1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

Дискусија во 'Образование' започната од rossonerka, 16 февруари 2011.

  1. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    за жал ја бев прва генерација на која и го наметнаа ЕКТС и првата година беше катастрофа, што да кажувам. Помладите професори на даваа секој месец по неколку колквиум. постарите пак не можеа да ја сватат поентата на ектс па си тераа по свое први си полагаш колквиуми па ако имаш од нив одреден број поени одиш на практичен испит, исто така и од него ти требаат минимум поени за да можеш во сесија да полагаш испит кај професорот значи испитот 3пати го полагаш. Додека да се договорат што како до трета стигнав. не знам зошто го воведоаа ектс кога самите професори не беа спремни за тоа....

    Ја си ги делев испитите два или три на колквиуми останатите на испит во сесијата. добра ми беше стратегијата успеав на време да дипломирам.

    Што се однесува до магистерските кај нас на пмф е вака првин си слушаш предметите, си ги полагаш и правиш магистерски труд испитуваш накој параметар на лабораториски животни или растенија или пак одиш по терени собираш материјал и потоа во лабараторија испитуваш тоа отприлика трае од 6месеци до година-две, зависи од параметрите што ги испитуваш. леле извинете оваа не за темава се заборавив.
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Многу има разлики од факултет до факултет, зборам за државен. Секаде е различна приказна.

    Јас сум на правен на приватен ако сте ме читале знаете, завршив со 3 години и на крај имав завршна проектна. На 4тата година која ми беше специјалистичка изработував специјалистички труд од 50 страни отприлика кој што пишував и идејна скица и се одобруваше и бранење имав.
    Сега го спремам магистерскиот идејната скица околу 20сетина страни ја планирам, а магистерскиот околу 100-120.

    Моите другарки од правен немаа задолжителни семинарски, ни завршна проектна кога дипломираа, немаа ни специјалистички труд (иако тоа е до програмата) и сега прават магистерки труд.
    Идејната скица им е до 5 страни, а магистерскиот до 50 треба да е.
    Магистерски до 50 страни е смешки бе луѓе! |(

    Не викам дека моето е тешко при изработка, зашто има и потешки каде каде. Правото си е право едно исто, нема измислување на нови работи, едно исто е!
    Има луѓе кои по 2 години истражуваат па потоа и неколку месеци пишуваат па одбрана и тоа што учеле доаѓа 5 години постидпломски ако се на време работиш.
    А некои за 1 месец магистри стануваат и тоа на државен.

    Така да не се смејте за приватните само.
    Крш ни станува целото образование...
     
    На starfish му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Сум полагала и преку колоквиуми и преку испити.Јас како вонреден студент имав право на повеќе сесии од редовните и имав право да полагам цели испити,кои редовните ако ги слушаа и во наредниот семестар имаа право само преку колоквиум да полагаат,за изучениот дел од испитот соодветно.Некој ќе помисли дека сум имала голем избор.Не велам не,но полесно е да згрешиш кога изборот е поголем.Јас работев по принцип на планирање ќе видев кои се датумите на целите испити и колквиуми за таа сесија,па ќе размислев како и што да искомбинирам за полагање,ама напоменувам најтешките испити ги полагав одвоени без др.испити во конкретната сесија,за цело време и внимание да го насочам на нив.Англискиот го спремав најбргу и најмалку се трудев да учам,го комбинирав секогаш во најзбиените по распоред сесии.
    Најчесто,бев успешна во овие комбинирања на цели испити и колоквиуми,ама не велам дека едниот начин е подобар од др.од проста причина што кај некои професори полесно се поминуваше на колоквиуми,а кај др.пак полесно беше да полагаш цел испит-нема општи правила.
     
  4. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Зависи од тежината на материјалот за учење, од обемот исто така, од професорот, од времето кое го имав резервисано за учење!
    Од тој аспект најчесто потешките и пообемните испити ги полагав преку колоквиум! Полесно ми беше кога испитот ќе биде распределен на делови а и психички бев посмирена бидејќи знаев дека ако не поминам на колоквиумот ќе си се појавам на испит во сесија! За среќа секој колковиум го сфаќав сериозно и здраво учев, па не можам да се сетам дека некој не сум го поминала! Најлошото што може да ти се случи при полагање на колковиум е да го поминеш првиот колквиум а вториот да не го положиш |( ! И пак ќе мораш да се појавиш на испит и да го учиш целиот материл, значи за еден испит дупло си се мачел!
    Имаше професори кои не даваа колковиуми и се одеше директно на испит! И тоа има предности бидејќи нема да се малтретираш со еден исти испит 3 (или2,4 и сл) пати (колку што делови содржи испитот)! И исто така испитите се секогаш со полесни прашања, односно најглавното од материјалот додека пак на колковиумите се паѓаат и помалку значајни прашања!
    Значи полагав комбинирано, некогаш преку колоквиум некогаш преку испит! Колоквиумите ми беа актуелни особено во прва година од студиите, а пак последната година воопшто не се замарав со колковиум, одев директно на испит!
     
  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Зависи од предметот пред се, но сепак од колоквиум нема поубаво а и повеќето професори пуштат повеќе на колоквиум отколку на испит ;)
     
  6. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Според мене, полагањето преку колоквиуми е подобро!
    Имено, професорите инсистираат на интерактивна настава, предавањата се одвиваат во правец на навремено совладување на материјалот, потенцираат можни прашања и се разбира, помалку има за учење.

    Досега само два или три пати сум полагала на испит, останатото преку колоквиуми!
     
  7. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307

    Се согласувам, искрено да ви кажам немам мн мн искуство со испити, цело време
    на колоквиуми сум, и е боље !
    Ако имаш услови да следиш редовно настава, зашто нели не смееш
    да отсуствуваш повеќе од три пати
    а кога ќе видиш тоа иде и у твој прилог, колоквиум !
    Освен што се ''стреснуваш'' дупло за разлика од испит, ама тоа е. :)
     
  8. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    јас пак сметам дека подобро е преку испит конкретно на мојот факултет.Имало предмети кои сум полагала прв колоквиум-позитивно,втор колоквиум-позитивно и на трет да ме бутнат за на крај повторно да се јавам на испит :envy: Од тогаш одев само на испит а и подобро ми е да одговарам на есејски прашања отколку на класичен тест ;)
     
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Се зависи од предметот и професорот. Лично јас, еве овој семестар на пр, оставив за јунска сесија еден предмет од старт, затоа што имав многу потешки предмети и сакав на колоквиуми да ги фатам.
    На овој и не му се замарам баш, од причина што знам дека на испит полесно се фаќа, отколку парцијално.
    Е има некои што неможат да се замараат со испити, па ни за жива глава не доаѓаат на закажаниот термин (од деканат :!: ) за полагање. Од овакви нема полошо :)
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    На почетокот мислев дека е подобро е со испити, ама сега сум уверена дека е подобро со колоквиуми...
    Доцна го сфатив тоа, ама ако до семптември полагам во сите испити, тогаш од 2ра год. ќе се обидам со колокфиуми. Со среќа на сите тие што полагаат во јули. :)
     
  11. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Позитивната страна на колоквиумите е што ако ги положиш навреме си имаш поголема слобода за распустите. А од тоа поубаво чувтво нема ^_^ . На мојот факултет вака гледано, многу (и тоа како) се полесни испитите, бидејќи даваат 90% од тоа што се паднало на колоквиуми. Но, со оглед на фактот дека кога ќе завршат колоквиумите ќе мора да си скратиш од слободните денови учејќи, малку ја парализира идејата за испит.
    Совет: Загреј си се за колоквиуми и мирна главата потоа :rock:
     
  12. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    колоквиум дефинитивно |(
     
  13. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Што знам..мене ако ме прашате лично полесно ми е на колоквиуми,ама понекад па зависи и од предметот..се случува на одредени предмети да ми е подобро на испит!
     
  14. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    полесно е на колоквиуми материјалот е пократок и за брзо време се совладува а полсе мирна глава цело лето ако исчистич год во јуни ако не цел август во полгање и учење
     
  15. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Нема размислување тука, колоквиуми и точка... не се мрцварам на испити па уште и цела книга - no thanks... :tmi: па уште и летно време да се печам у Скопје никако... али јбг, затоа па се распаѓам од учење у тек на семестар
     
  16. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Едно големо за за КОЛОКВИУМИ... Од Мај па натаму 4 месеци одмор... подобро од тоа нема, а и полесно е да учиш 200 страни, па 200, отколку сите 400 наеднаш... :D
     
  17. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Дефинитивно КоЛоКвИуМи :)....
     
  18. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Зависно од предметот. Некои предмети се толку е*ано тешки и огромни, што ако го оставиш на испит си се самозае*бал автоматски. И мора на колоквиум да се подели материјалот, да се учи со време и сфаќање.
    А некои предмети се потешки па да ги полагаш на колоквиум. Тоа се најчесто предметите чиј начин на полагање е пишување, и доколку се вртат прашања.
     
  19. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Секако, колоквиуми!
     
  20. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас мислам дека е многу поубаво, а и послесно на колоквиуми. Не знам, но материјалот е помалку. Ете едноставно ради таа причина. Но, не е на сите факултети исто.