1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Пиев јас и тоа по препорака на др и исто се поправав во период кога ги пиев што повеќе ми влијаеше на нерви сето тоа и престанав веќе,иако треба.
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.159
    од кога ги прекина дали намали на тежината?
    кои ги пиеше ти?
     
  3. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Јас пак откако почнав да пијам контрацепција, ослабев
    Нормално дека си вежбав периодот, но некако ми помогнаа за ослободување на вишок вода во организмот.
    Сега планирам да ги прекинам и малку ми е страв со килажата што ќе биде
    Ама мислам дека со редовно вежбање и малку внимавање на исхраната, се ќе биде ок
    Како што ми има кажано докторката, самите апчиња не дебелеат, туку отвараат апетит. Ако успеете да го контролирате тоа, немате проблем
     
  4. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Да намалив, тие повеќе предизвикуваат дуење не дека си толку поправена .
    Кога пиев прв пат микрогинон мислам дека беа се поправив 5кг од како добив мензис се изгубија,потоа јасмин ее тука не беше само дуење тие ми и отвараа апетит и откако ги оставив се стабилизирав се вратив на моето темпо на исхрана. Ако не ти се потребни од здравствени причини избегнувај да ги пиеш .
    Поздрав :D
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Ух баш не знам како се викаат. Ќе ја прашам и ќе ти кажам. Знам дека и рекла плус дека од нив и се створила некаква вода во стомакот
     
  6. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Микрогенон
     
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.159
    Ги пие ли некој новите апчиња Клаира?
     
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Па и не се нови баш, неколку години ги има кај нас ама ги немаше секаде.. мислам од 2011-2012 некаде..

    Еднаш само имам земено, немаше јасмин тогаш а одев на пат, па не можев да трчам и да барам. Исти ми беа мене..не осетив разлика.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    Девојки ако може да ми пише некој кој знае повеќе околу оваа имам прашања ..
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.025
    Пол:
    Женски
    Постави ги па ќе ти одговори некој, вака не знаеме што те интересира.
     
    На nikolija26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    За контрацептивни таблети Јасмин ми ги препиша лекарот и ми кажа од прв ден на менструација да ги почнам јас не го испив првиот ден сега вториот ден од менструација е дали да го прескокнам првото апче па да почнам со второто или како ?
    А таа во аптека ме извади од памет немало бремена да можам да останам после не знам што пишете ми што мислите. Фала <3
     
  12. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Добро стручно лице е, како може така да зборува. Цел свет користат контрцептиви само кај нас сме уназадени. Нема врска тоа со бременоста, сега се многу поусовршени контрацептивите за разлика од порано. Единствено првите три месеци можеш да имаш несакани ефекти како преголема осетливост, гадење...Почни ги од денес со првото апче. Единствено тоа ќе влијае на контрацепцијата (ако ти е битно во случајов). Понатаму продолжиси според упатството. И гледај во исто време д ги пиеш, направи си аларм да те потсетува.
     
    На nikolija26 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Напртотив, контрацептивни таблети се даваат за полесно забременување, за лечење на полицистични јајници или некои послаби форми на неплодност.
     
    На nikolija26 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site :) Imam edno prasanje do vas, se nadevam ke mi pomognete zatoa shto sum vo ogromna zabluda.
    E vaka imam 17 godini i pred godina dena pocnav da pijam eutiroks poradi hipotireodizam. Istata godina stanav i anksiozna shto ete seto toa se nasobralo i imam problemi so menziosOT. 5 meseci nemam i otidov na ginekolog , edna od najdobrite vo makedonija mozhe da se kazhe i zhenata odma zabelezi deka imam zadebeluvanje na jajnici i mi dade hormoni da ispitam i site se nadvor od granicite, pogotovo LH . I mi dade da gi pijam kontrac. Tableti Jaz zatoa shto neophodni mi bile sum morala da gi pijam. I ajde me prasuvase opshto za zdrastvenata sostojba i kazav deka se e dobro. Ama koa dojdov doma i go procitav upatstvoto me fati panika.. procitav za udari za zgrutcuvanje na krvta i ushe tolku se preplasiv nejkev da gi pijam. I majkami se javi na ginekolog koja shto i e voedno i mnogu dobra prijatelka i taa i kaza da ne se sekiram ne e strasno , moram da gi pijam za da ne dojde do komplikacii i deka dozata bila minimalna samo kolku da pottikne da dobijam. I dobro eve sega mi e 4rt den kako gi pijam nemam neskano efekti se e dobro ama stravot vo mene preovladuva da ne se sluci neshto.. :/
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од плашење. Цел свет пие контрацептивни таблети, само кај нас се табу тема.
    Особено кога хормоните ви се пореметени, немој да мислите дека ќе помине со чајче од нане :)

    Пиј си ги таблетите и не мисли на нив. Колку повеќе мислиш, толку повеќе симптоми ќе си наоѓаш..
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu . :) . Kako da ne me fati panika koa site mi zborat ti si mala za toa edno drugo i koa citam takvi raboti.. a i ginekologot kaza kaj mene se potrebni samo 3 meseca za da se regulira se i prestanuvam da gi pijam
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Или од прв ден или од петти ден се почнува. Така што почекај го петтиот но да знаеш дека ќе мора да тераш по таа шема и понатака.

    Аптекарката појма нема!
     
    На nikolija26 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    Вчера го испив апчето и утрето ден како да немав менструација веќе само кафеаво еве сега ништо, не дека ми трае многу по една недела ама да не прекинав нешто ?
     
  19. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Zdravo lugje pak jass Sakav da ve prasam dali vi se slucuva od Yaz da vi trpkaat delovi na teloto? Primer sedam i nekoja tocka na teloto primer vo noga da mi trpka i ke prestane. Nemam nus pojavi kako shto pisav pogore ama lugje neznam zoshto tolkav strav imam od apcinjava. Se si mislam deka odma ke mi se desi neshto otkakoa ke go ispijam apcheto zoso procitav za smrtni slucai a jas 17 godini imam. I ich ne sum spokojna.
     
  20. sunshine96

    sunshine96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Затоа што си прочитала и сега се си мислиш дека е од апчињата, штом немаш никакви нус појави, до психата е само. Штом ти ги дал доктор нема потреба да се грижиш.