1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колострум

Дискусија во 'Бременост' започната од nevesta, 24 јуни 2013.

  1. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Дали и кога ви се појави прв пат колострум за време на бременоста?
    Мене прв пат ми се појави во 7 ми месец, еве ме сега сум на почеток на 9ти месец, некако повеќе ми истекува, еве вчера да не речам од едната града во текот на цел ден 3-4 пати по 2-3 капки си течеше, и баш флеки на маицата ми направи. Дали е тоа нормално, и најбитно- дали доколку се појави колострум за време на бременост е сигурен знак дека после пороѓај ќе имам млеко за доење, или ова не е никаков репер за тоа? :?:
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mene mi se pojavi nekade koga bev 4-4,5 meseca... stalno.si tece od togas gradnicite majcite bodinjata mi se so beli fleki i mi propusta preku majcite pa i na pizamite imam golemi locki.interesno mi e sto osekam koga tece..se izv za lat od mob sum
     
  3. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Јас пред некој ден приметив како прозирни капки беа, а до сега не ми тече мн, да ми ја валка облеката
     
  4. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Јас сеуште немам такво нешто....Значи од градите ништо не ми течи....Се надевам дека ќе имам ама во мали количини хехехехех но како и да е има начини како да се справиме барем во денешно време....
     
  5. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    девојче можиш да си ставаш вакви и че ти бидат чисти блузичината
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      94,3 KB
      Прегледи:
      381
    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      80,5 KB
      Прегледи:
      372
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А тоа треба да протече додека си бремена или нема врска може и кога ќе се роди бебето па тогаш да потече??
     
  7. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Колострумот кај некои се јавува при крајот на бременоста, а кај некои после породувањето. Се е индивидуално.
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Да не се секирам во тој случај. :)
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Fala ti mila..bas utre ke kupam
     
  10. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Јас вчера читнав случајно дека во поголем број случаи колострумот се јавува веќе во 7 месец од бременоста и дома проверив, се притиснав по градата и потече белузлаво топченце течност. Нека кажат оние што искусиле дали е тоа знак дека откако ќе се породиме тоа значи дека ќе имаме доволно млеко за доење?
     
  11. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Мене првпат ми протече после пораѓај,во текот на бременоста немав никаков исцедок од градите. А и како што знам колострумот не е проѕирна течност,туку е жолт и густ
     
  12. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    И мене првпат ми потече после пораѓај, кога сестрата проверуваше дали имам млеко. И веднаш го стави син ми на града за да повлече од колострумот.
     
  13. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Белузлава проѕирна течност е заради тоа што телото се припрема за пораѓај а во бременоста тоа не е млеко туку да речам некоја почетна фаза која после пораѓајот ќе премине во жолтеникава и погуста течност и тоа е всушност колострумот и е најбогат со витамини па затоа новороденчињата веднаш ги ставаат на гради да цицаат.
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас освен жолтеникави корупчиња на пупките немам забележано ништо друго до сега.
    Шубе ми е да ги стиснам градите уште сега за време на бременоста, се плашам да не си направам некоја компликација.
    Претпоставувам дека баш тие жолтеникави корупчиња се резултат на колостралното млеко кое можеби веќе го имам, или не? :wasntme:
     
  15. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Јаготче и јас имам жолтеникави корупчиња на пупките, не знам дали се тие почетен знак на колострум ама јас случајно се стиснав, не бери гајле сосема нежно ќе ја фатиш градата и околу темните кругови над брадавицата нежно ќе се стиснеш со двата прста (палец и показалец). Ако имаш белузлава течност е знак дека твоето тело е веќе припремено, ако не, и тоа не е страшно, ќе ти се појави покасно, секој организам е различен. Немој да ме сфатиш здраво за готово да се стискаш постојано, еднашка провери и толку, да не си направиш некоја компликација.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Da da zolta tecnost...i koga gi stiskam gradite mi tece ..... mnogu gusto i zolto
     
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Женски, дали и кога почна да ви тече колострумот од градите? Јас сум 18+ нед. и денес кога ги претиснав брадавиците ми излезе млечно бела течност. Мислам уште рано е, дури и се почудив.
     
  18. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Мене мислам околу 16-17 недела Прво имав проѕирна течност, а еве сега во 24 недела веќе е бело, но е малку само на боди приметувам кога не носам градник низ дома, и како флеки ми се познава.
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Денес за прв пат почна да ми тече од левата града течност случајно приметив кога маицата ја повлеков ми беше залепена и имаше флека по некое време и го осетив течењето. Сега на допир малку ме боли градата дали е нормална болката?
     
  20. Aneta27

    Aneta27 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Сега сум 27 недела и од пред 2 недели кај градите стално ми е влажна маицата како флекички има. Што може тоа да е?
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.