1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Конкурси и натпревари

Дискусија во 'Образование' започната од guitar, 5 ноември 2011.

  1. LexyCw

    LexyCw Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    здраво, можеби не е соодветна темава, но сакам да прашам каде треба да се пријави училиштето за танцувањето квадрил? Ако не знаете за што станува збор погледнете го видеото подолу:

    http://www.youtube.com/watch?v=W8xTIXGG_0I
     
  2. LexyCw

    LexyCw Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    се извинувам не мислев на квадрил конкретно, туку на матурска парада.
     
  3. LexyCw

    LexyCw Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    Здраво, пак јас! Нели имаше тема Натпревари само каде што се дискутираше последно за натпреварот по нанотехнолохија? (неможам да ја најдам). Ајде вие што учествувате да ми кажете што прашања ве прашуваа, бидејќи нас ништо не не прашаа. Позз
     
  4. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    да не го знае некој оној Меѓународниот ликовен натпревар-Чешка наставничата ми зададе да нацртам цртеж нешто што ќе ја претставува Макеоднија и нацртав и ми го испрати и имало страна на нет ама неможам да ја најдам за да видам докај ее... :) ако има некоја нема прати :)
     
  5. joooci

    joooci Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    значи сум 8мо одделенка и како што прочитав тука на сајтов има натпревари по хемија. имам нова наставничка и прв пат се вработува и не знае многу околу натпреварите по хемија..ке ве замолам некој што знае нека ми каже малку повеќе околу тоа кога се одржува, од кој тип на задачи има дали има општински натпревар и потоа државен или е само државен и слични работи значи се што знаете, и најважно дали обично се поклопува со некој други натпревари пример математика, физика англиски итн..ве молам сакам да знаам бидејќи сакам со време да се спремам и се разбира да имам добри резултати..ви благодарам однапред, би ми било од големо значење ако ми помогнете :)
     
  6. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Натпреваро по физика како оди некој нека казжи за 8мо
    Фала од напред :D
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  7. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    имам пишувано на темата физика на долго и на широко пробај да го најдеш мислењето да не го пишувам пак истото, ако не успееш да го најдеш пиши ми лп ќе ти објаснам убаво шо како е мислам дека имам највеќе стаж на натпревариве по физика :tmi:
     
  8. woworld

    woworld Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    424
    Пол:
    Женски
    Случајно ја пронајдов темата, па сакам да прашам дали некој знае страна каде што има конкурси за било какви натреправи, бидејки не во секои градови училиштата го овозможуваат тоа за сите ученици кои сакаат да учествуваат
     
  9. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    Има ли натпревар по македонски јазик и граѓанско образование за основно образование, поточно за 9 одделение.
     
  10. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема
     
  11. woworld

    woworld Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    424
    Пол:
    Женски
    Здрави, дали знаете каде има отворени конкурси и натрепвари, за доброволни учесници од било која област ?
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    http://www.mladiinfo.eu/category/contests/
     
  13. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој литературен конкурс за пишување поезија? :)
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.555
    Скандал во неготинската гимназија: Диплома за трето место наместо за натпреварувачот напишана за син на професор кој не се натпреварувал
    август 9, 2019
    Нов скандал се поврзува со професор од гимназијата „Свети Кирил и Методиј“ од Неготино. Бил однесен на натпревар еден ученик, а диплома за освоено трето место наводно по барање на професорот била напишана на име на неговиот син. Просветниот работник барал од ученикот да не кажува никому за овој случај.

    Професорот, кој воедно бил и ментор на ученикот кој се натпреварувал на државен натпревар од електро струка е пријавен во државниот просветен инспекторат по реакција на група родители во текот на минатиот месец.

    „Од Државниот просветен инспекторат констатирани се повреди кои ги сторил наставник, менторот на учениците. Издаден е прекршочен платен налог за наставникот, согласно Законот за средно образование, кои се однесуваат на психичко малтретирање на ученик и истиот е реализиран.Со записник констатирано е дека е известено МВР. Исто така до училиштето од страна на Државниот просветен инспекторат дадено е и укажување со записник да се поведе дисциплинска постапка против наставникот“ писмено одговорија денеска од Државниот просветен инспекторат.

    Случајот бил пријавен и во полиција, каде работат исто така на целосно расчистување.

    „На 29 јуни неготинската гимназија пријавила таков случај и се работи на расчистување на случајот – потврди портпаролот на СВР Велес“, Верољуб Додевски.

    Родителите кои пријавиле во државниот просветен инспекторат не сакаат да говорат јавно за случајот, но прашуваат како е можно еден просветен работник да си го руши својот авторитет со нечесни игри во кои го вклучува и сопственото дете. Сметаат дека со ваквите постапки се прекршени сите етички и морални вредности на еден просветен работник.