1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Компјутерски прашања и проблеми

Дискусија во 'Слободно време' започната од topce25, 19 ноември 2010.

  1. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Компјутерски проблеми

    Не ми работи Редактирај, затоа пишувам ново мислење.
    Се снајдов. Инаку ми најде 612 грешки, но најдов serial number, се регистрирав и се ми исчисти. Сега се надевам дека ќе работи океј и нема да кочи.
    Фала многу Mistery!
     
  2. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Компјутерски проблеми

    значи имам еден проблем што ме нервира изузетно...
    кога сум на youtube и ко ке уклучам клипче чим почне песна или било што одма го снемува тоа доле кај што се гледа време,кај што е play/pause...како да го вратам назад????????
     
  3. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Компјутерски проблеми

    Оди со маусот кај што е сликата на клипот и мрдај. Пробај и кажи дали се е океј или е нешто друго во прашање!
     
  4. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Компјутерски проблеми

    нишо не се менува исто си е :( многу ме нервираа...некое друго решение?
     
  5. lejdiii

    lejdiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Компјутерски проблеми

    сакам да си слегнам некој филм од интернет дај кажете ми некој линк и процедурата како и што треба да си го слегнам
     
  6. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Компјутерски проблеми

    Друго не знам пто би можело да биде!

    Еве ти линк:
    http://www.torrentdownloads.net/
    Оди тука, најди си филм и даунлауд. Лесно е, ќе се снајдеш. :)
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Компјутерски проблеми

    Симни bittorrent, www.bittorrent.com,откако ќе инсталираш регистрирај се на некоја страна за симнување филмови(јас ти ја препорачувам www.zamunda.net), напиши го филмот и после ќе се снајдеш ;)
     
  8. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Компјутерски проблеми

    Претходно треба да имаш инсталирано некоја од peer to peer програмите за споделба (аплоуд и даунлоуд) како на пример Bit Torrent, CometTorrent или MicroTorrent.
    Еве ти линк од програмата: http://www.bittorrent.com/
    А потоа симнуваш торент за филмот на некоја од добропознатите страни како thepirattebay.org: http://thepiratebay.org/ или zamunda.net http://zamunda.net/
    На торентот му правиш open with програмата која претходно ја симна за peer to peer sharing.
     
  9. lejdiii

    lejdiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Компјутерски проблеми

    таму кај што треба да се регистрирам што треба да напишам најдоле на web site никако не бива без него да се регистрирам
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Компјутерски проблеми

    На pirate bay немаш потреба да се регистрираш. Симнувај си од таму
     
  11. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Компјутерски проблеми

    да ве прашам компјутерот ми умре (кутриот) и треба да го носам на сервис или да викам некој да ми го поправи Дали имате некој да ми препорачате, некој што работи навистина ефикасно затоа што мислам дека хард дискот е уништен??
     
  12. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Aко хард дискот е уништен ќе треба да купиш нов хард диск и да најдеш ЦД со оперативен систем (ако немаш веќе)....После тоа ќе треба да се инсталираат драјвери...АКо не си сигурна дека тој што ќе ти го поправа стварно знае што праи, боље носи го на сервис ;)
     
  13. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Компјутерски проблеми

    Ме интересира дали ако немаш ЦД (со оперативен систем и програм, драјвери) може на сервис да го форматираат компјутерот?
     
  14. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Компјутерски проблеми

    Да. Можам и јас без овие наведените ствари :)


    Не секогаш. Зависи за кој оперативен систем станува збор. За повеќе од пола нетребаат драјвери
     
  15. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Не секој користи линукс или макинтош....во македонија освен тие што се на електро многу ретко некој друг да користи убунту.....така да за windows, дефинитивно ти требаат драјвери... ;)
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Компјутерски проблеми

    И на 7мицата не ти треба да инсталираш драјвери. Си ги бара сам и си ги инсталира :) Значи не треба и за тие што користат виндоус 7....останува дека требаат на оние за виста, хп и назад.....а според мене тие се помалку од пола :)

    Драјвери на цд ти soo 2009 :D дури и за кај нас

    п.с мекинтош не е ОС. Можеш да имаш и мекинтош и виндоус ;)
     
  17. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми


    7-цата за апарат и за принтер може да инсталира сама драјвери....Али за звучна картица, мемори слот, графичка итн, малце потешко....Плус тоа она сака да му прави формат...како ќе ги инсталира 7цата после формат кога го нема драјверот за интернет? :!: ;)
     
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Компјутерски проблеми

    Си инсталирал или на памет збориш?

    Минимум еднаш неделно правам формат и инсталирам 7мица на различни компјутери и драјвер до сеа не сум инсталирала рачно. Само за некои принтери специфични. Прво коа ќе се подигне ситемот се конектира на wifi ако имаш, ако немаш - ставаш кабел и се конектира на кабелски. Звучна, графичка и се остало сами се инсталираат драјверите. Еднаш само инсталирав мануелно драјвер за графичка, ама компјутерот беше десктоп од шеес друга. Се што е поново и по дифолт може ја да издржи седмицата, автоматски драјвери не треба
     
  19. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми


    до пред 3 месеци плата зимав од тоа...Не еднаш неделно, туку секојдневно по 20 компјутери поправав....Така да и ја ти кажувам од искуство :) Ако е десктоп од кај ќе има безжичен интернет? Па и лаптоп да е.....Мењаш хард диск, инсталираш оперативен систем...Немаш драјвери....Ќе седнеш на друг компјутер, ќе симнеш драјвер за wireless ili enthernet (koe i da bilo), па после барај со ауто апдејт на драјверот преку интернет.... ;)
     
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Компјутерски проблеми

    Е јас искрено со десктопи неам искуство :) само лаптопи ми носат. Никогаш до сеа не сум симнала драјвер за wireless, тоа порано со вистата ги симнував кај мене па инсталирам (ама и во овој случај цд-то е аут). Прво го подигам во сејф моуд, пишувам пасс интернетот, го рестартирам, си почекувам 15тина минути и се вклучува во нормала. Дури ни за кабелски не сум ставала драјвери, а повеќето што ми ги донесуваат комп. дома имаат таков, си функционира и кај мене бежичниот, и кај нив кабелскиот.
    Јас не сум поправала, само чистка :)....а ауто апдејт го исклучувам во старт

    Оригинал виндоус имаш?