колку сме навикнати да ги оговараме другите колку "сакаат повеќе".
    Сите заслужуваме повеќе.
     
    На Miss666, Spidy, raww и 20 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Амин!

    Во свет кој е profit driven, нема ништо себично, во тоа да сакаш да имаш комотен живот.
    Тоа што цели фамилии живеат со 20-30 илјади, ме револтира, не ме теши!
    Недозволиво е да се задоволиш со приходи кои не ти дозволуваат достоинствен живот.
    Секој треба да се стреми кон повеќе, и не само со бунење за покачување плати, туку и со квалитетен придонес во индустријата, или било која гранка во која е вработен.

    А не научени сите: Арно најдов државно, нишај врата-земај плата, ќути бериќатверсан, има и полошо.. супер се 15.000 за тоа колку НЕ работам...
    Не така!
    Работам колку што можам, и плус се надградувам, и паралелно барам и да ми биде платен трудот адекватно!
    Од одење по линија на помал отпор, до тука сме стасани,
     
    На Spidy, Norah Jones, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ти не ме прочита изгледа
    И јас се сложив со тоа дека ни требаат и заслужуваме повеќе, секој работник во секоја сфера заслужува двојно поголема плата. Се слагам и со тоа дека сме е**на држава до максимум. Меѓутоа, знаеме кај сме. Ако ме прашаш мене реално колку би ми биле доволно примања дома со две деца и маж ќе речам минимум 100.000. Ама да не се занесуваме зашто знаеме кај живееме.
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Кирија, сметки, храна, облека....
    1000€ за двајца.
     
    На elimkd и Tanjamm им се допаѓа ова.
  12. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Не би да набројувам колку чини животот во Скопје за се поединечно, бидејќи доста членки веќе напишаа суми, ама ќе кажам дека чини доста. Живеев неколку години во Скопје и поминував доста скромно. Од таа причина и се вратив во родниот град каде ми е многу подобро финансиски.

    Искрено не знам зошто ја нападнавте @senza.parole . Точно дека не се малку 500 евра, ама и трошоците во Скопје не се мали. Не зборувам само за кирија и сметки. Зборувам за превоз кој не значи по дифолт дека е градски автобус и чини 1000 ден карта. Зборувам за цени по кафичи и ресторани кои се навистина високи за наши плати. За карта за во кино, за храна по маркети, буквално за се. Да живееш со 500 евра не подразбира само основни трошоци. На една свадба да те поканат автоматски имаш 50-100 евра помалку. Ами што е со облека, заштеда за одмор, родендени, крштевки, возачка дозвола итн? Да не зборувам за здравствени проблеми и испитувања по приватни клиники, или бременост и пораѓање, бидејќи и сами знаеме какво ни е здравството.
    Не е се така црно бело и има мноогу скриени трошоци на кои стартно не помислуваме, туку си излегуваат по полека. Во тој случај не само што се малку, туку не можеш ни месец да поминеш за жал.
     
    На *Amethyst*, Tanjamm, mssuniquee и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервира што кај нас се скапи горивата и струјата Да имаме пропорционални цени како во странство мислам дека се' ќе биде поразлично. Е неможе со натпросечна плата во наводници од 28.000 да плаќаш струја 5000 у просек (ако се греете на струја нормално). Во помалите градови нема градски превоз, така да или ќе пешачиш или такси или твоја кола за која што горивото е прескапо. И ме боли тоа што храната ни е ужасно скапа во однос на Германија или Австрија па дури и САД. А колку сме ние платени а колку тие. Па ние не можеме да се храниме здраво. Остајте рестораните. Фамилии одамна заборавиле на такви гоштевања макар што работат и примаат плата. Кај нас треба да се штеди на се. Во Швајцарија работник од оние најслабо платените може да си дозволи брендирана облека патики баре тренерки и кожни чевли. И тоа секоја година. Е кај нас се скапички. Исто и за автомобилите. Сите уживаат нови барем не постари од 5 год. автомобили. Кај нас е нормално да возиш 20 год голф иако може си адвокат лекар професор. Сакам да кажам котираш високо на националниот палтен список демек земаш натпросечна плата. А колку беше просечната 25?
     
    Последна измена: 8 декември 2020
    На Оленка*, cresa-jagoda, Justicija и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.077
    Допаѓања:
    11.219
    Mногу луѓе од внатрешноста по студии остануваат да живеат во Скопје, и платите кои ќе ги заработат ги даваат за кирија, сметки, храна. Посебно во последно време, се поскапе, а платите некако не растат со соодветно темпо. Практично многу луѓе живеат и работат во Скопје, од ден за ден, за да преживеат затоа што во нивните места нема работа, и ако таму останат, можно е утре да бидат и без работен стаж.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ајде кирија, ама сметки и храна само ние од внатрешноста плаќаме, скопјани не? Или чим живееш со мама и тато и вработен да си, дома треба тие се да подмират.
    Мене би ми било срам да сум со плата, а дома сите сметки да ги подмируваат родителите и за јадење само тие да купуваат.

    Јас би рекла ист е горе долу трошокот за сите, со исклучок на киријата која е плус за нас. Гарсоњера се наоѓа за 8000-9000, ако сакаш да си сам, а двособни станови има за 10-12000, ако се двајца цимери по 5-6000 и сметки на пола. Со сопруг/сопруга да живееш дури и за свој дом може да се размислува, ако им е постабилно работното место на двајцата, рати за станбен кредит тука некаде се за нијанса поскапи од кириите.

    Е сега во споредба со внатрешноста Скопје е поскап животот, ама во помал град само за минималец би се нашла работа и тоа и за неа врски треба да се фатат, така да прашање е дали воопшто и работа ќе најдеш. За мене лично Скопје и кирија и сметки откако ќе платам, пак две минимални плати ми остануваат, така да според мојов есап, а и на многу други, поисплатливо е Скопје. Да беа можностите и платите исти секаде низ државава, нормално дека никој не би се преселил тука.
     
    На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.