1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коментари околу вашето доење

Дискусија во 'Бебе' започната од Fleur-De-Lis, 3 септември 2019.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    значи ако е дебелп не би требало да јаде.:^) еве не сум знаела.
    Мене никогаш па не ми телнало со некого да се зафатам на оваа тема. Ама да, ако ми е досасно ќе реметам нели сеирџии сме (facepalm)
    Сериозно,нит некој ме закоментирал сега (а со првото имаше замарање) нит па мене ми било гајле кој колку доел и дали доел.
    Една моја школска пријателка а воедно и братучеда на маж ми има свекрва медицинска сестра. Ко го роди првото... Само си велев јака и душа ќе ја отруе. Нели прво свекрва е после и медицинско лице па башка и устата и е таква (да не речам зборлеста) ја знам од времето кога со вујко ми се дружеа фамилијарно. Помислив само дека маста ќе и ја извади околу доењето и знаев дека дополнителни прашања од страна не и требаат. Но понекогаш знам да ја прашам за совет како секој што прашува ама дали доиш и зошто да/не... Што би ми било мене гајле.
     
    На Fleur-De-Lis му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Овие што велат после 6 месеци ко вода било, во второ одд да се вратат. И после они ќе гласаат за држава, необразовани и прости
     
    На Fleur-De-Lis и Emma2 им се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Млеко немав, да се разбереме.
    Коментарите од свеќи и мајка беа дека млеко имам и дека ад е боен отров од втора светска војна.
    Поради нивните "охрабрувачки" коментари бебе падна на килажа (на 15 дена од раѓање, наместо да врати килажа, таа спушти 250г).
    Здравје боже за второ бебе, секој (буквално секој) ќе биде множен со нула што ќе се обиде да даде било каков совет, без истиот да им биде побаран.
     
    На Fleur-De-Lis, Coco31, TeddyGrey и 4 други им се допаѓа ова.
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Ниту јас не прифаќам совети,апсолутно од никој и за ништо. Како мислам,така правам и терам.
    На почетокот кога излегов од болница,седнав да му давам да цица и бебе цело време потплакува и виси на цицка,и мајка ми и свекрва ми,ааааа слабо ти е млекото (ова од нивно време) погледни го какво е како вода,па пипаа со раце демек не се лепело и било слабо,а јас пак си мислев дека немам млеко. Среќа и патронажната дојде за некоја минутка и и викам мислам дека немам млеко,а таа ми ја фати градата,вика полна ти е со млеко,истискувај да ти се отворат каналите.
    Добро е што претходно се потковав со доволно информации за млекото и доењето,па не потпаднав поради нивното незнаење.

    А за тоа колку ќе дојам или нема,мој проблем е,на никого отчет нема да давам. Мое млеко,мое дете,мој проблем.
    За жал,многу сме радознали,па после породување,меѓу неколкуте актуелни прашања е дали цица бебето :wasntme:
    Никогаш не сум советувала други што да прават во животот,не знам зошто другите имаат потреба да се прават паметни и да делат совети кои не им се побарани.

    Е сега,имам 2 мајки познанички кои имаат свое млеко,ама од сам почеток додаваат ад за да не им виси бебе на цицка,да можат да излегуваат без проблем,да спие бебето подолго ноќе.... Јас не сум за тоа,ама не е мое да им мудрувам дали така треба или не. Нивен проблем е,што има јас да се мешам и да советувам. Секој си знае најдобро за своето дете,секој си одлучува и нема зошто јас да се мешам во туѓи штипки. Може така им е полесно,поубаво,подобро.
    Секој нека си прави како сака.

    Светот би бил поубаво место за живеење кога сите би си живееле свој живот.
     
    На crazylady, Bubish26, slavica999 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Јас истиов коментар го добивав ама од мајка ми и татко ми.
    Многу се лутев и не ми беше сеедно. Сега е 3 години синко и е далеку од дебел, дури на минимална граница за килажа е.
     
    На Fleur-De-Lis и mariz им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Леле коментаров на свекрва ти :@
     
    На crazylady и fana им се допаѓа ова.
  7. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Мене ми е нај банално кога кој и да те сретне со бебе одма тоа прашува ,ако сте само на здраво и се немате видено со години.
    А за на почеток немав никаква подршка ,среќа сум инает па бев упорна да им докажам дека имам млеко "доволно и убаво":smirk:
     
    На crazylady, Bubish26, Fleur-De-Lis и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас може еве не сум во право и може не сум со точни информации ама се си мислев дека млекото е послабо на почетокот од доењето а понатаму е појако. Еве ние сме стари 22 дена првите 2 недели се оптеретува дека немам млеко слабо е морам дохрана демек дете виси цел ден на града за тоа уствари да си цица како што треба "прописно" по 20тина мин со спиење од пола сат. Еве последнава недела си цица 20тина мин па после сат ипол - два си спие значи си го држи не е гладно си напредува во килажа да е гладно ќе вришти,што знам.
     
    На crazylady и Fleur-De-Lis им се допаѓа ова.
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Оваа информација ти е точна и научно поткрепена. Не е никаква свекрва муабет. Само што не се дефинира како послабо и појако него на почеток на подој млекото е поводлесто и ја гаси жедта на бебе, а потоа иде похранливото млеко по погуста и покремаста структура.
    Затоа и се препорачува при подој да не се многу бргу бебе префла од една на друга града, него прво едната да ја испразни добро, а потоа другата. И на следен подој да се почне од градата кај што претхпдно сте завршиле
     
    На crazylady, Biljarkata, Fleur-De-Lis и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Излезени на прошетка ние и една од тие мајки шо спомнав претходно, и она со бебето да ги шетнеме бебушите и земавме вода и плус таа зема голден игл
    И викам леле ти љубоморам шо мојш да пиеш игл ...и јас вика ти љубоморам тебе шо имаш млеко и доиш хаха
    ...јас: да викам знам хехех :| (facepalm)
    А исто така ептен споредуваме кој колку спие, плаче , седи не седи
    Аа па твојот што убо си спие мојот ич
    Ах твојот шо убо вака мојот не и тн...

    Не знам. Јас сум среќна ко за моево дете ако некое дете е добро со здравјето или нема мака и све то.
    Еднаш синко плачеше скоро цел ден, имаше грчеви. Нит спиеше нит цицаше ко шо треба, се со плачење и нервоза.
    Коментарот шо го добив беше не е заситен немаш млеко затоа детево ке пукне. Божеее:rofl:
     
    На crazylady, Fleur-De-Lis и marlonbrando69 им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    @Fleur-De-Lis ич да не се замараш. Отсекогаш имало и ќе има такви коментари. Само ме интересира дали тие што коментираат така го практикувале тоа со доењето, или само сакаат да се направат паметни. И на мене ми коментираа. Не требало толку да го дојам (поголемиот не цицаше). Ма немој. Нив ќе ги прашам. Да се пикало нос кај што не треба.
     
    На Fleur-De-Lis му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Ах, не ич не се замарам.
    Ете вчера пример си добив потсмевање, ааа уште на цицка било моето, небаре сум извршила убиство.
    Не се секирај, млекото на почеток кога ќе почне да цица е поводесто, значи содржи тука повеќе шеќер и други витамини и минерали, после доаѓа тоа масното млеко што мора да го засити. Затоа битно е да ја доцицува градата, значи да ти ја доцица и после да го мениш на другата. Затоа и плачкаат малите многу пати, дека ќе се нацицаат од тоа со шеќер и после стомачето уф и зелена кака. А, не дека било неквалитетно млекото, како што многу знаат да кажат. Затоа треба трпение и труд, да се научи бебо да доцицува.
     
    На Krismare, Biljarkata и marchi-cool им се допаѓа ова.
  13. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    На почетокот:
    Немаш млеко, не го трпи детето дај му шише ад!

    Година и два месеци, а ти уште ја доиш??? Купи Алпско млеко и учи ја!
    Како тоа има заби и те гризе, а ти трпиш?? Земи одбивај ја!

    Ок.
    Секако вас ќе ве послушам.
     
    На Bubish26, SofiMar_, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Аааа не, штом не ти јаде мораш да ја одбиваш. Како така може да не јаде? Па што и се тресеш толку, остави ја нека гладува цел ден, ќе видиш како ќе јаде.

    Не и е доволно млекото твое, мораш да и даваш кашички (на неполни 4 месеци).

    Се доите ли? Машала бутки.

    Остави ја де, нека огладне убаво, што и даваш одма да цица.

    Како тоа си доела на плажа?

    Дај и вода. Нека лизне сладолед, греотка е, гледа.


    И со вакви коментари арно и до тука што сме стигнати. Како со чекан по глава да ми маваат со испадиве нивни.
     
    На FreeMind, Elenpelen, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Да споделат мислење ќе разберам ама да речат мораш... (facepalm)
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Освен од мм коментарот ,,нека си цица бебушот подолго глеј што цицка ти направи :rofl: (скокнав за 2 бр. на прслук),, нормално ова на шала ми го има кажано
     
    На emkaemka и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Вчера кај доктор интернист правев доплер и сакаше да ми даде апчиња за циркулација, велам одат ли со доење, вика не, ме прашува колкаво е бебето, му одговарам 6 месеци... па почна ајде таман доста му е, до колку планираш да го доиш...
    Му кажувам дека првото го доев 2 години и ми вика:
    -Е како на рибанка леб ли му молзнуваше млеко??? (facepalm)
    Од толку што беше прост коментарот почнав да се смеам. Му велам па тоа се ваши препораки, на лекарите, СЗО така вели... или вие не ја признавате СЗО?
    -Не си разбрала - ми вели, тоа е за децата во Африка, таму бидејќи немаат чиста вода им препорачуваат да дојат подолго.
    Јас пак му се смеам, да, да му викам...
    - Не се смеј, дете од 2 години може ребро да изеде ти му даваш да цица!

    И така, тоа ти се македонските лекари! Простотилук на ниво. (fingers)
     
    На Kaetana, Chanell*, SofiMar_ и 13 други им се допаѓа ова.
  18. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Леле не ми се верува дека со децении ги вртат истиве простачки коментари. Ја отворив темава од љубопитност да видам сега што се збори на тазе мајкиве и читам исти коментари ко мене од пред 10 години, срамота од доктори до луѓе, се по ред. И мене еден доктор ми го имаше кажано истиов муабет на времето за Африка дека важело ексклузивно и продолжено доење и уште тераат така за жал...
     
    На Biljarkata, Kaetana и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  19. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    За две недели се враќам на работа и свекрва ми ме прашува дали планирам да ја одбивам, викам не, ќе си цица пред и после работа.
    Ми вика, еми добро нека цица, таман нема да биде жешко, нема да ти биде топло млекото.

    А јас ваква... :^)(facepalm)
    ОМГ, шо е со муабетов? :D
     
    На Kaetana, Coco31, SofiMar_ и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Хахахаххаха не знаев дека човечката телесна температура се менува во лето и зима. Изгледа од грешни книги по биологија учевме нормална температура колку е. :D
     
    На Biljarkata, TeddyGrey, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.