1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коноп - марихуана

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Prijatelot, 14 јуни 2015.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Во Неготино средношколците пафкаат на велико. Секој знае некој што продава, освен се разбира полицијата :) Во Скопје некаде ја има на велико, некаде едноставно не е ин. Така што де факто е легална, нема потреба од легализација, освен ако збориме за чистота и квалитет. Ама со оглед на тоа што во Македонија пазарната инспекција е корумпирана, самата легализација не гарантира и квалитет.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    :rofl::rofl::rofl:

    Ласта од Џеваир бе!! :rofl:

    НЕ биди песимист и ти.. Ќе биде подобро контролиран квалитетот, плус, во ЕУ не примале такви што праеле криминал. А бидејќи таму ќе одиме... ќе имаме квалитет.. на ганџата.. најбитно :D
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ако си иста и трезна и напушена тогаш зошто пушиш? Нели е исто? Не бе луѓе не е исто, сум видел десетици и десетици напушени луѓе, не изгледаат нормално и трезвено. И не е работата за умирање. И од ЛСД не умрел никој па тоа не е причина да биде легална таа дрога.
    Зошто да биде легално? За да можат уште послебодно напушени по улици да одат? Каков пример е тоа еве на пример за твоите деца? Не е добро нели? Знам дека пушат многу луѓе, од сите мои врсници што ги знам барем 70 % знам дека имаат пробано. Друга би била сликата кога би била легална марихуаната да не се лажеме.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    А вака пак, ич не шетаат по улици напушени |(
     
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па не реков дека не шетаат ама уште погадна би била сликата кога тоа би било легално. Пола од тие што сега пушат се кријат, замисли и тие да не се кријат. Полни улици наркомани, неубава глетка нели?
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не биди наивен. И сега пушат од дома и излегуваат.
    И да е само марихуана.. ќе се напукаат со амфетамини и лупаат по улици, дискотеки, концерти, клубови
     
    На Lolo5 и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Иронично е што алкохолот и цигарите, кои се исто така штетни, не се забранети и си се земаат легално, дури и деца конзумираат, а марихуаната, која може да биде лек, не е легална. Дрога е, да, но човек може да ја користи за различни цели. И други тревки можат да бидат дрога, знам случаи каде со сушени треви се дрогирале, дури и со лепак. Човек ако нешто сака да злоупотреби, ќе злоупотреби. Марихуаната добила некогаш репутација на лесна дрога, но денес потврдено е дека од неа има всушност многу здравствени бенифити.
     
    На candy.cane, Babyby, BojanaLegija и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Како што разбрав тие бараат легализација за пушење. Маслото е веќе легално па изговор дека бараат легализација поради тоа што е лек нема веќе.
    Знам, но уште пострашна глетка би било кога тоа би било легално.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mvui

    mvui Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    изглеа не знаеш да читаш. Реков дека сум иста, не "спобудалувам" и халуцинирам како ти што преовеличуваш .ако пак не читаш убаво пишува дека ме опушта и ми е полабаво.
    Има и луѓе што пушат за да изгледаат "ненормално" и за да халуцинираат пошто тоа е тој high. Марихуаната се користи за различни причини!! Ти тоа што го сметаш за ненормално на некој тоа му се допаѓа и само ради тоа ја користи. За ЛСД не можам да ти кажам пошо темава е за марихуана.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Чистиот канабис(иако дејството покажува варијации) НЕ предизвикува халуцинации, те молам ако не си упатен со патофизиолошка терминологија не ја користи. Јас моментално користам канабис бидејќи ми помага во справување со анксиозност!
    Епа кога би ја легализирале, неопходна ќе биде стандардизација на суровината за тие шо одгледуваат, т.е. ќе знајш шо купваш и шо пушиш. Јас користам Amnesia Haze, не е од МК. What you pay is what you get.
     
    На boo3, LollySky, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И после ќе се чудиме зошто зависници завршуваат фатално од предозирања... Ете, поради вакви луѓе околу нив, без трошка емпатија и желба да помогнат.

    Он топик: не сум пробала, немам некоја јака намера да пробам во иднина и не ја величам марихуаната - ама сум за легализација, исто како што сум и за други работи така (проституција на пример). Значи главно од аспект на безбедност, чистота и квалитет за тие што користат, а истовремено не сметам дека со тоа би се променила ситуацијата со тоа колку луѓе веќе пушат и без да е легална.
     
    На NarCis@, LollySky, HardSex и 2 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Од кај земаш? Тука во Мк?
     
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Да во МК, но луѓево не се со постојан престој во државата.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ниту сум трошел ниту ќе трошам време со такви луѓе. Не ни може да се наречат луѓе ама ајде. Ако тие не мислат дека со тоа прават лошо најпрво на себе па после на луѓето околу нив нема што јас да помагам. Би помогнал на некој кој нема за храна и слични нужни потреби. А на наркоман во никој случај. Емпатија за наркомани да се имало? Како размислуваш човече, перфектно. Со легализирање на проституција и дрога само со пропаст на човештвото може да придонесеш, ништо повеќе.
    Мене да речеме ДМТ или кокаин ми помага, што треба легализација да барам?
    Да се чувствуваше исто немаше да ја користиш. Кажи дека таа ти прави чувство да избегаш од реалноста и тоа е тоа, крај на муабетот. Слично или исто дејство имаат и другире наркотици.
    Реков ефекти слични на халуцинации, барем јас така го доживеав кога пробав. Немора одма стручњак да се правиш. Ти помага да избегаш од реалноста кажи слободно. Тоа го прават и другите наркотици и алкохолот.
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Си халуцинирал и од алкохол??
    уат д фак??
     
  16. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Помага да избегаш од реалноста. Нема потреба да ми ги извртуваш мислењата.
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ти зборуваш за халуцинации, ја не.
    Не сум халуцинирала евр.. се надевам дека нема никогаш.
     
  18. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Прочитај убаво што сум пишал. И пак ќе речам дека нема потреба да ми ги извртуваш мислењата и да ме правиш будала. Зборував за халуцинации да, но не реков дека се халуцинира од алкохол. Реков дека само пушењето марихуана му помага да избега од реалноста и дека тоа го прават и другите наркотици и алкохолот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Не си пробал, од 2/3 повлекувања немаш вакви ефекти, не лажи.
    Што тресеш глупости хероинот десет пати поскап од марихуана вика со хероин прскале да има ефект :D муабетов, у кока кола кокаин ставаат за адиктивна да биде. :D
     
    На LollySky и WildMk им се допаѓа ова.
  20. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Немам потреба да ти се докажувам. Реков сум пробал и кажав што сум доживеал со тоа. А да водиме инает и да правиме циркуси до утре може.
    едит. Инаку јас сум пијан од 5-6 пива а имам другар што и 20 да испие човекот е ок. Што правиме?