1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колострум

Дискусија во 'Бременост' започната од nevesta, 24 јуни 2013.

 1. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  110
  Дали и кога ви се појави прв пат колострум за време на бременоста?
  Мене прв пат ми се појави во 7 ми месец, еве ме сега сум на почеток на 9ти месец, некако повеќе ми истекува, еве вчера да не речам од едната града во текот на цел ден 3-4 пати по 2-3 капки си течеше, и баш флеки на маицата ми направи. Дали е тоа нормално, и најбитно- дали доколку се појави колострум за време на бременост е сигурен знак дека после пороѓај ќе имам млеко за доење, или ова не е никаков репер за тоа? :?:
   
 2. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.546
  Mene mi se pojavi nekade koga bev 4-4,5 meseca... stalno.si tece od togas gradnicite majcite bodinjata mi se so beli fleki i mi propusta preku majcite pa i na pizamite imam golemi locki.interesno mi e sto osekam koga tece..se izv za lat od mob sum
   
 3. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  443
  Пол:
  Женски
  Јас пред некој ден приметив како прозирни капки беа, а до сега не ми тече мн, да ми ја валка облеката
   
 4. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  21
  Јас сеуште немам такво нешто....Значи од градите ништо не ми течи....Се надевам дека ќе имам ама во мали количини хехехехех но како и да е има начини како да се справиме барем во денешно време....
   
 5. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  девојче можиш да си ставаш вакви и че ти бидат чисти блузичината
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   94,3 KB
   Прегледи:
   380
  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   80,5 KB
   Прегледи:
   372
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  А тоа треба да протече додека си бремена или нема врска може и кога ќе се роди бебето па тогаш да потече??
   
 7. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  304
  Колострумот кај некои се јавува при крајот на бременоста, а кај некои после породувањето. Се е индивидуално.
   
 8. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Да не се секирам во тој случај. :)
   
 9. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.546
  Fala ti mila..bas utre ke kupam
   
 10. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  230
  Јас вчера читнав случајно дека во поголем број случаи колострумот се јавува веќе во 7 месец од бременоста и дома проверив, се притиснав по градата и потече белузлаво топченце течност. Нека кажат оние што искусиле дали е тоа знак дека откако ќе се породиме тоа значи дека ќе имаме доволно млеко за доење?
   
 11. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  Мене првпат ми протече после пораѓај,во текот на бременоста немав никаков исцедок од градите. А и како што знам колострумот не е проѕирна течност,туку е жолт и густ
   
 12. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  И мене првпат ми потече после пораѓај, кога сестрата проверуваше дали имам млеко. И веднаш го стави син ми на града за да повлече од колострумот.
   
 13. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  230
  Белузлава проѕирна течност е заради тоа што телото се припрема за пораѓај а во бременоста тоа не е млеко туку да речам некоја почетна фаза која после пораѓајот ќе премине во жолтеникава и погуста течност и тоа е всушност колострумот и е најбогат со витамини па затоа новороденчињата веднаш ги ставаат на гради да цицаат.
   
 14. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.104
  Пол:
  Женски
  Јас освен жолтеникави корупчиња на пупките немам забележано ништо друго до сега.
  Шубе ми е да ги стиснам градите уште сега за време на бременоста, се плашам да не си направам некоја компликација.
  Претпоставувам дека баш тие жолтеникави корупчиња се резултат на колостралното млеко кое можеби веќе го имам, или не? :wasntme:
   
 15. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  230
  Јаготче и јас имам жолтеникави корупчиња на пупките, не знам дали се тие почетен знак на колострум ама јас случајно се стиснав, не бери гајле сосема нежно ќе ја фатиш градата и околу темните кругови над брадавицата нежно ќе се стиснеш со двата прста (палец и показалец). Ако имаш белузлава течност е знак дека твоето тело е веќе припремено, ако не, и тоа не е страшно, ќе ти се појави покасно, секој организам е различен. Немој да ме сфатиш здраво за готово да се стискаш постојано, еднашка провери и толку, да не си направиш некоја компликација.
   
  На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.546
  Da da zolta tecnost...i koga gi stiskam gradite mi tece ..... mnogu gusto i zolto
   
 17. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  8.016
  Допаѓања:
  37.271
  Пол:
  Женски
  Женски, дали и кога почна да ви тече колострумот од градите? Јас сум 18+ нед. и денес кога ги претиснав брадавиците ми излезе млечно бела течност. Мислам уште рано е, дури и се почудив.
   
 18. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.493
  Мене мислам околу 16-17 недела Прво имав проѕирна течност, а еве сега во 24 недела веќе е бело, но е малку само на боди приметувам кога не носам градник низ дома, и како флеки ми се познава.
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 19. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.420
  Пол:
  Женски
  Денес за прв пат почна да ми тече од левата града течност случајно приметив кога маицата ја повлеков ми беше залепена и имаше флека по некое време и го осетив течењето. Сега на допир малку ме боли градата дали е нормална болката?
   
 20. Aneta27

  Aneta27 Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Сега сум 27 недела и од пред 2 недели кај градите стално ми е влажна маицата како флекички има. Што може тоа да е?
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.