1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коноп - марихуана

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Prijatelot, 14 јуни 2015.

  1. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    10.451
    Пол:
    Машки
    Значи повторно користиш фрази без врска, јас не бегам од никаква реалност, мене ми помогна да ја согледам реалноста! Слабо комуницирав, имав страв од метеж, многу луѓе, ниска самодоверба, сега то е минато. Не сум постојано под дејство и моментално сум на многу подобро место од порано.
     
    На WildMk и LollySky им се допаѓа ова.
  2. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    Dojdi vo Cair potocno Gazi Baba i ke najdes 3 vrsti na Heroin duri prasaj go i tvojot diler od kaj nabavuva roba za da ti go prodade trevata ako pusis treva...... Nekogas za da ima efekt trevata prskaat i so lepak za gluvci tie za da dojdat na pari se sposobni sve da napravaat... :D
     
  3. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Алоо у зијан иде ако прска со хероин :D
     
  4. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    Ne ide ic u zijan so mnogu mala doza moze da prska 2-3 kg treva i ja mesa....

    Jas ne sum protiv trevata i ne vikam deka trevata e droga samo vo Makedonija e nevozmozno da pusis cista treva.... Jas ne sum korisnik na treva sum probal ama ne pusam sekoj den ama ovie informaci sto ti gi kazuvam se 100% tocni.. treba da zznaes od kogo da kupis.. :D
     
  5. mvui

    mvui Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    да бе ти ќе ми кажеш зашо и како ја ја користам тревата. Два пати си пафнал у животот. Марихуаната не е штетна како другите наркотици шо ги збориш. уше еднаш ќе ти кажам дека различно делува кај сите и не ја користат сите за исти причини.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mvui

    mvui Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    АЈ не ширете глупи дизинформации плс ве молам. Наркоман не се станува од пушење трава на 5 месеци. боље надувани да шетаат на улица место да се шприцаат во вена. Кој рече кокаинот да се легализира има гооолема разлика. Од кокаин можеш да станеш зависник и да умреш а од марихуана не може!!!(ако некој до сеа се има предозирано од трава пратете линк:rofl:) Ако не знаете да пушите зашто уопште се зафаќате? какви глупости се изначитав..
     
    На Keanu_R.Wick, WildMk и LollySky им се допаѓа ова.
  7. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Пред да консумирате нешто фино би било да се едуцирате претходно. Што е, како се користи, кои се дејствата, последиците. Едуцирајте се како треба да изгледа, мириса, каква треба да биде на допир.

    Ако пушите нешто што ве тера на халуцинации запрашајте се што е.
    И тоа земање од кај што ќе стигнете никако. Од кај ист човек, по можност проверен од некој со повеќе искуство и знаење од вас.

    Да беше легална немаше да има потреба пола од ова да го пишувам ама нели, зошто би била.
     
    На WildMk, Tan4ence, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Без разлика што делува различно кај сите. Тоа е дрога и е штетна и поради тоа нема легализација. Нема врска што два пати сум пафнал, немора да пробаш дрога за да знаеш дали е лошо или не, доволно е да видиш напушен лик и да се обидеш да правиш нормален разговор со него.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Витали бре дете... Се што замислиме, се ќе реализираме. :)
    И марихуана, и хомосексуални бракови и абортусот. Се ама баш се. Нека ти стане јасно
    Deal with it. :inlove:
     
    На candy.cane, Scooby Doo, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Имам пробано два-три пати во животот, и замислете, не станав наркоман, ниту пак посегнав по друго нешто :) Дури не осеќам ни некоја посебна желба пак да пафнам, би земала сигурно пак ако осетам желба.
    Во круговите со кои се дружам и излегувам, имам секогаш пристап. Тврдам дека никој од луѓето што ги знам не се навлекол на марихуана, ниту пак ради марихуана посегнал по потешки работи (хероин, кока, амфетамини, печурчиња итн). Исто така, и немам видено некој да има халуцинации од марихуана, смешки се тоа.
    Сум за легализација. Марихуаната е можеби најлековитата билка што постои. Баш поради тоа фармацевтската мафија се бори против легализација, затоа што ќе колабираат нивните приходи.
    Легализација за лична употреба (2-3 стебла/човек) би била идеална.
     
    На Brinetka, Lolo5, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Девојката што ја води Зелена алтернатива ми е пријателка, од моја населба е. Еднаш пиевме кафе и ми раскажуваше како уствари марихуаната е лековита, ама не ми наведе некои научни студии за што навистина таа помага. Па не ми е јасно дали е тоа само пропаганда или тоа канабиноид маслото навистина помага за нешто. И дали само маслото има лековити својства или канабиноидите се внесуваат и преку пушење?
    Има некој истражувано околу ова?
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    Jas sum probal povise od 10 pati marihuana i ne sum stanal narkoman trevata ne e droga a toa sto nemame cista treva vo MK e drugo.. :D A inace sum protiv legalizacijata poso pusenjeto treva ti e samo pocetok posle ke se zainteresiras i za ekstaza kokain.. . :D
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Дував повеќе од 2 години(пред 10 год),и тоа по 5-6 џоинта на ден,едноставно ми стана досадно и престанав,од тогаш немам пипнато ниту помислено на тоа пак.Купував од еден близок пријател,кој си ја одгледуваше дома,и си дуфкав чиста трава,а не прсканиците со хероин.
     
    На LollySky, WildMk и Walker7 им се допаѓа ова.
  14. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    4.620
    не ја следам темава, случајно овој коментар ми падна во очи. зошто? еве јас од лично искиство ќе ти кажам:
    другарка ми има мс. и се имаше парализирано пола лице и не можеше да збори кога и открија што точно се случува. и дадоа триста лекарства, беше на снимање и и најдоа три точки на мозокот кои и прават проблеми при говорот и мускулите на лицето. и дадоа лекарства со опомена, од овие ќе ти доаѓаат самоубиствени мисли, пази се!!!! и во право беа, девојчето мораше секогаш да вика некого кај неа дома кога ги земаше лекарствата, што беше секоја вечер, и после депресии, плачења, неубави мисли....дур не и дојде преку глава и реши да проба чепчиња од масло од марихуана. и замисли! никаков проблем немаше отпосле. смеење среќна, нормална девојка!!!!! после скоро година дена, бече на контрола, и пази ова! од три, само една точка и остана!!!! докторите не знае за нејзината одлука да не ги зема лекарствата и само и рекоа браво, продолжи вака! од тој ден се подобро и подоббро и е
    втор случај! татко ми има паркинсон. не можеше да оди, се тресеше, изгуби секаков израз на лицето, депресија....знаеш како иде се. зборевме и решивме да проба марихуана. само што зема два дима, престана да се тресе! од тогаш пројдоа 8-9 месеци и глеј, човекон оди, пешачи секоја вечер, се качува на водно, СЕ СМЕЕ ПАК, пркна бре!!!!!
    марихуаната не е дрога! дрога се сите они синтетички направени срања, ова е обична билка, исушена. каква дрога бре???? тутунот е билка исушена што се пуши. дрога е? за алкохолот се согласувам, треба да се регулира многу повеќе од марихуаната
     
    На candy.cane, Brinetka, Scooby Doo и 8 други им се допаѓа ова.
  15. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    4.620
    што се зачитав што се заебав!!!! таму горе некој марихуаната ја нарекува опијат! ма дали сте нормални? знаете ли што е опијат? опиум и марихуана исто ли ви е на вас?
    Opiates are drugs derived from opium poppies, such as codeine and morphine – both of which are on the World Health Organization Model List of Essential Medicines – and heroin which is on the Controlled Substances Act’s Schedule I – meaning it has both a high potential for abuse and no currently accepted and safe medical use in treatment (though it was once manufactured and sold by Bayer, the aspirin people).

    Opioids are a wider class of drugs that include opiates as well as synthetic and semi-synthetic drugs with a similar effect to opiates. Most are Schedule II or III, legal but regulated and restricted. Opioids, including opiates, are usually prescribed for pain.
     
    На LollySky и WildMk им се допаѓа ова.
  16. mvui

    mvui Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Не е штетна и не е дрога пошо им помага на луѓето. си видел напушен лик пошто не знае да пуши или паднал у овер. Трева не се зима од секој. Пред да пробаш распрашај се . оние во Амстердам шо пушат слободно кога сакаат нешто да не им се исподеси. Те молам прочитај пред да тресеш глупости тука и да се брукаш. Ако не ти се свиѓа ок сфаќам ама марихуаната не е штетна!!!!!!!!
     
    На LollySky и WildMk им се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    никогаш не сум пушела марихуана, премногу смрди, дури се чудам како можат таква грозна смрдеа да вдишуваат...Прашањето ми е, ако не е штетна марихуаната, тогаш што чуда од состојки содржи што успева да ти го промени расположението, ти ги зацрвенува очите, ти ги прави крвави како на Мајкл Џ. во спотон, како зомби....а ете, обичната цигара не прави такви промени..што значи дека сепак марихуаната е дрога.
     
  18. mvui

    mvui Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Тоа се ефекти на марихуаната. тоа е всушност да си high. Да не биле тие ефекти никој не би ја користел. Сепак не можеш да станеш зависник ниту да се предозираш не е ни возможно. хероинот е дрога!!!од тоа се станува зависник и можеш да се предозираш и затоа луѓето се лечат од тоа. Травата помага за анксиозност и да се опуштиш при тоа не е штетна и не можеш да се уништиш шо значи не е дрога. Не знам шо е толку тешко да се сфати.

    Ако сакате асална трава не зимајте од секој, распрашајте се. Во Македонија тревата е прскана додека чиста трева е нешто др. На сите првиот пат им бил чуден што е многу нормално не знам шо сте очекувале. како и да е за сите е различно искуство
     
    На LollySky, WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Нема правило.
    Мене од обични цигари ми се повраќа, од марихуана никогаш ништо не ми било.
    Има луѓе што пијат по цели флаши алкохол и ништо не им е, има и од чашка што ги фаќа. Има разлика од човек до човек.
     
    На 1209, LollySky, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    4.620
    Состојките се тхц и цбд, бар двете главни што ги знам, може има повеќе. Овие состојки помагаат при лалење на допамин кои што и чивечкото тело го создава. Доколку не го создава се јавуваат болести( паркинсон е кога нема доволно допамин).
    Во врска со очите...маж ми еден дим и модри му се јас 10 џоинта и стакло.
    Во врска со расположенитео, допамин:) изгуглај, пишува се :)


    Извони не допамин туку каноиди
     
    На LollySky, WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.