1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

Дискусија во 'Образование' започната од rossonerka, 16 февруари 2011.

  1. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Полесно е преку колоквиуми, материјалот ти е поделен на повеќе дела и полесно се учи така. Барем мене полесно ми беше, дали на 304 испити вкупно сум била другото се преку колоквиуми го положив :)
     
  2. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Нормално дека е полесен и подобар начин со колоквиуми, ама реално тешко дека ќе можеш баш секој предмет да го полагаш на колоквиуми. Јас си распоредувам, ако испитот (книгата) е не толку обемна тој предмет ќе го оставам за испит, ама на пример 800-900 страни кои вака ми се расцепкани на 4-5 делчиња (колоквиуми) треба да сум луда и глупава да ги оставам за испит. Најбитна е организацијата и целта, за повисока оценка секако ќе мораш после да одиш на испит, барем кај мене е така.
     
    На kelly.r му/ѝ се допаѓа ова.
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Колоквиуми, дефинитивно. Посебно на економски, полагај ја статистиката (500 стр) или економијата (500 стр) на испит, па ќе видиме кога ќе положиш. А за математиката, тоа да не зборам. Мислам оти едни исти скапани задачи решавав по 5 пати и ми се одмиле животов од нив.
    Затоа колоквиуми, можеш некоја оценка плус да добиеш од семинарска, отколку да се мачиш на испит, каде што е доста потешко.

    И да, прочитав некаде на почеток од темава дека испит на економски е со 37 прашања. Можеби е, но секако си имаш повеќекратен избор .... што значи, можеш 1, 2, 3, 4 па и 5 точни да си заокружиш. И јас би сакала 60-70 прашања, али само по 1 точен да има и да не мора да размислувам малце логички :tmi: ;)
     
    На MaxyMax му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Дефинитивно на колоквиуми :) според мое мислење...Сум заглавила во 1 год. со испити така да не планирам пак, така да колоквиум си е колоквиум...
     
  5. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Колоквиуми многу јасно. Полесно е кога материјалот е поделен. Испит не знаеш од каде попрво да почнеш да учиш :o
     
  6. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Секако дека колоквиуми, не само дека е материјалот расцепкан, туку во јануари или мај/јуни одиш само за оцена, ама место да се замараш со учење за време на сесија, оди си по оцена, или дај го индексот на некојн друг, и relax... уживај во распустот, а не испити да одиш да полагаш :D :)
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Секогаш гледам предметите да ги положам на колоквиуми, особено оние кои се со обемен и тежок материјал. Причините веќе ги навеле другите феминки пред мене, да не се повторуваме :) Штета што имаме предмети кои директно се полагаат на испит без можност за колоквиуми.
     
  8. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Дефинитивно колоквиуми. Полесно е затоа што материјалот е поделен. Нема подобро чувство да успееш да ги положиш сите колоквиуми и да уживаш за време на распустот, наместо да ти висат незавршени обврски.
     
    На nice.girl9090 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    А ако не собереш доволно бодови од колоквиуми и предиспитни активности можеш да одиш право на испит за цел предмет нели?
     
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Лебетче, изгледа студираш во Штип или на Правен, на другите факултети кога ќе ги положиш колоквиумите не одиш на испит. Затоа и се колоквиумите, за да го поделиш материјалот, да го положиш така поделен и да не одиш на испит. Распрашај си се таму на факс, информирај си се. :)

    Јас не знам зошто колоквиумите ги доживувам многу помалку стресно, а високи оцени ги извадив. А за испит сега почнува да ме фаќа паника, учам напоредно и за нив и за колоквиум наредниве две недели и мислам дека ќе скренам наскоро. :tmi:

    Мојот глас оди кај колоквиумите - штета што кај нас кога ги има, кога ги нема.
    Блаже се превртува во гробот, сирот човек, што му се случува на факултетот. |(
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Според мене најубаво е да се полага преку колоквиуми, бидејки материјалот е помал и некако не си под голем стрес бидејки имаш уште една шанса ако се зезнеш. Обично преку колоквиуми се добиваат и повисоки оцени.
     
  12. rebeca

    rebeca Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    30
    Кога јас студирав,а тоа е пред 7-8 год и да сакаш намаше колоквиуми барем на нашиот факултет,цела год. слушавме предавања,а полагавме само во јунска и септемвриска сесија за да фатиме услов за наредната год, пр. ако имавме8 испити, во јуни и септември требаше да имаме положено 6, со -2 испити да запишеме наредна год. Тоа беше студирање,а не денешново,се полагаат колоквиуми секој месец,и сите студенти со 10 положуваат,сите се со факултетски дипломи за само 2 год...катастрофа.....
     
    На sonce777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Порано било така, но сепак и денес не е лесно (мислам на државните факултети) бараат знаење и сепак тие се истите професори што предавале и тогаш и сега.
     
  14. rebeca

    rebeca Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    30
    Се согласувам со тебе ALONDRA, инаку студирав на државниот универзитет,Филолошки факултет ....
     
    На Alondra му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јас завршив пред 4 години на Филозофски и тогаш прв пат го воведоа ектс и беше хорор. Полагавме и колоквиуми и на крај испит, учевме по 1000 страни на српски лудило :rofl:
     
  16. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Секако дека преку колоквиуми ми беше најлесно. Има разлика дали учиш 200 страни или 400.
    Но некои помали предмети ги полагав преку испит, не сакав да се меткам по 2 пати на колоквиум. :)
    Некои студенти учеа комбинации само за на испит кои беа валидни, па со малку труд полагаа многу полесно од нас.
    Има разлика и од каде си. Ако си дојден од друг град во Скопје, жалосно е да седиш цел семестар и да чекаш испити, а си можел да положиш за колоквиумите и да си одиш дома на одмор. :?:
     
  17. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Колоквиуми дефинитивно. Материјалот е поделен и побрзо и полесно се учи така. :)
     
  18. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Досега, да чукнам во дрво,се сум завршила преку колоквиуми. Факт е дека така е помалку материјал во прашање што значи дека можеш и подобро да го спремиш.

    Но доколку се работи за некој полесен предмет, во иднина може и би одбрала испит, за да имам време да се посветма на некој друг колоквиум.
     
  19. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е подобро на колоиквиуми само заради тоа што по пола полагаме,а испитот е подобар затоа што има помалку прашања. :lol:
     
  20. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    Зависи, на обемен материјал=колоквиум ама на предмети како што е Современ Англиски залудно е два пати да одиш на колоквиуми со вежби, подобро еднаш и готово.