1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи

Дискусија во 'Лице' започната од Vip83, 17 август 2015.

  1. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас изгледа ќе прегризам и ќе нарачам хахахах Не сум во МК, и блиску сум до Полска, нема гајле со пратки :D:D:D Па ќе видиме. Баш некако глупо ми падна, толку години носам леќи, супер ми е докторката ама никаква едукација плус што/како значи при нарачување. Само еве рецепта иди ти земи. Пак не се малку пари во прашање, се собираат.
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Ги користам овие леќи, ги зимам три пара за 1700 денари од кај оптичарот. Дали сегде е иста цената на овие леќи, ги користи ли некој? soflens-59-contact-lenses.jpg
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас ги користев првата година кога ми дадоа леќи. Не можев долго да ги носам бидејќи почнуваа да се осеќаат после подолго време, а ми требаа такви што ќе можам без проблем да ги носам цел ден. Потоа отидов кај др. Роберт и ми ги предложи Pure vision2 и разликата е голема. Воопшто не се чувствуваат и никогаш не ми се иритирале очите од нив, за разлика од другиве. Поскапи се кај оптичариве, но ги нарачувам од lentekontakti и доаѓаат оваа цена отприлика. Сега нарачав од полскава страна, па ќе видиме.
     
  4. Waterlily

    Waterlily Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Би ти била многу благодарна доколку споделиш искуство со леќиве - јас почнав да ги носам истиве леќи пред една недела отприлика (првпат ми е), ама цело време ги чувствувам чудно на око, како да им ги осеќам рабовите, ми доаѓа да трепкам почесто од вообичаено, на моменти и ми се замаглува видот. Ти благодарам многу :)
     
    Последна измена: 8 јуни 2020
  5. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Дали убаво ги миеш леќите? Секој ден треба да се менува течноста во кутивчето плус. Јас лично не би оставала леќи преку ноќ. Иако може, ем побрзо им се намалува трајноста на леќите ем џабе си го малтретираш очите. Во текот на спиењето се намалува влажноста во окото затоа што не трепкаме и тоа ги суши леќите. И реално, која е потребата со леќи да спиеш.

    Ако си нова со леќи, обично препорачуваат постепено навикнување. Еден ден 2 саати, по после три и така постепено ќе накачуваш. Плус, обрни внимание на пример кога си надвор носи наочари за сонце зашто од ветер, издувни гасови и слично може да ти се почувствителни очите.

    Некогаш се случува едноставно конкретните леќи или марката да не ти се погодени. Сепак фарбичко производство е, се случуваат грешки. Почекај малку дали ќе навикнеш па ќе видиш.Или средството за миење да не не ти одговара. Мене на примeр Renew сите ми го фалеа а мене воопшто не ми пријаше, од само почеток ми ги сушеше премногу очите. BioTrue пак многу повеќе ми одговара, а докторката и продавачката ми рече ретко на кого му се погодувало.
     
  6. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Да си се цитирам сама. Ги нарачав, денес ми стигнаа, после една недела. Баш ги споредувам кутиите, тоа е тоа по бројки, агли, диоптер. Почеток на јули треба да ги менувам моиве и возбудена сум, ептен се надевам нема да има проблем. Ќе ми дојде барем еден пар да отворам во МК и баш ќе отидам на лекар да ме види ан апарат. Ама имам чувство полскава страна треба да си ја зачувам :):):)

    Фала ти @Cosmi што ја сподели, ќе треба да те частам нешто зашто бајаги пари ќе ми се фатат заштедени :D
     
    На Sanniii и Cosmi им се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас од 5ти мај ги чекам, им пишев пред кој ден и уште нема ништо :(
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.089
    Допаѓања:
    11.251
    Провери го рокот на леќите на кутиите. Ако се стари пример, суви се, и затоа создаваат такво чувство. Не паничи, може парот леќи не е ок, не мора да значи дека ти не би можела да носи леќи. И ова се случува.

    Ако се суви, измиј ги, ќе има промена. Можно е да гледаш матно ако се валкани. Нема ништо подобро од чисти леќи.
     
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Ние ќе чекаме со превозот да се среди.:|
    Па ќе стигнат.

    @Elence93 Ние ќе чекаме со превозот да се среди.:|
    Па ќе стигнат.
    @tigerlady
    Не треба да частиш:D
    Брзо ти стигнале,и тука брзо стигнаа ,со тракинг со се,ама сега со ситуацијава ќе си почекаме.
     
    Последна измена од модератор: 17 јуни 2020
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Поблиску сум до Полска затоа. Тактички ги нарачував да ми стигнат пред одење ама и јас се изненадив дека брзо стигнаа. Иначе морам да ги пофалам, супер тракинг систем имаат. Од други страни што нарачував некои работи во последно време ужасен беше тракингот ниту една нарачка не ми наоѓаше. Со овие од почеток се во ред беше и редовен апдејт имаа.

    Можно е мк ради вонредна состојба да има одложување со достава, ама мислам наскоро ќе прекине и тоа, на сите им дојде преку глава :D:D:D
     
  11. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    @Elence93 Јас нарачав на 16 март, другиот ден добив емаил дека не се во можност да ги испратат но го видов дури вчера. Вчера им пишав да ги прашам дали ги испратиле, ми одговорија дека сеуште не се во можност но претпоставуваат дека за околу 2 недели ќе им биде овозможен шипинг за кај нас. Доколку и тоа не се случи парите ќе бидат рефундирани.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Да и јас исто, но очекував да дојдат до сега :( ништо, немам избор па ќе си почекам.
    Screenshot_20200612-195340_Chrome.jpg
     
  13. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Можеби ти треба време да се навикнеш. Нормално е имаш туѓо тело во окото. Со тек на време ќе забораваш и дека имаш леќи :P
     
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @naturally @Elence93 Ви стигнаа? Во план сум да нарачувам, па да знам дали ќе стигнат или да земам од оптикиве тука.
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Не, не знам веќе колку пати им пишав и цело време истото ми го враќаат, дека моментално не можат да ти пратат, но ќе биде во скоро време. Најубаво нарачај си од lentekontakti, тие знам дека носат.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Не, заборавив што сум нарачала |(
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ја добив оваа порака пред некој ден. Ќе ми стигне картонче како за Алиекспрес кога нарачувам или ги носат до врата?
    Screenshot_20200809-122010_Translate.jpg
     
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Ти ги пратиле сега?Имаш тракинг број.Мене на врата ми ги носат.Ај пиши кога ке ти стигнат ,важи?
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    На која страна гледате тракинг за леќиве од полската страна? На 7ми ми пишаа дека се пратени, но на мк пошта не ми покажува ништо, исто и на неколку светски што отворив како 17track, track24 и сл.
     
  20. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Колку е доставата од полската страна? Јас веќе 2 години нарачувам од lentekontakti и сум задоволна, ама гледам дека на полската страна се поевтини :wasntme:.