1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Комарци

Дискусија во 'Дом' започната од cigarce, 4 јуни 2011.

  1. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Јас во летото ставав во штекер раид и навистина ги спречуваше комарците!Барем кај мене... :?:
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дојде октомври и уште ги има. :^) Топлото време си го направи своето, иако ми одговара што беше топло, само они не ми одговараат. Вчера прскаа пак против комарци, за прв пат дури во октомври ама не му верувам на прскањето зошто како да ги има уште повеќе после тоа. Дури кога ќе падне температурата ќе ги нема веќе.
    Статистички комарец е животиња од која умираат најмногу луѓе во светот поради тоа што се преносители на болести :worried: .
     
  3. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Око не склопив цела вечер од овие летачки крвопијци :devil: Цела вечер се бркам со нив, па не е фер, ме испокасапија целата сум со отоци. Имам такво за у штекер од Баер ма не помага, изгледа под прозор имам мочуриште.
    Дали некој ставал мрежичка на прозор и каква? Гледав нешто по нет имало мрежички премачкани со средство против комарци, има ли кај нас такво нешто? Плисс хелпппп
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    ^ Ние имавме купено ама дури од Гостивар, со лепенка или чичек трака беа :^) нешто така, и се лепеа однадвор на прозорот. Навнатре си го отвораш, а однадвор си стои мрежата и не ти влегуваат никакви бубачки.
    После ги сменивме и си нарачавме рамки со мрежа, пластични и лесно се монтираат на прозор и на една врата (со магнети). Забарикадирани сме максимално :D кај нас има мн комарци надвор :worried: Може по нарачка да ти направат.
    Чичко гугл овие ги нуди
    http://www.rolomatik.com.mk/products.php?id=37
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    ^фасцинирана сум од поимот ролокомарник :D искрено не знаев дека има и такво нешто, денски отвори приквечер спушти и готово. Инаку барав денес на пазарче мрежички има ама нигде не нудат заедно со лепенка, нешто едноставно да го залепам на рамката, пошто е алуминиумски прозорот...баш ќе видам за ова ролокомарникот во аутоматик-роломатик :) фала многу кравче.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    За среќа, дома немаме комарци. Кај свекрва ми во село има, ова време. Кога и да отидеме таму, цели сме отечени од комарците.
     
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Како да знам кога е потрошено? :D

    [​IMG]
     
  8. slim

    slim Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Зелената точкица се троши по тоа ке видиш.Па го менис само тој дел посебно се купува
    Не е многу економично но е многу ефикасно
    Јас го користам 4 лета под ред само за да не пијам лортадини,алергицна сум на нив па затоа.Инаку би зела несто сто е по долготрајно,се троси некаде од недела ипол до две
     
  9. elka.timova

    elka.timova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Ништо не помага со овие ѕверови.
     
  10. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Се мачкам со аутан и навистина помага :) инаку за да ги нема во соба ставам апаратче со апчиња :)
     
  11. Agawa

    Agawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    280
    Досегашните истражувања укажуваат дека комарците повеќе ги привлекуваат мажи отколку жени, но и бремени жени, лица со крвна група 0, лица со високо ниво на холестерол и со прекумерна телесна тежина, лица кои консумираат пиво и лица кои носат темна облека. :o
    Мислам дека овие напасти ништо не може да ги спречи ;(
    Но за да се ублажи чешањето на местото на убодот направете Х со ноктите или измијте го со алкохол.
    Исто може да се користи и алое вера и мраз.
     
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Редовно се мачка со аутан но незнам колку е точно прееска слушав некаде дека комаерц каснал жена и умрела :devil:
     
  13. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Колку ги мразам.. :devil: да е еден последен на светот мене ќе ме касне инаку и јас се мачкам со аутан (стикот) а во соба тој апарат со таблети против комарци...
     
  14. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Мене пак,верувале или не во цел живот 3 пати ме има каснато комарец :)
    Бегаат од мене :devil:
    Инаку,и јас имам слушнато дека доколку на местото на убодот направиш Х со ноктите колку толку престанува чешањето,само не знам колку е ова точно.
     
  15. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    Вечерва ке спијам гол,на 35680 комарци им се допаѓа тоа. ;)
     
  16. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Од години не сум касната од комарец, што е работава незнам , но зуенјето какво е, во црева ми рошка, ваква сум ко ке има комарец во соба [​IMG]
     
  17. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    :)
     

    Прикачени фајлови:

    • ScreenShot013.jpg
      ScreenShot013.jpg
      Големина на фајлот:
      12,5 KB
      Прегледи:
      178
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ноќеска се намачкав со аутан, а комарец имаше во собата, намерно не го бркав за да видам што ќе се деси....и не ме касна. Јеееее :clap: значи го бива аутанов
     
  19. xoxolea

    xoxolea Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    79
    Што одвратна крв ќе имав бре,ме нема каснато комарец кујзнае од кога. Пред недела дена бевме на викенд во Дојран со другарка,се враќаме,нејзе цела ја имаа испокасано,мене ниеднаш :rofl: Не знам што е работава....
     
  20. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Се согласувам,аутанот е многу добар... :)