1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  imam slusano za novite tabletki deka se korisni i deka nemaat stetni efekti kako debeleenje, depresija, rizik za sterilnost itn.-sepak toa go velat proizveduvacite. sto mislite vie, i dali ste koristele nekoj vidi kontraceptivni tableti?
  pozdrav kiss ;)
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Jas koristam tableti diane35 kako kontracepcija veke 6 meseci i veruvaj mi deka nemav nikakov nesakan efekt. Ne se popraviv nitu eden gram aknite sto gi imav sosem mi se izgubija a plus i menstruacijata se sveduva na 3-4dena pa zatoa ako razmisluvas za tableti konsultiraj se so svojot ginekolog toj ke ti gi preporaca vistinskite za tebe. pozz
   
  На Cecko85, Cleonika и SarChee им се допаѓа ова.
 3. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  a dali koristis kondom ili se stitis samo so tabletkite?
   
 4. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  najdobro e da odis na ginekolog i toj ke ti preporaca kakvi tabletki da koristis i ke ti dade sovet za se sto te interesira
   
 5. MILENA1

  MILENA1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  36
  Имам пробано и "Диане35" ги користев околу година дена немав апсолутно никакви промени мислам на психички или физички,после едно предавање на работа (инаку сум акушерка) се преодлучив и започнав со " Jasmin" бидејќи разбрав дека имаат позитивни ефекти, особено кај жени со тенденција кон естроген - индуцирана задршка на вода (превенција од зголемување на килограмите, напнатост на градите, отекување на градите/стомакот). Истовремено, антиандрогената моќ на дроспиренонот овозможува дополнителни ефекти на кожата и косата(се зазборував малку повеќе).А за психичка стабилност и ослободување од нервозата и стресот да не зборувам.Сепак за да се започне со орална контрацепција најдобро е да се консултираш малку со гинеколог и задолжително и покрај таблетките користете и презервативи затоа што таблетките во никој случај нема да ве заштитат од СПБ( сексуално преносливите болести).Поздрав ;)
   
  На Cecko85, Kikinda и Manana им се допаѓа ова.
 6. fancula

  fancula Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  49
  Sekako deka da..mislam deka site sovremeni zeni gi koristat...jas koga bev na ginekolog mi gi preporaca "jasmin" tablektite..mislam deka se odlicni,dosega nemam zabelezano nikakvi negativni efekti.. no..sto e so seksualno prenoslivite bolesti...znaci kondom zadolzitelno...obicno koga veke se ima postojan partner ne se koristi kondom.. ama sepak,mislam deka NIKOGAS NE SE ZNAE
   
 7. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  JA SUM PROTIV KONTRACEPTIVNI TABLETI I NE PREPORACUVAM IGRANJE SO HORMONITE :roll:
   
  На tel-ef, Traveler91, sea-star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. michelle79

  michelle79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  105

  Ne znam vo koj vek zivees, medjutoa site sovremeni zeni koristat piluli kako preventivna merka od bremenost. Nemaat nekoi nesakani dejstva, so niv naucno e dokazano deka ne se zdebeluvas, imaat pomala doza na hormoni od onie pred 20-tina godini, i vednas posle prestanuvanjeto na koristenje vece naredniot mesec mozes da ostanes bremena.
  Jas gi imam koristeno Jasmin i Loestrin 24Fe. I dvete se efikasni.
   
  На tosic92 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Никогаш до сега немам користено контрацептивни таблетки,од причина што најверојатно и јас сум во заблуда во врска со нивното штетно дејство врз хормоните и врз општото здравје.Ама читајќи ги вашиве коментари како да ми потпомина стравот од нив.Ајде ве молам кажете ми дали можат да се купат без лекарски рецепт?Мразам на гинеколог да одам...
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. michelle79

  michelle79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  105

  Ne mozat bez lekarski recept. Mora na ginekolog da se odi!
   
  На Manana му/ѝ се допаѓа ова.
 11. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Moras da otides na ginekolog za da se nkonsultirate koi se najdobri za tebe inaku nema da se popravis ni gram zatoa kako sto nekoj kaza deka novite tehnologii se usovrseni i nema nesakani efekti. Jas koristam diane 35 i sum mnogu zadovolna.
   
 12. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  Michaela 79 ja ziveam vo 21 vek a ti zlato? :D mislam deka nemase potreba od ironicen komentar. ja znam za negativni efekti od igranjeto so hormoni, i u sekoj slucaj ne bi eksperimentirala so svoeto telo samo zatoa sto deckoto nema da mora da stavi kondom i da pazi :geek:
   
  На tel-ef, Traveler91, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. natanata

  natanata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Ne bi preporacala tabletki, osobeno ne na onie kade vo semejstvoto (majka, tetka, itn..) imalo slucai na tumuri vo matka i cisti vo jajnici-tn.genetska predispozicija. Tabletkite se vrz osnova na hormoni koi znaat da mu stetat na organizmot ... i da predizvikaat takvi promeni-cisti i fibroidi predizvikani od visok estrogen vo organizmot. Iako SITE DOKTORI velat deka ne stetat, ne bi gi preporacala za site, a normalno e da gi reklamiraat, kako inaku ke se prodavaat... Samo bi bila pretpazliva, ima i dr nacini na kontracepcija.
   
  На tel-ef и Cecko85 им се допаѓа ова.
 14. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Mnogu me interesira kakvo e vaseto mislenje i iskustvo so spirala ili dijafragma?
   
 15. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Nikogas ne sum koristela nikakvi kontraceptivni sredstva. Mozebi partnerot mi bese mnogu siguren a i so eden samo imav odnosi. Na nego bese prepusteno da se grizi okolu zastitata.
  No......eve posle tolku godini za vtoro dete ostanav trudna neplanirano. Znaci i dvajcata bevme sokirani koga se dozna deka sum trudna i za golemo iznenaduvanje rodiv bliznaci. Od nesakanje, normalno Hahahahahah
  :lol: :lol: :lol: :lol:
  :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: ;)
   
  На Cecko85, makedon81 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
 16. Devils-Candy

  Devils-Candy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  32
  ЛЕЛЕ ЛУЃЕ ВЕ МОЛАМ ПОМАГАЈТЕ, НЕ МОЖАМ ДА ИДАМ НА ГИНЕКОЛОГ, А ЗАТОА ШТО НЕАМ НИКАКВИ ПРОБЛЕМИ, НИ СО ЦИСТИ, НИ СО ХОРМОНАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА (пу пу пу да чукнам у дрво) МИСЛАМ ДЕКА МОЖАМ ТИЕ ЈАСМИН ДА ГИ КОРИСТАМ... САМО МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ ДА МИ НАЈДЕ НАЧИН НЕКАКО ДА ГИ КУПАМ...?????? :?
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.679
  Допаѓања:
  64.974
  Пол:
  Женски
  ne e ubavo bez konsultacija od ginekolog da pocnat da se pijat. Prvo treba da se proveri dali se e ok.Znaci treba da se konsultiras so ginekolog kako i da e
   
 18. Devils-Candy

  Devils-Candy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  32
  Абе не ми е мене тешко да напраам една консултација со гинеколог ама по телефон.. :)
   
  На tosic92 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Имам пријателка која има ставено спирала од оние што се носат по 7 год и вели дека воопшто не ја осеќа, не им смета за време на сексот (нормално) а сигурна си е 99% и плус предност на спиралата е што немора секоја ден да мислиш дали го испив апчето , дали не го испив. А и плус нешто спиралата се препорачува само за жени што имаат родено. ;)
   
 20. bibitri

  bibitri Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  18
  Девојки, фала на одговорите. Секогаш сум се двоумела во врска со таблетките и најголем страв ми претставува дебелењето, но ако ги препорачувате таблетките тогаш ви верувам. Кога се породив, во породилиштето докторката (инаку и пријателка) ме советуваше да вградам спирала како многу ефикасна. Јас сум мажена, сакам да речам дека не менувам партнери и немам страв од полови болести, но неможам да се одлучам меѓу спирала и таблети. СОВЕТ????
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.