1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Компјутерски прашања и проблеми

Дискусија во 'Слободно време' започната од topce25, 19 ноември 2010.

  1. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Компјутерски проблеми

    ко ке си пустам филмце да гледам немам превод..знаци симнувам преводи и не сака да се појават...имав едно цд со филм и превод на него го ставам на лаптоп и пак не ми дава превод...дали некој мозе да ми помогне ?????????????
     
  2. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    2 работи ....... 1). или немаш коректен codec ; .... 2). или плеерот што го користиш се има нешто зезнато, или пак не поддржува subtitles.

    за да го решиш проблемот симни или "DivX", ili "Zoom Player"..... со тоа ќе ги елиминираш и првиот и вториот проблем....ѓи користам и двата, нема никакви проблеми ;)
     
  3. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    или ти се прегрејува или рам меморијата ти одкажува од кога ќе се преоптерети....во зависност од тоа како свири....обично ако се прегрее, ќе се исклучи.... а ако почне да свири значи е рам меморијата.....ако свири без престан е рам меморијата, а ако свири испрекинато има големи шанси да е матичната плоча
     
  4. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Компјутерски проблеми

    Абе и мене ми свири лаптопот, кога ќе го вклучам, ама понекогаш... :^)
    А полн бил, ок се било. :^)
    Патем јавно му се заблагодарувам на опуштено, го решив проблемот. Благодарам.
     
  5. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    ај објасни го свирењето ако можеш? кажи ми дали е едно доооооооооолго бииииииииип, или три кратки? и примети дали ти пишува ерор на биосот кога ќе го вклучиш ;)
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Компјутерски проблеми

    1 долга чудна мелодија, бииииииииииипп..смешно дури ми е :D , што знам, некогаш ми се појавува тоа нели, еррор-от...да стиснам за да продолжам со нормално, а некогаш не. :^)
     
  7. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    незнам колку се разбираш од компјутери па ќе ти кажав вака....ако е едно долго тогаш 90% сум сигурен дека е рам меморијата.....за да провериш имаш два начина...или најди програмче со кое што ќе ја тестираш, или да видиш колку слотови од меморија имаш, ако се два, извади еден и пробај да го уклучиш со другиот....така направи со двата....еден од нив ако не е добар ќе свири ; )
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Исто и јас имам приметено кај мојот компјутер дека свири,свирка :D повремено се случува тоа,ама незнам зошто така свирка :^) :worried: :D само не е лаптоп :worried:
     
  9. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    па кај тебе горде е уште полесно да провериш.....исклучи ги сите кабли од компјутерот, ОСОБЕНО ТОЈ ОД СТРУЈАТА !!!!!! тргни го лимот за да го отвориш и ќе видиш внатре нешто како на оваа слика

    тука има само една рам меморија....ако има две, ќе ја извадиш едната и ќе пробаш да го уклучиш само со една ;) после смени ѓи и пробај со другата....таа што не е ок, ќе свири ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • _DIMM.GIF
      _DIMM.GIF
      Големина на фајлот:
      79,8 KB
      Прегледи:
      117
  10. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Компјутерски проблеми

    па некад почнува така по малце да свири и после без престан свири и ако го симнам прозорецот престанува ...значи изгледа е рам меморијата...а што да правам ако е рам меморијата?
    :worried:
     
  11. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    рам меморија не се праи, ќе мора да купиш нова....зависно од тоа кој модел и марка ти е компјутерот, според тоа си има компатибилна рам меморија. ако незнаеш да ја смениш сама, ќе пробам да ти објаснам, па ако мислиш дека ќе можеш, слободно пробај, ама ако не, не дирај, однеси ја некаде каде што ќе ти ја сменат ;)
     
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Значи пак нешто не е во ред :worried: тој свири ли свири :D а јас појма си немам,си мислев тоа што свири, дека така треба,незнам не се разбирам баш со компјутериве,тука видов пишувате нешто во врска со свиркањето на компјутерите,па затоа и спомнав,еве го и сега си свири,а нешто и претходниве денови ми кочеше компјутеров,треба на антивирусот надградба да направам,па глувчето нешто не реагираше, ми се мрдна тотално :worried: целиот е за поправка :| треба да се провери целосно,белким ќе го средам, за пак да е како што треба.Благодарам на помошта :)
     
  13. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    А да си купиш нов? хахаха .... :rofl: :rofl: ајде види таму, ако имаш нешто проблем пиши

    позз
     
  14. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Компјутерски проблеми

    До пред некое време на лаптопот имав линукс ос а сега ставив виндовс и никако не можам да се конектирам на нет т.е на мојата конекција а пред тоа имав нет..
    Ич не се разбирам во овие работи :$ :)
     
  15. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Иди со десен клик на my computer - manage..... од лева страна ќе ти излезат неколку избори и че видиш има едно "Device Manager"....klikni na toa i kazi mi dali nekoe od tie sto ke ti izlezat e crveno ili zolto
     
  16. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Компјутерски проблеми

    ^Па ако е тоа што мислам тогаш жолто.. :?:
     
  17. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    немаш драјвер....ако имаш CD што ти е дојдено од кога си го купила компјутерот, на него има драјвери...а ако немаш пиши ми лп, па ќе пробаме да го средиме некако
     
  18. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Компјутерски проблеми

    ^ Ќе пробам сама,да видам дали ке се снајдам па ке пишам што сум направила :lol:
     
  19. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Компјутерски проблеми

    Готово завршив работа, фала ти Мистери :)
     
    На Mistery му/ѝ се допаѓа ова.
  20. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Компјутерски проблеми

    фалаааа :inlove: