1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Комшиски мајтап (Столичани в повече) [Канал 5 и btv]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од dancing.queen, 3 декември 2011.

 1. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  [​IMG]

  Комшиски мајтап (Столичани в повече) e бугарска комична серија за живот на две соседски семејства. Тие се натпреваруваат кој повеќе ќе заработи, има доста интриги, корупција, завист, лубомора, но неизбежна е љубовта.
  Кај нас серијата се емитува на канал 5 секоја сабота и недела од 20часот. Во Бугарија се емитува во четвртоци, на замунда ги има до 20епизода, а кај нас е до 4 епизода. Еве и линк од замунда http://www.youtube.com/watch?v=CEmVAhkibNM

  Ја гледате ли серијата?
  Ви се допага ли серијата?
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Ја гледам, кога ми е досадно. Ама ми се допаѓа, многу е смешна.. Некогаш кога седам на компјутер, ги слушам моите како се кикотат.
  Интересно, е тоа што не преведуваат целосно, ги оставаат зборовите што се разбираат, и мене многу ми е смешно. :rofl:
   
 3. teletabis4e

  teletabis4e Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  27
  Интересна е серијата, а особено затоа што е на дијалект. Една недела беше со превод, ама со дијалект е поинтересна :)
   
 4. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Јас ја изгледав сега чекма нова сезона на пролет. на канал 5 е при крај. :)
   
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Ја гледам и многу ми е смешна. Посебно заради дијалектот. :D Кога почнав да ја гледам не очекував многу, ама пријатно се изненадив. Интересни се. :)
   
 6. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Што бидна со серијава?Каков крај не кажаа кој со кого остана,како да не заврши.
   
 7. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Не ги гледав последните епизоди.. Меѓутоа сигурно не ја откупиле до крај серијата, или уште не е доснимана. :)
   
 8. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  На пролет најверојатно ќе се снима 3та сезона.
  Вака заврши
  Марија се спрема за свадбата со Димчо, Јордан е во затвор, комшиите не се поканети на свадбата. Кога почнува церемонијата Андреј се појавува и ја прашува марија дали ќе појде со него и настанува збрка кој кого стигне удара, а Славеја со еден шлаф ќе прска по сите. :rofl:
  Јас одамна ја изгледав може испуштив нешто да ви напишам, оваа се во најкратки црти. Читав на нет дека бугарите не и се допага крајот.
  Еве промо за 3та сезона http://www.btv.bg/seriali/stolichani/vi ... veche.html на сајтот има идруго поврзано со серијата.
   
 9. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  837
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Па не знам ама најверојатно сите оние кои што не се од Скопје и кои што отприлика ги познаваат македонските дијалекти ке увидат дека синхронизираниов превод нема веза од дијалектите во Македонија. Мислам мешаат Источно и Западно Македонско наречје, мешаат Кумановски дојалект со Гевгелиски, уффф се ежам не можам да ја гледам. Претпоставувам дека на Бугарски е поинтересна ;)
  Ако не знаеш да збориш на дијалект ќути си. Не мешај баби и жаби. Сакаат да изведат нешто интересно, ама досадни ми се. И ич не ми се интересни. Можам да кажам дека ми е една од поглупавите серии. Поглупава дури и од Солзи на есента :lol:
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Може и не е толку лоша идејата за синхронизација со дијалекти, ама да ангажирале асли познавачи на дијалектите, а не некои аматери шо првпат ги подначуле од колеги од факултет. Ко скопјанине коа ги имитираат оние од други градови на зафрканција, ете така ми изгледа...бар мене лично. Иначе вака содржински не ја пратам, ама морав ова да го кажам.
   
 11. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.277
  Допаѓања:
  16.686
  Како се вика снаата на сегашниот кмет? Мислaм жената на Спасе?
   
 12. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  Оваа серија ми е многу смешна јас ја гледав
   
 13. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Joфка (Ева Тепавичарова)
   
 14. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  ЗОшто мораа да го синхронизираат ова? :^)
   
 15. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  лелеле серијава ми беше комерија 1 класа......
   
 16. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  Mногу е смешна серијава :rofl: :rofl: :rofl:
   
 17. Liiana

  Liiana Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2012
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  1
  супер е серијата баш ми се допаѓа леле кога невестата то фрли бидермаерот на кој и падна хахаах
   
 18. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  На 5+ ја имаат репризирано 100 пати...и секогаш кога фатам пак гледам :D Многу се смешни :lol:
   
 19. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  а некој дане знае торент за да се симне серијата?? овие на канал5 никогаш не го кажаа крајот.
   
 20. WhiteGirl

  WhiteGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0