1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни лепенки

Дискусија во 'Секс' започната од cornflakes6556, 23 август 2020.

 1. cornflakes6556

  cornflakes6556 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2020
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, неодамна слушнав за контрацептивни лепенки. Ме интересира како се користат, колкава им е сигурноста и дали некоја од вас би пробала :smirk:
   
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.573
  Допаѓања:
  171.536
  Пол:
  Женски
  Како и сите други, околу 99% им е сигурноста..
  Јас знам за Evra а може има и други.
  Се лепат секоја недела, имаш 3 во пакувањето.
  После 3тата недела 7 дена не лепиш, па земаш ново пакување..
   
 3. cornflakes6556

  cornflakes6556 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2020
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Колку пари се?
   
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.573
  Допаѓања:
  171.536
  Пол:
  Женски
  Ее не знам во МК дали ги има и колку се. Во Бугарија ги имам земано јас, 21-22 лева се, 650-700 денари
   
  На cornflakes6556 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ursi

  Ursi Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.351
  Пол:
  Женски
  Јас ги користев пред 3-4 години и бев задоволна но, најдобро ти е да одиш кај гинеколог и да прашаш.
  Ќе ти објаснат убаво како се користат и каде се лепат.
  Секоја недела се лепат на различно место.
  Ако си заитересирана за тоа јас би ти го препорачала вагиналниот прстен.
  Се менува еднаш месечно, и е полесен за користење на пр. и не се приметува и немораш да се грижиш да не ти падне при туширање/капење.

  Но, најдобро ти е да одиш кај гинеколог.
   
  На FVP му/ѝ се допаѓа ова.
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.535
  Пол:
  Женски
  Зарем при туширање нема да се одлепат?
   
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.573
  Допаѓања:
  171.536
  Пол:
  Женски
  Не :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ursi

  Ursi Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.351
  Пол:
  Женски
  Треба многу за да се одлепат ако лежиш долго во када , базен или на одмор тогаш ќе ти се одлепат и ако се одлепи не можеш да го земеш истиот туку треба сосема нов и да го извадиш на тој ден што мораш макар и да е само за два дена мора да се смени.
   
  На cornflakes6556 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Лепенките содржат поголема доза хормони од пилулите исто така, така да сите негативни ефекти кои можеш да ги имаш од контрацептивните пилули, можеш да ги имаш и од лепенките. Плус, почести и поинтензивни се.
   
  На Biljarkata, Ursi, cornflakes6556 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. cornflakes6556

  cornflakes6556 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2020
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  На кој начин тие делуваат?
   
 11. FVP

  FVP Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  1.201
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека прстенот е полесна опција бидејќи и невилив и многу полесен за користење. Имаш две опции, а тоа е а го менуваш секој месец, или има Анновера кој трае цела година.
   
  На cornflakes6556 и Ursi им се допаѓа ова.
 12. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.872
  Јас сум против се што е хормонско. Апчиња,спирали,лепенки и други IUD. Долго пиев апчиња контрацептивни, ги сакав, ми го олеснуваа животот, ги навикнав. Но сега ги мразам бидејќи не ги поднесувам, имам ужасни тахикардии и промени на расположение.
  Наместо лепенки и други хормонални опции ако се користат само за контрацепција подобро е спирала или друг вид на IUD кој ќе биде полесно поднослив. Секако ако има дијагноза за која е потребно нешто хормонско тогаш се што и одговара на личноста е од полза. Но лепенки и апчиња лесно се забораваат. Подобро е IUD.
   
  На t.a.m. му/ѝ се допаѓа ова.