Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.123
  Допаѓања:
  4.882
  незнам зашто но јас едноставно сум против контрацепциски таблети. може затоа што ми е страв за несакани дејства... може би кога ќе родам и ќе станам мајка ќе пробам и ќе ги користам. сега за сега дефиниттивно не.
   
 2. etjena

  etjena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  48
  Мене не ме тераат на јадење, воопшто не сум здебелена само лицето ми е чисто, а и поретко се депилирам, влакната поспоро растат и се тенки и ретки. Нема никакви несакани ефекти.
   
 3. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Jas gi pijam veke 3 meseci i nemam nikakvi nesakani efekti nitu se zdebeliv nisto :)
   
 4. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Dali ima nekoj sto dodeka piel kontraceptivni tableti piel i alkohol i dali imal nekoi posledici bidejki znam deka ne se mesa apce i alkohol :)
   
 5. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Toчно е дека не се меша апче и алкохол, меѓутоа еве јас веќе со години пијам контрацептивни таблетки и не сум имала никаков проблем досега. Тие нели се пијат во одреден дел од денот, на пример јас секогаш почнувам да ги пијам попладне после ручек и така продолжувам со сите натаму. Сум конзумирала алкохол не веднаш после нив, туку после некое време, ама никогаш не ми се случило да имам проблем. Тоа е кај мене случај, за други не знам. Ако има некој нешто друго нека пише ;)
  Позз :)
   
 6. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Jas gi pijam 3 meseci a treba da gi pijam uste 3 i ne sum probala da pijam alkohol bidejki se plasam da ne ima nekoi nesakani dejstva.Posle kolku casa imas se napieno alkohol, bidejki sega ke odam na odmor i bi sakala da se napijam. :)
   
 7. smartass

  smartass Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  А овие таблетките Јасмин која цена се??? И дали би можело да се пијат контрацепривни таблети само еден месец и после да се прекине??
   
 8. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Значи вака, сигурно ги пиеш во исто време, не знам кога, ама јас би ти препорачала да ги пиеш попладне околу 2-3-4 часот и секогаш така. Мене ми се случувало и да одам на прослава или ручек, да ја земам таблетата околу 2 и после да пијам алкохол. До сега не сум имала никаков проблем, ама секако тоа многу ретко се случува. Обично пијам алкохол навечер ако излезам и затоа така ги темпирам таблетките. Значи, пробај да го истемпирас времето, на пример да ја пиеш секогаш таблетката во исто време, а алкохол минимум после 2 часа. Јас така сум правела до сега и сум немала проблем.
   
 9. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Јасмин се 520 денари, ама не би ти препорачала да ги земаш на своја рака. Прво консултирај се со гинеколог па тогаш почни да ги пиеш.
  Позз ;)
   
 10. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Ivana jas gi piev vo 9 navacer a sega sakam da gi pijam sabajle .Inaku Jas pijam Logest dali ima nekakva vrska do apcinjata ili nema.Bidejki se hormonski zatoa prasuvam. :*
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.754
  Јас имам слушнато дека не се пие алкохол ако се пијат АНТИБИОТИЦИ. А контрацептивните таблети не спаѓаат во антибиотици. Па...
   
 12. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Ne znam dali se antibiotici prv pat slusam od tebe inaku fala ti :*
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  точно ;)
   
 14. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  26
  Да додека пиеш антибиотици не е пожелно да пиеш алкохол. Меѓутоа, контрацептивните таблети не се антибиотици. Според мене единствениот лош ефект што може да го има алкохолот додека си на контрацептивни таблети е да заборавиш да ги земеш од што си пијана :D
   
 15. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Navistina ne znaev deka kontraceptivite ne se antibiotici.Znaci moze da se napijam fala bogu, 3 meseci samo gledam drugite kako pijat koga sme izlezeni jas pijam bravo sokce :( :D
   
 16. smartass

  smartass Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7

  Thanks for the advice :)) ке се консултирам обавезно,само ме интересираше отприлика која цена се
   
 17. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Нееееееееееее, не се антибиотици никако :D Тоа не го споменав, ама мислев знаеш, нема врска :) Хормонски се, ама тоа нема врска со алкохолот ;) а и земај ги порано, немаш потреба навечер, зашто секако дејството им е исто кога и да се напиеш таблетка ;)
   
 18. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Нема проблем, затоа сме тука ;)
   
 19. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  498
  Имам 17 и пол години и ме интересира дали некој на моја возраст користел таблети за контрацепција, бидејќи на наредниот преглед сакам да и речам на докторката да ми преприши вакви таблети.
   
 20. Chocolate.Girl

  Chocolate.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  немам сеуште оформено мислење за таблеткиве како начин за контрацепција, сеуште се мислам дали да ги употребам за планирање на менструација :?: :worried: