1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Комарци

Дискусија во 'Дом' започната од cigarce, 4 јуни 2011.

  1. patika19

    patika19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    54
    Мене ме јадат, ренде ме прават ама не ме чеша после така да не ми е проблем. Незнам ни како е можно да не ме чеша. :?: Ама како и да е мило ми е што е така. :lol:
     
  2. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Касаат, касаат и тоа многу! Имам двоспратен кревет у соба и бидејќи идат кај свретлото горе, си се качувам на горниот кревет и сите ги тепам :muscle: :devil:
    Знам понекогаш и една операција да им направам. ке ги фатам ке им кинам нога по нога :devil: . Ич ама ич не ги жалам!! :devil:
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Претходниве години ме убија од касање, оваа година за среќа не ме касаат толку многу. Всушност можеби и ме касаат ама јас не ги приметувам бидејќи се воздржувам од чешање, а порано не можев да се возджам и постојано ги чешав, па си правев пликови.

    Инаку никогаш ништо не сум користела, мислам на спрејови/креми и слични чуда, ниту пак сме купувале за во домот некои апарати. Не се штитиме од нив, ниту пак ни влегуваат многу по дома.
     
  4. clock.sk

    clock.sk Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    0
    Autan колку пари е :)
     
  5. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.861
    Пол:
    Женски
    Јас правам се од горенаведеното! :tmi: Да има еден комарец мене парче ќе ме направи! И чешаат, и чешаат. Да ги нема нив летото би било идеално годишно време.
    Јас со првите комарци се опремувам со целава артилерија и ја носам секаде со мене!
     
  6. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.166
    Пол:
    Женски
    Sinoka me kasna prokletiot toj,i toa na dve mesta :@ mi idese da go ubijam no ne go fativ kako i da e si koristam soodvetni sprejcinja protiv komarci,i se premackav so rakija otkako me kasna.
    Dolgo vreme ne me kasea ,ne znam sto im tekna na komarcite za mene :rofl:
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Оваа година да не се почудам не ме има ништо каснато... изгледа сериозно си ја сфатиле луѓето работата и добро испрскале. Иначе мразам комарци |( минатото лето имав 10 мали грозни топченца на грбот, стомакот, задникот ( не знам како стигнале таму да ме каснат) и по рацете и нозете. Многу ги чешав добро е што немам лузни. Имам читано дека по јадењето банана во летен период постои поголема шанса да те касни комарец. :)
     
  8. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Одвратнииииииииии, одвратниииииииииииии, како мета за пикадо сум избоцкана :@ :devil: :devil: . Нигде не ме промашиле, :fubar: си имам сегде црвени точки.

    Него ќе си купам аутан, лани ми ги спаси животот, ама оваа година комарциве ме претркаа пред да си купам.

    Аптекарката лани ја прашав дали и внук ми може да го користи аутанот, а таа ми рече само над 2 годшна возраст :wasntme: :wasntme: .Ваше лично искусво нешто против комарци за бебиња и деца до 2 години?? :?:
     
  9. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Летачки копилињаааааааа :devil:
    Цела ноќ ме касале додека сум спиела :lol:, цела сум испокасана.
    Сега цело време се чешам :@ , ама ја се надевам дека нема да ми останат лузни.
     
  10. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.924
    Пол:
    Женски
    Уште не сум дојдена на ред. Па, добро, има време... ќе чешаат и тие.
    Ама затоа [​IMG] е тука!
    Смрт за комарците! ]:)
     
  11. Lady-in-white

    Lady-in-white Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    53
    Ги мразааааааааааам :@
    Не само што ме касаат туку и ми брмчат на уво. Не можам да заспијам. И покрај тоа што ми е жешко и тие ме замараат, идиоти едни :@
    Незнам како да се спасам од нив.
     
  12. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.861
    Пол:
    Женски
    Има Чико колекција за бебиња и мали деца против комарци, и за во струја а мислам и за мачкање има нешто. Последно видов дека има и Аутан јуниор ама и тој може да е за 2+ :^) не сум сигурна.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ние дома насекаде имаме изнаставано мрежи на прозорите и вратите, така да дома опасност од комарци немам. Надвор, посебно кај нас на тараса кога е уклучено светлото, кога ќе се соберат еден куп - да не можеш на раат да седиш. :envy: Купивме од Џамбо едно вртено зелено што се пали, и од миризбата демек ќе бегаат али за ништо не го бива.

    Аутанот мене ми помага најмногу. И прв пат слушам дека е за деца 2+. :?:
     
  14. supergirl22

    supergirl22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    11
    Исто и мене ми помага Аутан секаде каде пто појдам Аутан си ставам, навистина многу помага :)
     
  15. galka

    galka Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Аутан :clap:.. a za vo soba koristam raid
     
  16. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Аутан ќе те спаси. :D ;)
     
  17. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Навечер пред да си легнам пола саат се бркам со нив по соба и кога конечно ке си легнам почнуваат да ми зујат на уво и да ме касаат :@ :swear:
     
  18. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Vecerva spijam na terasa.....:)
    На 1567 комарци му/и се допаѓа ова.
     
  19. icegirl

    icegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    29
    Ние по дома користиме Раид спирали

    Малку гадно мирисаат ама затоа ги бркаат комарците и еве 3 години ме немаат каснато :clap: . Иначе добри се и за надвор т.е. претежно се за надвор ама ние ги користиме за во станот ама прозори и врати се отворени.
    За да се намали отокот и чешањањето после каснување имам читано дека се става кора од банана да стои на каснатото место. Е сега колку е веродостојна информацијава незнам зашто не ме каснал до сега комарец за да испробам.
     

    Прикачени фајлови:

    • scjn992c.jpg
      scjn992c.jpg
      Големина на фајлот:
      97,4 KB
      Прегледи:
      197
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Мене сите години наназад ме касаа комарчиштата, ама годинава раат сум :emo: :D ни едно комарче, комарец, комарчиште :D не ме испокасало.Па доста им беше, нека не се замараат со мене, нека ме прескокнат од нивната листа за гозба :D