1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

Дискусија во 'Образование' започната од rossonerka, 16 февруари 2011.

  1. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Еве и јас студирам по нова програма.
    Секако дека со колоквиумиве е каде каде полесно затоа што цел материјал ти е издробен само ти уште да го сркнеш.
    Плус ако го паднеш колоквиумот одма имаш поправен со истите прашања (не важи за сите предмети).
     
  2. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.105
    Пол:
    Женски
    Подобар начин е секако со колоквиуми, ма да мене не ми прави некоја разлика, со оглед на тоа што и со положени колоквиуми, имам завршен испит, така да ...не ми бега ни тоа.
    Ама бидејќи сум учела претходно за колоквиумите и самиот испит после ми е олеснет, веќе поминат материјал, само нешто уште плус што има..
     
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Релативно е, зависи од предметот и професорот. Еве кај нас на ПМФ има предмети каде што на колоквиуми е полесно, на пример на кратки прашања, а на испит е на раскажување. Има и професор што уште на почетокот ни даде до знаење дека колоквиумите ќе бидат полесни од испитот, демек како мало попуштање за оние кои учат редовно.
    Јас лично, во глобала, подобри резултати и оценки сум постигнувала преку испити. Бидејќи сестра ми е на истиот факултет, уште на почетокот со нејзин совет си ги распределувам предметите, кои ќе ги полагам на колоквиум, кои на испит, бидејќи се борам за висок просек и доколку сите ги полагам истовремено, можеби нема да постигнам задоволителни резултати по сите предмети.
     
  4. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    На правен каша попара направија ..и колоквиуми и испити ..
    А што колоквиуми на заокружување :^) . Цело полагање абе а не бе в :lol:
    Ко дегенче да се осеќаш . |(
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    катастрофа е тоа правилот задолжителен колоквиум задолжителен испит, нема поени на есеи вежби проекти.....ако за нешто не ми е криво што избегав од правен тоа е поради таа причина.
    барем сега на другиов факултет се ти е признаено.
     
  6. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    На медицински сакал , нејќел мораш на колоквиуми ( од секој предмет по 30 % освоени поени треба да имаш, не знам дали и на другите е така ) , и си имаш завршен за секој случај да не ти е досадно ако си ги положил колоквиумите :D , а ако не ги положиш ги полагаш со се завршниот .
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Мене незнам зошо ама полесно ми е на испит. Не викам за сите предмети, ама за повеќето да, сакам да сум на испит, иако се полагам колоквиумски. Сум имала до сеа ми се чине 4 испити од кои два ми беа стварно и граѓанско право и мене убаво ми бесе на испит, шознам.Додека пак меѓународно или право на Еу да останев на испит незнам шо ке правев. Ама по некако ми се свиѓа цел испит. Бар наеднаш, тогаш цел предмет си го учиш и готово
     
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно колоквиуми според мене. Значи полагаш прв и втор колоквиум и ти оформуваат оцена. А сега како направија, полагаш прв и втор колоквиум и плус завршен испит. Значи ние џабе одиме на колоквиум кога секако си одиш на испит. Ова воопшто не ми се допага
     
  9. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
    И според мене е подобро на колоквиуми.Доколку го паднеш 1 кол.имаш поправен кај некои професори е така и ти формираат оценка од редовност,активност,семинарски.
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Кај тие предмети што не смениле прашања од пред 10 години, дирекно на испит :D
    Кај останатите, пробај си среќа на колоквиум, па ако не, ќе си научиш за испит ;)
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.495
    Колквиум,плус усно испрашување со влечење на три прашања.
    Мене искрено,испитите секогаш ми беа полесни,него ли колоквиумите кои ми беа жив давеж и тоа, испитите на раскажување,а не заокружување на одоговори. Од дистанца, многу повеќе ја знам материјата од тие испити каде требаше да раскажам и објаснам,него ли што учев за оние со заокружување каде мораше да се учи на памет.
    Ако се прашувам и тогаш и сега,тврдам дека треба да има колоквиуми,плус усно испрашување, само што професорите немаат нерви, ни време, ни желба за такво нешто. Деградиран е поимот професор, сите се митаџиски, подмукли суштествија кои ја срамат професијата,а со тоа не постои нешто што може да се нарече студент во права смисла на зборот и затоа има една тестеста маса која учи колку да помине.
    Навистина не би имало простор да се прашуваш дали некого го бива или не и бога ми тоа ќе биде еден филтер дали некој ќе се упише на факултет,односно дали ќе може соодветно да се покаже на истиот. Излегуваат студенти кои не умеат логички да размислуваат,ниту да срочат една проста реченица во врска со некој проблем кој го бара нивната професија.
    Мислам ме фрустрираше кога гледав кои личности тепаа јаки просеци,а што се вели, немаат вода во очи, ниту пак поим немаат од она кое го учиме. Односно, ќе го набубаат, ја знаат теоријата, но во пракса би биле ужасни соговроници, работници и решавачи на проблеми... Мора да се создаде еден таков филтер.
     
    На eliesaab, Mishela и drugarka им се допаѓа ова.
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Kај нас не постои поправен колоквиум, зборам за 1, ако ти е положен 1, тогаш и да го паднеш вториот, пак си полагаш само за 2, иако го пријавуваш како испит

    Hема кај нас усно одговарање :^) .
    3ависи, сепак мислам дека со колоквиум е подобро, но, многу каснат со материјалите, и ајде да те видам за 1 месец научи ти пола анатомија |(
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Малку подобро кога ќе размислам,најдобро би било директно на усен испит... :)
     
  14. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Според мене, усен испит најубаво. Ќе си го научиш фино материјалот, ем ќе ти остане во сеќавање уште долго, а не вака после колоквиум како се да испарило.
    Прашањата на заокружување не се БАШ НИКАКОВ показател за наученото! :Down: :geek:
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^и играта на зборови многу ќе допринесе. А на тест или знаеш или не знаеш што да напишеш.
     
  16. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Според мене зависи за кој предмети, еве денес полагав англиски и искрено не знам како е подобро дали на колоквиум или на испит, сепак за некој пообемни предмети подобро е колоквиум, можи да е и усен, како што кажаја феминките погоре, сепак материјалот останува повеќе во главата и поќе време се памти.
    Меѓутоа се е писмено и премногу е олеснето. :worried:
     
  17. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Полесно е преку колоквиум, барем за мене. Сепак има луѓе кои поубаво се изразуваат усно и така доаѓа до израз нивното знаење, па испитот за нив би бил некоја предност. И да искоментирам, прашањата на заокружување па баш и не се игра на зборови. Има многу термини кои се слични како зборови, ама имаат сосема различно значење. Јас овие баш така ги паметам подобро, преку заокружување. А и зависи од професорот, се случувало кај мене прашањата што ми се паднале на прв и втор колоквиум на раскажување да ми се паднат и на завршниот испит. А истиот тест е и за оние што не успеале да земат преку колоквиум, па одат на цел испит. Кој ќе ти прави посебни тестови за завршен и за цел испит |( Па сега видете вие...
     
  18. Orpheys

    Orpheys Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали може да се преполага испит, ако веќе претходно си го положил и си зел потпис и оцена? Дали некој од вас преполагал? :?:

    (не ме бришете не најдов посоодветна тема)
     
  19. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    мислам дека нема да можеш зошто веќе си зела, потпис и оценка , а да немаше ке можеше
     
  20. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    Kolokviumiii najdobar nacin...