1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Компјутерски прашања и проблеми

Дискусија во 'Слободно време' започната од topce25, 19 ноември 2010.

  1. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    да само со оригинал работиме....со копии не....чат пат ќе употребиме копија и со лоадер ќе го напраиме виндоусот да може да прави апдејт, али не е тоа тоа, се појавуваат проблеми .... затоа бараме од клиентите да не снабдат со recovery cds....Али со 7 и со виста е можат да си креираат риковери ЦД....како и да е најтапа од сите се DELL....колку проблеми имаат со тоа хард дисковите тоа чудо е....зборувам за десктопи....многу крш и се :D
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Компјутерски проблеми

    Го форматирав вчера зашто не беше умен лаптопов, сега не ми ги прима драјверите, т.е. не ги сака драјверите од цд-то (Виста се, а ги опнав на 7, ма да нема врска зашто и претходно имав 7 и со драјверите од 7 беше совршен, само морав да го форматирав зашто со апдејтите зезнав нешто), си има драјвери што самиот Windows 7 ги препознава, па сега графичкава е тапа, звуков пука како на вуфер пред прегорување, шорткатите не ми работаат... само вајрлесов е добар. На страната за драјвери од Асус симнувам други, ама бетер се |(
    Да го фрлам од 4-ти, не?
     
  3. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Е да прашам во контролен панел барам ама не можам да се снајдам.
    Веројатно знае некоја од вас да ми помогне.
    Значи сакам без уесбе кабел да префрлам песни и слики од компјутер на мобилен со вајарлес.
    не треба посебна програма за инсталирање така?
    Не знам точно како да го активирам вајарлесот на лап топот, знае некој како ? :^)
     
  4. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Асус ти е компјутерот? кажи ми модел, 32 или 64 битен Виндоус 7 му стави и кажи ми кои драјвери ти фалат ;)
     
  5. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    за да ги префрлиш на телефонот прво зависи шо телефон имаш (треба да ти е у мрежа со лаптопот), или да се поврзеш преку блутут....незнам дали лаптопот твој има блутут.....а за вајрлес, у контрол панел нема што да бараш....имаш гарант некаде копче на лаптопот за да го уклучиш вајрлесот...Обично е едно со лизгање, одма под "touch pad", кај што е за слушалки да уклучиш....ако не е таму, барај да има знакче на вајрлес кај што ти се Ф1, Ф2, Ф3 итн.....ако ти е на тие, ќе го притиснеш копчето "Fn" - (за да ти се активират вторите команди), па после ќе стиснеш на Ф1,2,3 (без разлика кое и да е)....

    Сево ова ти го кажувам мислејќи дека имаш рутер за да можеш да фаќај вајрлес ;)
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ivana-mis

    ivana-mis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Компјутерски проблеми

    Ми треба итна помош! Значи facebook-от ми е хакиран, веројатно сто пати го сменив пасвордот денес и последниот пат кога го ресетирав заборавив да си го запишам. |( :clap: И сега кога сакав да се логирам, сто пати си го утнав пасвордот и на крај не можев ни да го ресетирам, бидејќи ми пишуваше дека го имам искористено лимитот за ресетирање! И сега не знам што да правам, а и англиски не ми оди најдобро. :lol: Така што би ви била многу благодарна ако некој ми помогне. Ви се случило на вас нешто вакво? Леле без FB останав. :lol: :rofl: ;(
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Компјутерски проблеми

    Ова е фејсбук проблем! Не е компјутерски! ;)
    Ќе одиш Forgot your password? https://www.facebook.com/recover.php И така лепо фино ќе ти стигне порака на меилот, порака со инструкции за менување на лозника.
    И пишувај на кирилица. :)
     
  8. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Компјутерски проблеми

    Ама кажала дека го стигнала лимитот за ресетирање на пасводрдот. Така и се случи на другарка ми кога и го хакнаа, и не сакам да те разочарам, ама сè уште не може да си го врати, ниту пак да го ресетира. Почекај некое време, пробај утре повторно. ;)
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Сум пишала вајарлес, мислејќи на блутут.
    Прашањето ми беше кај да го приклучам блутутот на компјутер, очигледно ми се спиело ко сум пишувала па реферати и на крај не сум била сфатена , тоа е :D
    ______
    Е сега имам друго прашање, ако имам прашано за ова пак да прашам заборавив.
    Утре ќе го рестартирам рутерот за да му сменам пасворд и плус тоа нешто има проблем со нетот, на еден компјутер фаќа на друг не, а мрежно поврзани :^)
    Накратко чекорите , постапката за ресетриање на рутер (без да барам "стручна" асистенција) ќе ви бидам благодарна :|
     
  10. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Компјутерски проблеми

    Зошто многу страници, домашни и странски, не можам да ги отварам? Морам да кликам на Access a cached copy па така некако ми се отвара страната.
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    И мене така ми прави Блонд, и сликите ми ги отавра некогаш како и на Вјалд (имаше спомнато во некоја тема) со коцкички, користам Адесел, па да не е од таму проблемот наводно ќе сме имале од овој месец по 30 гига ми рекоа, а тоа кочи како на 20ти ден од месецот :devil:
    Инаку сакам да рестартирам рутер, не можам да сфатам, мрежно поврзани компјутери со вајарлес на едниот има интернет, на другиот нема, ајт у пм, се изнервирав ]:)
    И ако некоја ги знае чекорите за рестартирање/ ресетирање нека каже?
    Знам треба да се стисне копче на рутерот тоа в ред, а треба да сe направи remove на Wireless - от конекцијата?
     
  12. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Вака...постојат неколку начини.....Еден е да го држиш копчето (има едно мало копче кое што ако се држи 10 ина секунди го ресетира рутерот со factory settings).....а другиот начин е да влезеш директно во него преку неговата адреса (која што може да ја најдеш на него)...ќе е некако во вид на 192.148.1.1 или вакви други слични варијанти...од кога ќе ја пишеш таа адреса ќе ти излезе user name i password (ако ги немаш сменето до сега, на рутерот ќе ги пишува овие информации)....од тука после ти се отвара рутерот и можеш да смениш пасворд, име на мрежа и се по ред ;)
     
  13. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Блонд незнам што е точно проблемот, али од ова вака што ми го кажуваш мислам дека обезбееувањето ти е ставено намаксимум или на високо......стај го или на нормално (default), или на medium....мислам дека ова би требало да го реши проблемот....исто така пробај со неколку пребарувачи.....експлорер, мозила, хром... ;)
     
  14. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Мистери станав досадна со прашања, ама не те сфатив баш најдобро, кај треба да ја пишам адресата на рутерот , што да отворам, веројатно во network sharing center или не ?
     
  15. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    интернет пребарувач.....интернет експлорер, мозила, хром....кој и да било ;)
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Благодарам многу Мистери и уште ова да те прашам, која е поубава и посигурна варијанта таа со притискање на копчето или со вметнување на ајпи адреса ? :o
     
  17. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    јас ја користам таа со адресата, зашто директно можам да сменам све и имам поголема контрола
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Компјутерски проблеми

    da prasam jas nesto
    samo sto zemav nov laptop i sakam da instaliram microsoft office i so makedonska podrska
    moze da go simnam od internet (od kade?) ili treba da se kupuva cd?
    [mod-kirilica:3i0m5iqx][/mod-kirilica:3i0m5iqx]
     
  19. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Компјутерски проблеми

    Тајгерлејди најубаво да си го однесеш во овластениот сервисер од кај што си го купила вака сама кој знае што можеш да направиш ако не си сигурна за постапката, а ако знаеш како провери овде http://office.microsoft.com/en-us/downloads/ или ако имаш виндоус 7 http://windows7center.com/office-2010/d ... -for-free/ ,ако те разбрав што прашуваш ама мислам секој компјутер мора да си има инсталирано мајкрософт програми во виндоусот.
     
  20. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Компјутерски проблеми

    Сакаш да кажеш да пишуваш на кирилица? или?