1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

Дискусија во 'Образование' започната од rossonerka, 16 февруари 2011.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Нормално дека е полесно со колоквиуми, помалку материјал е. Но тоа не значи не сум паднала на колоквиум.:D Често на цели испити одам.
     
  2. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Колоквиуми
     
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    За мене полесни беа колоквиумите бидејќи поделен ми беше материјалот на помали делови. Имајќи во предвид дека јас завршив на еден од потешките технички факултети, секогаш за полагање имав и теоретски дел и задачи и материјалите секогаш беа преобемни за да се полагаат наеднаш. На мојот факултет немаше колоквиумска недела туку колоквиумите си ги договаравме со професорите кои беа навистина фер и коректни и секогаш ни излегуваа во пресрет. :?: Најчесто предметите имаа по два колоквиуми од кои првите беа некаде на средината на семестарот а вторите на крајот.
     
  4. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Колоквиуми
    поделен материјал помалце за учење плус имаш 4 месеци за лабавење се на се
     
  5. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.570
    Полесно ми беше преку колоквиуми, само кај мене немаше поправни колоквиуми туку едноставно ако го паднеш си одиш на испит.
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Mene mnogu mi e polesno na kolokvium, od ednostavna pricina sto kolokviumite se na pola materijal i plus gi polagam pismeno. Sepak na pismeno sum posmirena imam vreme da razmislam, da se setam...a na ispit usno si se tresam :/
     
  7. cockerspaniel

    cockerspaniel Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно полагање преку колоквиуми.
     
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Кај нас има можност ако го паднеш првиот колоквиум, да одиш на вториот и да ги полагаш двата, или да го полагаш само првиот па кога е испитот, вториот дел. Нормално дека е многу поубаво да си завршиш работа на помал материјал, ама мене скоро секогаш ми останува за вториот колоквиум или зошто ме мрзи одам директ на испит. Тогаш знам дека веќе ми е јајцето под газ, и морам да се стегнам и да научам зошто не сакам да полагам во јуни.
    Така што полесниот начин е преку колоквиуми, ама јас по се изгледа секогаш завршувам на испит. :D
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Мене испитите ми беа полесни. Поопшти прашања има на испити, повеќе материајал е и се бира поопштото. На колоквиуми имаше многу ситници. Испит ако положиш баталуваш предмет, раат си, кај колоквиумот продолжуваш да учиш иста проблематика.
     
  10. Brinetkaa21

    Brinetkaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2023
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здр не знам во која тема да прашам ама ми треба совет, што би напраиле? Кога ви треба услов да запишете семестар... Слушнав од колеги некои се молат професорите да ги пуштат..
    Некако во тесно сум, ми се собраа многу испити, совет,сакам да си го завршам факсот ми значи многуу? :inlove:
     
  11. Indigo Candy

    Indigo Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    27
    Дали некој знае како се пријавуваат испити на iknow? и дали тие положени од колоквиум исто така се пријавуваат?
     
  12. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    8.332
    Пол:
    Женски
    Најави се на iknow, пребарај, имаш опција пријави испити, се штиклираат само и идеш пријави, знам дека ги пријавуваш сите, не мора само тие што планираш да ги полагаш.

    Нема врска тоа со колоквиумите, се пријавуваат предметите како испити во конкретната сесија без разлика дали е положен на колоквиум.