1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Конкурси

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од owl-ribbon, 15 октомври 2012.

 1. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  677
  Гледам дека нема ваква тема па тука ќе можеме да ги постираме сите конкурси кои ќе бидат во текот на оваа година.Така некој ќе види порано ќе објави тука и ќе можат повеќе да учествуваат.Најчесто ги пронаоѓаме ден пред да завршат , барем за мене зборувам :D
   
 2. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  589
  Објавен конкурсот за наградата „Жан Моне“ за 2012 година!

  По десетти пат, Делегацијата на Европската Унија го објавува конкурсот за наградата „Жан Моне“ која им оддава признание на најдобрите авторски согледувања и размислувања за ЕУ и за нашата европска иднина. По повод јубилејот, наградата ќе биде доделена во 3 категории - најдобар новинарски напис, најдобра репортерска фотографија и најдобра аматерска фотографија.
  Конкурсот е отворен од 8 октомври до 8 ноември 2012.

  Повеќе информации околу тоа како може да се учествува во натпреварот можат да се најдат на веб страната на Делегацијата на ЕУ:

  http://eeas.europa.eu/delegations/the_f ... ent_en.pdf
   

  Прикачени фајлови:

 3. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  15.508
  Пол:
  Женски
  Има нешто ново,за поезија/проза? :?:
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.086
  Допаѓања:
  7.621
  Меѓународен книжевен конкурс

  Конкурс на Прв Меѓународен фестифал на поезија и проза,,СИМБИОЗА НА ПЛАНЕТАТА,,-2014год.
  ,,Клуб на Книжевни творци- СИМБИОЗА,, Куманово по повод на летната културна манифестација распишува на 25,07,2014год.;
  Прв Меѓународен Ф.Б Конкурс за Прв ЕЛЕКТРОНСКИ ЗБОРНИК на ЦД на поезија и проза во МАКЕДОНИЈА под име ,,СИМБИОЗА НА ПЛАНЕТАТА,, по повод на ослободување на нашиот град ,,11Ноември,, очекуваме голем одзив со многу квалитетни творби.
  Конкурс за Книжевна награда ,,11 НОЕМВРИ,,
  За дела на слободна тема(1.поезија 2.проза, 3.афоризми)Услови за конкурсот;
  -Да се пратат необјавени 2 песни или 2кратки приказни или 2 афоризми да не се подолги од 28 реда по песна, пишувани во Word , Ariel -font 12 ,A5 формат
  -тема слободна - творбите да ги потпишете со ваше име и презиме како доказ за вашето авторско право
  -кратка биографија - по неколку реда од секој поет. Во биографијата може да се напише година на раѓање ,место на раѓање ,место на живеење,ваша адреса, вашата професија, вашите публицирани дела до сега, до колку ги имате,ваш мобилени и ваша е-меиле за контакт .
  -творбите секој учесник ги праѓа на свој јазик македонски,албански, ромски, српски, хрватски, а во колку создавате на другите јазици прати ги во оргинал босански, енглески, француски и италијански, а пратете превод или препев на еден од горе наведените јазици.
  -при праќање на творбите нагласете за која категорија конкурирате
  -право на учество имаат сите автори,без оглед на годините ,без оглед на верската , партиска и национална припадност и без огед на држава во која живеаат
  - сите творби кои ги исполнуваат условите на конкурсот ќе бидат снимени во вид на електонска книга наЦД под име ,,СИМБИОЗА на ПЛАНЕТАТА,,во неограничен број на учесници
  - по три награди се доделуваат во сите три категории што вкупно знаци 9 награди и творби ќе бидат печатени во групниот зборник 2015год.
  -секој учесник ќе добие по едно ЦД
  -котизација по ЦД 600 денари за секој учесник .
  Творбите во печатена форма и скенирана уплатница пратете на електонска адреса;
  -е-меиле ; p.verica@yahoo.com.mk
  -извештајот за готово C.D -,,SIMBIOZA на PLANETА,, ќе биде објавен на j 30 септември 2014г

  Улата да се изврши :ККТ-СИМБИОЗА Куманово

  Жиро сметка; 290000001629263

  Депонент: TTK -Банка А.Д Скопје

  претседател Петровска Верица

  -kontakt 38978376207
   
 5. lallyy

  lallyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Некои нови конкурси?
   
 6. male

  male Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Овој период обично се објавуваат добитниците, аво време ба лето се конкурси..така да..ќе си чекаме