1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Компирова Диета

Дискусија во 'Диети' започната од gaga.rocks, 10 јуни 2011.

 1. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  Времетраење:3 дена
  Цел:-2 килограми
  Напомена:Со оброците се користи исклучливо интегрален леб, менито сите 3 дена е исто

  Појадок:
  За поголем успех, насабаље по станување напијте се 2 чаши вода. По 1 час имајте го првиот оброк и пред него не пијте вода. Појадокот е составен од:
  [​IMG]
  - едно парче црн тост;
  - намаз од немасно (растително) сирење;
  - домат или две краставички.

  •Меѓуоброк:
  Меѓуоброкот се спроведува час до 2 часа од појадокот и се состои од:
  - свежи ротквици.
  •НАПОМЕНА:Ако не сте гладни сепак пробајте 1 до 2 ротквици поради забрзување на метаболизмот.

  Ручек:
  [​IMG]
  Ручекот се спроведува 3,5 до 4 часа од појадокот (1,5 до 2 часа по меѓуоброкот). Состојките се следни:
  - салата од компири: 200 гр. варен компир исечен на кругови и 100 гр. домати исечени на кругови се прелеваат со 4 лажици супа и се меша со 1 лажица јаболков оцет, малку лук, малку сол и црн пипер по желба.

  •Меѓуоброк:
  [​IMG]
  - 1 рендано јаболко или рендан домат;
  - 125 гр. немасен јогурт (light);

  Вечера:
  Последниот оброк се спроведува 3,5 - 4 часа по ручекот... Составен од хранливите состојки:
  [​IMG]
  - 200 гр. излупен компир исечен на парчиња се меша со 1 лажиче масло. Компирот се пече во рерна 40 минути на 200 степени. Плехот е обложен со хартија за печење.

  •РАСПОРЕД:
  11ч. појадок;
  13ч. меѓуоброк;
  15ч. ручек;
  17ч. меѓуоброк;
  19ч. вечера.
   
  На Ellena07 и bitol4anka им се допаѓа ова.
 2. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  ДЕНЕС почнувам. Со дада сум на оваа и заедно ќе успееме сигурно.
  Појадокот ни е во 11ч. - 11 и 30.
  Има некој кој ја пробал?
  Еј, не разбирам за тоа со ОБРОЦИТЕ користете исклучливо интегрален леб. Значи може да се користи леб и со ручек, меѓу...?
   
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас првпат слушам за оваа диета,но не им верувам на компирите,верувам дека се лоши(според мене) :D
  Gага јади леб само кога ти пишува,не јади леб за ручекот и вечерата,затоа што веке имаш вклучено компири,а знам дека компирите и лебот не се мешале,компирот бил како леб да јадеш :wasntme:
   
 4. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  Секако знаев дека не се мешаат и не мислевме да јадеме во другите оброци леб али малку ме замути таа фраза.
  Инаку доручокот е готов, сеа во 1 и 30 2-3 ротквици (али имаат бљаак вкус) и во 3 ч. ручекот салата компири. Јас пак на све верувам во диети - па релативно 400 гр компири = 200 калории.
   
 5. AhThatFemaleProblems

  AhThatFemaleProblems Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  200
  Искрено, не им верувам на ваквиот тип диети. Полна е шеќери и на крај да ослабиш? Хм... чисто сумљам!
  Единствено со ваквиот тип на диети, би можело да успееш, како што вели татко ми: за поручек имаш исто, за ручек истото и ко ќе дојди вечера си викаш „упм нека фати, не сум гладна!“ И така со нејадење на крајот ќе успееш, па диетата ќе изгледа ефикасна. Во сите можни диети на светот, компирот и лебот се најмалку од се препорачувани, повеќе има месо што е преполно маснотии, отколку компир и леб...
  Незнам, не сум сепак научник, ама од чиста логика мене така ми изгледа...
   
 6. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  70
  Ја има некој пробано па да каже дали ослабел? ;)
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Ако во исхраната нема јаглехидрати, нема да може да преживее. Од каде би црпела енергија ако не се шеќерите? Само да не внесува протеини (градбен материјал) и масти (знаеме дека се таложат во поткожно масно ткиво).
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  од резервите :D Cекако не се препорачува 2 месеца без ј.х ама 1 месец ќе се преживее, со 20гр ј.х на ден!
  :)
  Kога организамот нема J.х ги користи сопствените, а ние знаеме дека J.х се складираат во организамот како масти!
  инаку, скраја да е, сигурно дека повеќе од 1 месец не смее без J.х :)
   
  На AhThatFemaleProblems му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AhThatFemaleProblems

  AhThatFemaleProblems Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  200
  Точно Лудо. Не реков јас дека не треба цел живот да јадиме јагленихидрати, туку зборувам за тоа каква е оваа ДИЕТА со јагленихидрати? И каква е таа комбинација на компири и леб? Пх... Нема теорија да се ослаби со ова, ако некој го мисли спротивното, слободно нека проба, па нека кажи колку кила се здебелил :) :) :)
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Многу ми е жал кога ќе слушнам дека компирот го исфрлаат од исхрана затоа што бил калоричен... Компирот е еден од најздравите зеленчуци се разбира доколку е варен или печен (никако во форма на чипс или помфрит).
  Неколку факти :) компирот има ниско калоричен вид на скроб, а 100 грама компир содржи 80 калории, наспроти лебот кој содржи 250 калории.
  Хранлив и лесно сварлив, особено ако се пече во рерна без зачини, компирот е дозволен за дијабетичари и помага во борбата против дебелината.
  Во народната медицина заедно со чајот и оризот се употребува во случаите кога строго треба да се избегнува претерано оптоварување на системот за варење.
  Компирот исто така има смирувачки и исцелителни својства за желудникот, ги подобрува цревните функции и може да помогне во надополнувањето на изгубените соли при пролив.
  Високиот процент на калиум допринесува во регулирање на артерискиот притисок, додека витаминот Ц помага во јакнење на природниот одбранбен систем.
  Поздрав и со среќа нека ви е компировата диета ;)
   
 11. AhThatFemaleProblems

  AhThatFemaleProblems Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  200
  Никој не рече дека компирот не чини да се употребува ВООПШТО ниту пак дека се исфрла од исхраната. Тука стануваше збор за консумирање САМО компир. Е па и само вода да консумираш не чини. Или било што друго, да го јадеш нон-стоп. Тоа спаѓа во внесување на енолична храна, која секако, не е воопшто здрава, ниту пак квалитетна исхрана.
  Јас обожавам компир, и би можела да го јадам цел ден, ама мислам дека вториот ден веќе ќе ми се згади и нема да сакам да го пробам. Тој што успеал на овој начин да ослаби, нека пиши колку време издржал и како си поминал после тоа на болница.