1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Компјутерски прашања и проблеми

Дискусија во 'Слободно време' започната од topce25, 19 ноември 2010.

  1. Rusalka22

    Rusalka22 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Пробај во: View/Gridlines
     
  2. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Фаааллааа ти многу.
     
  3. Rusalka22

    Rusalka22 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ени тајм :)
     
    На Srcka $ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Зошто некои слики што ми се пратени во чет на фб се отвараат како да се во помал формат, а уствари се иста нормална големина како и останатите што ми биле пратени? Само од компјутер ми се случува ова.
     
  5. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Ако пишам порака на Viber на некој што не е активен (пред 3 дена) значи нема delevered и кликнам „delete a message for everyone“ и го деактивирам виберот дали ке му стигне тоа дека сум ја избришала пораката кога ке се уклучи иако сум деактивирала вибер
     
  6. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Еднаш прашав и сега не можам да си го најдам решението на мојот проблем.
    Имено, имам документ во пдф со слики ....и ми требаат дел од тие слики да ги кропирам за во ворд документ а при тоа и да ги преведам зборовите од англиски на македонски на некои од сликите - објаснувањата посебно.

    Како би било најлесно ако не друго, барем сликите да ги превземам од пдф во ворд
     
  7. Rusalka22

    Rusalka22 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Од пдф во ворд директно не можеш... Можеш инсерт да им направиш кога ќе ги имаш како слики
    (било кој формат: jpeg, bmp, tiff) Најлесно е да ги кропнеш со фотошоп, ако имаш - ако немаш пробај ја оваа онлајн алатка; http://www.pdfaid.com/ExtractImages.aspx
    ги вади сликите од пдф фајлот и ти дава да ги симнеш како зип
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Новата игра на South Park (South Park Fractured But Whole), the Batman telltale Story најчесто ми кочат ненормално. На canIrunit имам некои минимални квалификации за да ги играм ама по пет минути во игра почнуваат да лагираат, лаптопот ми се загрева и играта крашнува. Поќе не влегва. Deadpool, LoL, WoW, Sims3, Sims4, и многу други сум немала мака, туку само со овие горе, а ептен сакам да ги играм.
    Треба да се помирам дека не можи, или ... ?
     
  9. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    35608069-712F-41B9-A279-706C703E424D.jpeg Ми падна лаптопот.Кога ко отворив за да го приклучам екранот е целиот шарен :( и не сака да се пушти. Има гаранција уште ама Не знам дали ќе можат да го земат за поправка. Плус не сум моментално во мк,кога ќе се вратам да им го однесам за поправка? Имам гаранција до октомври.Не ми е толку потребен лаптопот,би си купила нов ама сликите од малата ми се сите внатре,за тоа ќе ми биди најмногу криво ако не се поправа :(
     
  10. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    За физички оштетувања не важи гаранцијата, ќе ти земат пари за поправката.
     
  11. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Да не знаеш отприлика колку земаат,ставив слика од екранот погоре...
     
  12. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    За жал, не знам. :( Јави се во овластениот сервис, ќе ти кажат. Распрашај се и по други сервиси, можеби ќе најдеш и поевтино.
     
  13. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.245
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    зависи од марката и оштетата...ако ти е уште под гаранција носи го на сервис од кај што ти е купен, за ова оштетување не ти важи гаранцијата ама ако го однесиш на друг мајстор и тој го отвори после не ти важи повеќе гаранцијата..иначе на сестра ми исто вака и пукна т.е. и се скрши мониторот и пред 3-4 години и бараа 12 илјади за нов екран а толку ни лап топот не вредеше..па го однесе кај мајстор тој и најде за 6 илјади..на колешка моја пред една година 3500 и зедоа за цел нов екран ама пак кај мајстор а не во овластен сервис...тие мислам секогаш поскапо земаат ама најубаво да го однесиш кога ќе дојдеш во мк да го видат па да ти кажат проценка
     
    На kikkki и m.i.g им се допаѓа ова.
  14. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Тука само екранот е оштетен, ако не сакаш да го поправаш во смисла дека нов екран не е исплатливо можат да ти ги префрлат сликите од хард дискот на усб, цд било што.
     
    На m.i.g и DAngel им се допаѓа ова.
  15. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Така можеби изгледа на слика,инаку надворешно не е пукнат екранот,само линии што трепкаат се познаваат ко ќе го пуштам. За да го однесам на сервис од каде што е купен ќе можам дури во јуни :( сакав овде да го однесам на едно место,најдов на нет ама не знам што да правам сега. Најважно ми е да ми ги префрлат некако сликите од него,а и не вреди да давам многу пари за поправка оти тој кошта околу 14.000 ден. Инаку е Асус
     
  16. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Тастатурата на лаптопот не ми работи како што треба. Вчера кога го исклучив се беше во ред. Денес го уклучувам и не можам да се логирам. Функциите на некои копчиња се испомешале. Пример на X и C ми се уклучува Caps Lock, D и Q се понашаат како Alt, А реагира како А+Enter. Јас не знам што да направам за да ја вратам да работи нормално. Ја извадив батеријата, го рестартирав милион пати, го деинсталирав драјверот за тастатура и пак го инсталирав, направив се што најдов на гугл ама се е залудно. Некој да не знае некое чаре?
     
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.338
    Допаѓања:
    42.284
    Пол:
    Женски
    Имам принтер со скенер Епсон, но не знам како да го приклучам со компјутерот. Тоа околу каблите ќе се снајдам, ама колку што се сеќавам требаше да се инсталира нешто од некои ЦД-а, што јас ги немам. Има некако шанси преку интернет да симнам тоа што треба или? И што? Некој да ме упати pls:(
     
  18. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Побарај драјвери на Интернет. Напиши го моделот и симни.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    До сега сум имала три типа на принтери и сите имале само два кабли - еден од принтер до штекер и уште еден од принтер до куќиште (usb завршеток).

    За драјвери ти кажала @Antolinaa , пиши модел и на официјалната страна ке ги најдеш.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    upload_2018-4-12_18-45-20.png
    Шо треба да напрам? Сите страни ми функционираат сем Нетфликс.
    Претходно на google ако пишев нетфликс и отворев:
    upload_2018-4-12_18-45-58.png
    Ми отвораше, сега никако не ми отвора.
    Антивирус немам, друго искрено не знам дали имам, немам ништо чепнато од кога ми го преинсталираа.
    Како да го средам, шо треба да напрам?