1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Комарци

Дискусија во 'Дом' започната од cigarce, 4 јуни 2011.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Комарци |( Значи колку што го сакам летото, толку НЕ ги сакам комарците. Женско што може да ти направи освен цицање на крв?! :D

    Абе еден комарец да е на планетава и да е гладен, мене има да ме најде и ќе ме касне, ете колку ме сакаат. Требаше да ме стават у по некој вампирски филм, да не биде за џабе крвта што сум ја дала недоброволно на летечкиве вампири...бррр.

    Им правам една финта. Кога го гледам дека ме каса, му правам контракција на мускулот и го следам комарецов како се гуши, односно не може да ја извади боцката, осилото што и да е чудото и си умира :devil:
    Кој садизам а? :D

    Инаку само Аутан ме спасува, други ништо ама па после сум лепкава и никаква. И најмногу се плашам кога ќе наврне во лето, затоа што одма ми текнува дека ќе се размножат крвавиве чудовишта :(
     
    На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Единствено нешто што ми пречи во лето се комарците. Подосадни инсекти од нив нема. Особено мразам кога ќе легнам да спијам и кога некое од нив ќе почне да ми зуи, па заради нив цела вечер останувам без спиење. Сега во мемонтов цела сум искасана. :(
    Користам Аутан и доста е ефикасен, ама кога ќе заборавам да ставам, тешко мене.
     
  3. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    аааааах тие комарциии да можам сите до еден би ги убила :devil:
    навечер од нив раат нема поише шамари самата на себе си акнав него шо ги имам шлапнато нив,цели нозе ми се изедени срам ми е кратко да облечам :devil: :devil: :devil:
     
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Знам еден многу ефтин лек за комарци:
    Го зимаш комарецот, му ставаш 2 лажици кафе у уста, го пушташ. И после неколку секунди паѓа. ;)
     
  5. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Eбати слатката крв што ја имам, ми ја земаа цела крв, крвопијци едни!
    Многу ве мразам бе еј :devil: Да не смее човек до сијалица блиску да седне, одма напаѓате!
    СМРТ ЗА КОМАРЦИТЕ !
     
  6. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Бела сум и комарциве секое лето парче ме прават! Што се не пробав више не знам како да се заштитам..еве вчера на пример цела ноќ не ме остави на раат еден комарец..баш до мајка ми спиев во креветот а таа ни да го осети,тој се навртел околу мене!!!! |(
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ние, си имаме ставено мрежи на прозорците.
    Внатре има, ама само во ВЦ, зашто нема таму мрежа, ретко искача некој, ама затоа коа ќе искочи станува плескавица.
    А и од други досадни инсекти се имаме спасено. Супер ми е.
    Само надвор ме касаат бре, злоби. :devil:
    Малку се чешаш, лево десно, и забораваш. :D
     
  8. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Многу се досадни овие суштества ]:) . Ако сакаш да останеш буден доволно е да имаш еден комарец во соба. Ке ти зуи цело време и на раат нема да те остави :devil:
    За да ги нема во соба ке уклучам Raid и лакше се дише :D
     
  9. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали некој го користел овој последниов производ на Раид како фенече. Внатре се пали свекичка со спирала. Пишува дека едно полнење дава заштита од 4 часа. Чини околу 330 и ми се чини дека е скапо за вретраењето на заштитата што ја нуди. Користел ли некој?
     
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Леле ме уништуваат. Којзнае кој по ред ден е да не спијам заради нив. Многу ме касаат. Имам слатка крв. :D
    Ми помага ако се намачкам со едно грчко средство против комарци. Лоштото е што има премногу лош мрис,инаку е супер ефективен.
    Ако не сум намачкана и ме испокасаат,на убодот ставам гел фенистил и одма престанува да ме чеша или замена за него ми е Синопен (пред некое време ми го препорача една аптекарка). Го немам уште испробано асално.

    Си имам искуство јас со комарциве, мрежи,уреди за нивно брутално уништување со светлина и се тоа. :rofl: Ама салата ме прават. Едно лето имав 20тина убоди.
     

    Прикачени фајлови:

  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Мене ништо не ми помага....па и 100 луѓе да има околу мене, тој мене ќе ме касне
     
  12. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Mи е*аа матер и летово . . .
    Oф леле, налет! :x
     
  13. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Комарник на прозорците е спас само за овие напасти. Нит Рајдови, нит бутури, ме јадеа секоја вечер и тоа највеќе на капаците од очите и на ушите, бог да чува. Сабајлето кога ќе станев како нокаутирана изгледав. Само мрежата ме спаси ова лето.
     
  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Со помош на вакви
    [​IMG] и на вратите на терасите имаме комарници.....
     
  15. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Аутан совршен е .Се намачкуваам целаа и потоа не се замарам цела вечер. :D
     
  16. papagal4e

    papagal4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    135
    Ние кога бевме во Дојран на одмор,таму некои ептен отпорни комарци,на Аутанот застанаа :o :^)
     
  17. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Стар бабски совет.Покрај отворенит врати у прозорци ставете саксија со буен босилок.Помага ,но далеку од тоа дека нема ниеден да ви влезе во соба. :D
     
  18. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Гледав на телевизија за маларија,нели комарциве ја пренесуваат.Абе знаете,немав спиено една недела кога, бев кај баба во село, и таму многу ги има.
     
  19. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Кај нас дома и низ зид уште малку ќе почнат да влегуваат! :swear: Не помага ни Raid ни ништо :@ . А по мене највише се вртаат . :doh:
     
  20. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.183
    Мене ме касаат, ама не ме нервираат посебно. Издржувам да не се чешам, и брзо ми поминуваат. Не сум спремна да се шприцам со аутани, да сравам рајд по штекери и да палам спирали, да затворам прозорци, и да не палам светло. Нема проблем, нека ме чеша.

    Син ми се чеша, и му сатнуваат огромни пликчињата, ама му ги мачкам со камагел, и брзо му поминуваат, за 2 дена како нов е. Него и со аутан го шприцам, прилично е чувствителен, големи пликови му се прават дури и да не се чеша.