1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    незнам зашто но јас едноставно сум против контрацепциски таблети. може затоа што ми е страв за несакани дејства... може би кога ќе родам и ќе станам мајка ќе пробам и ќе ги користам. сега за сега дефиниттивно не.
     
  2. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Мене не ме тераат на јадење, воопшто не сум здебелена само лицето ми е чисто, а и поретко се депилирам, влакната поспоро растат и се тенки и ретки. Нема никакви несакани ефекти.
     
  3. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Jas gi pijam veke 3 meseci i nemam nikakvi nesakani efekti nitu se zdebeliv nisto :)
     
  4. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Dali ima nekoj sto dodeka piel kontraceptivni tableti piel i alkohol i dali imal nekoi posledici bidejki znam deka ne se mesa apce i alkohol :)
     
  5. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Toчно е дека не се меша апче и алкохол, меѓутоа еве јас веќе со години пијам контрацептивни таблетки и не сум имала никаков проблем досега. Тие нели се пијат во одреден дел од денот, на пример јас секогаш почнувам да ги пијам попладне после ручек и така продолжувам со сите натаму. Сум конзумирала алкохол не веднаш после нив, туку после некое време, ама никогаш не ми се случило да имам проблем. Тоа е кај мене случај, за други не знам. Ако има некој нешто друго нека пише ;)
    Позз :)
     
  6. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Jas gi pijam 3 meseci a treba da gi pijam uste 3 i ne sum probala da pijam alkohol bidejki se plasam da ne ima nekoi nesakani dejstva.Posle kolku casa imas se napieno alkohol, bidejki sega ke odam na odmor i bi sakala da se napijam. :)
     
  7. smartass

    smartass Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    А овие таблетките Јасмин која цена се??? И дали би можело да се пијат контрацепривни таблети само еден месец и после да се прекине??
     
  8. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Значи вака, сигурно ги пиеш во исто време, не знам кога, ама јас би ти препорачала да ги пиеш попладне околу 2-3-4 часот и секогаш така. Мене ми се случувало и да одам на прослава или ручек, да ја земам таблетата околу 2 и после да пијам алкохол. До сега не сум имала никаков проблем, ама секако тоа многу ретко се случува. Обично пијам алкохол навечер ако излезам и затоа така ги темпирам таблетките. Значи, пробај да го истемпирас времето, на пример да ја пиеш секогаш таблетката во исто време, а алкохол минимум после 2 часа. Јас така сум правела до сега и сум немала проблем.
     
  9. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јасмин се 520 денари, ама не би ти препорачала да ги земаш на своја рака. Прво консултирај се со гинеколог па тогаш почни да ги пиеш.
    Позз ;)
     
  10. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Ivana jas gi piev vo 9 navacer a sega sakam da gi pijam sabajle .Inaku Jas pijam Logest dali ima nekakva vrska do apcinjata ili nema.Bidejki se hormonski zatoa prasuvam. :*
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас имам слушнато дека не се пие алкохол ако се пијат АНТИБИОТИЦИ. А контрацептивните таблети не спаѓаат во антибиотици. Па...
     
  12. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Ne znam dali se antibiotici prv pat slusam od tebe inaku fala ti :*
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    точно ;)
     
  14. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Да додека пиеш антибиотици не е пожелно да пиеш алкохол. Меѓутоа, контрацептивните таблети не се антибиотици. Според мене единствениот лош ефект што може да го има алкохолот додека си на контрацептивни таблети е да заборавиш да ги земеш од што си пијана :D
     
  15. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Navistina ne znaev deka kontraceptivite ne se antibiotici.Znaci moze da se napijam fala bogu, 3 meseci samo gledam drugite kako pijat koga sme izlezeni jas pijam bravo sokce :( :D
     
  16. smartass

    smartass Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7

    Thanks for the advice :)) ке се консултирам обавезно,само ме интересираше отприлика која цена се
     
  17. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Нееееееееееее, не се антибиотици никако :D Тоа не го споменав, ама мислев знаеш, нема врска :) Хормонски се, ама тоа нема врска со алкохолот ;) а и земај ги порано, немаш потреба навечер, зашто секако дејството им е исто кога и да се напиеш таблетка ;)
     
  18. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Нема проблем, затоа сме тука ;)
     
  19. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Имам 17 и пол години и ме интересира дали некој на моја возраст користел таблети за контрацепција, бидејќи на наредниот преглед сакам да и речам на докторката да ми преприши вакви таблети.
     
  20. Chocolate.Girl

    Chocolate.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    немам сеуште оформено мислење за таблеткиве како начин за контрацепција, сеуште се мислам дали да ги употребам за планирање на менструација :?: :worried: