1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коноп - марихуана

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Prijatelot, 14 јуни 2015.

  1. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    A па не сум те разбрала извини, мислев за друго збориш.
     
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.694
    Допаѓања:
    42.898
    Пол:
    Женски
    Како конзуматор веќе 2ипол години :$ ќе го пишам следново:
    1.Позитивни:
    -се релаксираш и дур си надуван не се замараш за ништо
    -се смееш на сѐ и сешто :rofl:
    -здраво е за телото бидејќи е од мајка природа (освен ако не е прскано со отрови :!:)
    -се имам исчистено од шлајм со тоа што пушев добро hg и искашлав се
    -тие што полесно се надувуваат а имаат проблем со заспивање, еден фиш пред спиење ќе ги искомира
    -кога ќе те пушти дејството ептен ти се јаде поготово благо (ова во prons го сместив бидејќи мене добро ми влијае)
    -ги чисти белите дробови растур
    2.Негативни:
    Долготрајното или честото дување доведува до сушење на мозокот и отупување.Ама сериозно, ми се има исушено мозокот многу.
    -трева и алкохол не се меша ако организмот не трпи или пак се оди во следниов редослед трева па алкохол па пак трева ако неќете степис да се направте
    -смрдите на трева и очите ви црвенеат или ви клапнуваат
    -ако ве фатат алфаши со трава сте го наебале :bandit:
    -кога ќе се надувате сте замаани, расеани и изгубени.Надвор од контекст сте скроз

    се на сѐ травата НЕ е дрога, служи углавном за релаксација за уживање, медицински е добра, конопот без Тхц уствари.Cbd то е добро за body high.
    Самата трева по себе нема лоши страни, се додека не се користи често и долготрајно (од лично искуство ви кажувам немојте).
    Добрата трева (онаа непрсканата, поготово сканкот и овие новитетиве од типот на og kush, amnesia kush се екстра).Лошата трева ќе ве напуши лошо до степен на главоболка, халуцинации и бед филмови.
    Пожелно е почетниците секогаш пред да дуваат да бидат на лабави места меѓу лабави луѓе за во потполност да го осетат дејството на травата, и течност по можност кока-кола за да не им пресуши устата


    *btw не знам дали е пуштена во продажба али Горска произведоа Релакс вода со коноп од марихуана и стевиа и многу е добра, ја пробав :inlove:
     
    На prominent, GoodGirl45, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Епа баш ради овие работи не се препорачува пушење. Со маслото со правилно препишување никогаш човек не е "напушен", не "стонира" и е точно проверена количината и составот, не се крвави очите, не смрди и не е изгубен. На почетокот како мали нус појави се смета поголемата потреба за сон која со навикнување на организмот исчезнува, прво се препорачувало навечер само после тоа и наутро. Немој да ме сфатиш погрешно ама ова што го пиша ми е малку тинејџерски муабет од порано. Сушењето на мозок не е од тоа туку од неквалитетот и недоволно познавањр што состојки додаваат, затоа што има случаеви кај мултиплекс склероза каде што се формира миелинот на нервната клетка или пак се запира уништување на истиот, така сушењето на мозокот е лаички и тинејџерски муабет од пред 10 години кога луѓето не знаеа што земаат.
    Доколку е проверено се што содржи нема никакви нус појави само што организмот се навикнува и некогаш може ќе биде потребно поголемо количество што е мн скапо за мк стандард.
     
    На candy.cane, stetoskop, 1209 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    (y) Точно така :!:
     
    На stetoskop и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  5. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Каде може да се набави квалитетно масло или трава?
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.694
    Допаѓања:
    42.898
    Пол:
    Женски
    Конопот нема thc, a тхцто е тоа што напушува уствари.
    И во медицински цели кога го препишуваат не смее да има такви дејства бидејќи може да создаде т.е на некој начин создава попречување на моторичките и мисловните способности.Исто како што медицинскиот спид НЕ СМЕЕ да ги има истите состојки како обичниот.
    C3869550-873C-4698-92D1-8B608D6EF196.jpeg
    Боди хајот и тревата ја ублажуваат болката и затоа се проеорачливи и дозволени, во Прага во сите продавници за марихуана и производи од марихуана има производи САМО од цбд.
    Додека пак тхцто е она што напушува.
    https://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/se-shto-treba-da-znaete-za-masloto-od-konop/
    многу е убаво објаснето овде читнете го.Имам доста читано за психотропни и психоделични суптстанци бидјеќи ме интересира, и овде од линков го тврдам со сигурност

    @Keanu_R.Wick масло во аптека.А за трева не можам да ти кажам :rofl:
    Углавном кај нас повеќето е тревата е шит невиден и е прскана, барај си за 500,1000 денари грам.Позелено, потазе со поинтензивен мирис, портокалови конци, светкави кристалчиња внатре.
    Ни да се рони ни да е многу лепливо гледај.
    И така ќе си наоѓаш, еднаш-два пати можда ќе промашиш ама това е.
     
  7. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Thc - то се користи за канцерогени заболувања колку повисоко тхц толку поефективно е. Канабоидните рецептори се навикнуваат на тхц-то и нема халуцинации. Сличен принцип како со алкохолот и со лековите колку повеќе пиеш толку помало е дејството затоа и се почнува од мала доза. Маслата во аптека кај нас се далеку од лековити. Инаку имаше и предавање кај нас за тоа и беа дојдени доктори од странство кои отворено зборуваа за бенефитите но има повисоки системи на кои не им одговара лечење со масло. Инаку имам работено со деца на кои им било препишано цбд и точно знам колку им има помогнато тоа, меѓутоа тоа се други дијагнози.
     
    Последна измена: 16 ноември 2019
    На stetoskop и WildMk им се допаѓа ова.
  8. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Не знам тоа, најубаво да најдеш некоја група за поддршка на лицава кои имаат малигни заболувања сигурно ќе те упатат или со мултиплекс. И доктор кај нас препошува на рецепта, но некако мн малку се процентите на состојките за разлика од тоа што имам слушано што помага и пак ќе кажам за секоја дијагноза би требало да е и различен соодносот и различно треба да се препише но кај нас е така како што е.
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.694
    Допаѓања:
    42.898
    Пол:
    Женски
    Колку поише дуваш, толку поише ќе станеш ,,имун” на тоа.
    Не ја користам за медицински цели така што искрено не ми е гајле хахахах.
    Али ипак твоево мислење ќе им врши работа на тие што ја користат во меф. Цели
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И никој не кажува кој дила непрскана трева.. пошто е нелегална, па ќе се труе народ со се' и сешто.
    А воедно, премиерот има плантажа на која одгледува марихуана...

    И сеа? Шо прајме?
     
  11. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Ех па и ти одамна се што е квалитетно кај нас оди за извоз. Има дечки кои се борат да го докажат тоа на нашиот народ ама немаме баш менталитет за некои работи. Ги распнаа. А и цели системи се во игра. И замисли некој отишол еднаш у Амстердам или па чул и ќе ти кажува колку боље било таму, тоа ти е квалитетно не знам што, а цел свет се тепа за мк квалитет верувале или не такво поднебје сме и во мед. книги од порано се пишувало за тоа и во стари песни е опеан конопот. Ако не е нешто квалитетно нема бизниси да се прават од тоа.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.103
    Допаѓања:
    164.656
    А ко ќе биде легална ќе знаеш дали и со што е прскана? Тикви. Исто како патлиџаните што незнаеш дали се од регионот на охис на пример, или со што се прскани, ако ги купиш од росоман на пример (тресам глупости ама ваљда ми ја разбра поентата ).
    Или и декларација за гмо фри ќе има?
    Ако сакаш сигурност, саксија на тераса само.
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Знам...
    Мајка ми е растена во село на најдолниот дел од Пелагонија, и ми има кажувано, дека откако знае за себе, коноп никнувал по нивите сам од себе, висок колку возрасен човек.
    А памти, бидејќи им бил плевел во житото, па морале да го корнат.

    Саксија на тараса, и после со Кили во Јужна Америка...
    И тоа не бива...

    Ама секако ќе има декларација кај е растена и што содржи.. како и сите производи.
    А ГМО не ми е проблем.
    Децата ни се скоро ГМО, па за јадењето :tmi:
     
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.694
    Допаѓања:
    42.898
    Пол:
    Женски
    Тие кај нас што садат си садат за нив.
    Затоа никој не кажува кај има добра трева.
    Сканковите и различните kushови одат од 500-1000 ден грам, па и помалце.
    Другото све е од Косово и Албанија и затоа шиптар куш е најубиствена трева кај нас.
    Со се и сешто ја прскаат и ја мешаат.
    Се што има кај нас па и од психоделие, влага од кај нив.Највеќе врски и луѓе имаат по граници и по полиции и можат да дилаат колку им душа сака.
     
    На stetoskop и WildMk им се допаѓа ова.
  15. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    2 лаж.неделно ,тоа е скоро 10мл. Не е многу тоа? :?:
     
  16. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Кај ги најде 10 милилитри, мали лажички не лажици големи.
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.694
    Допаѓања:
    42.898
    Пол:
    Женски
    Не е уопште хахха :$
     
  18. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Mala laz. e 5ml... ;)
    Kako i da e ,ok... milo mi e sto ti pomagnalo masloto :)
     
  19. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Кај мене таа дозерката изгравирано пише 2,5мл. И не конзумирам секоја недела по два пати, паузирав летото, ама сега почнав пак со оглед на загадувањево, вирусиве и слично.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Пазите од кого зимате трава кај некој што имате доверба многу зимаат прскаат внатре со хероин и тоа може да доведе до озбилни психички проблеми близок страдаше..
     
    На GirlLove, WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.