1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.383
    бубаче ја стварно незнам зошто ти ги дал ако не си ги побарала самата ти за заштита од бременост
    и не се пие по пола апче него секој ден по едно
    сепак види си ти со гинекологот
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не ги побарав сам ми ги напиша и ми рече за хормони +.
    Прошлата менструација ми подрани 6 дена + 3 месеци пред добивање имам кошмари,а сега и ми се врти во сон. Јас тоа му го кажав и сам ми ги пиша тие. Јас само прашав какви се и дали е некој поупатен.
     
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Дечки темава е за контрацепција, секакви мислења ќе добиете..
    Смирете страсти
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988

    Јас крварев без престан од Јасмин. Ама премногу. Бев на доктор и ми ги сопре веднаш, па откако ги прекинав уште 2 цели недели крварев. Ми кажа дека е заради хормонот, телото не ми прифаќало вештачки хормон, и ако е ретка несакана појава, кај мене се јави.

    Ако продолжиш да крвариш, прашај доктор.
     
  5. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Дали некој кога почнал да ги пие апчињата осетил дека дека се дебелее поради нив? Пред 3-4 години ми беа препишани Диане поради хормонални акни, ама се поправив 3-4 кила за тој месец и ги оставив. Сега сакам пак да почнам (во консултација со гинеколог) ама не по секоја цена.
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.383
    Кога прашав гинеколог рече дека реално не би требало да се дебелее од микрогинон
    У мојот случај мислев дека се дебелеам од нив и без нив беше исто
    Може да се задржува само повеке течности па да бидеш со некои отоци па да ти изгледа дека се поправаш
    научно немало шанси да се поравиш од нив
     
    На Bloom19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Леле јас овој месец се убив од кошмари сонување, вивидни, реални соништа, да не знаеш дали е сон или вистина.
    Никој не знае како, ама поврзани се соновите со хормоните. Дури и трудниците во рана бременост често имале вивидни соништа.
    Многу чудна појава. :wasntme:
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас имам 3 месеци кошмари пред добивањее + прашав во соодветна тема. 3 месеци не спијам асално 7 дена ко што треба, се будам исплашено.А кога ќе помине менструацијата се си е по старо. Пиев б6 не ми помогнаа А сега последниве 3 дена имам и вртоглавици во сон.
    Јас не сум никогаш користела контрацепција и не знам ништо за нив, сега го прочитав упатството и страв ми е да ги земам.
     
    Последна измена од модератор: 1 март 2018
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас имам пиено Јаз (исти состав како Јасмин) скоро 9 месеци.
    И јас паничев за упатството, ама искрено додека ги пиев менструацијата ми беше раат. Без ПМС, без болки, немав никакви негативни ефекти.
    Е сега, откако настапи топлото, почнав да добивам грчеви во мускулите, страшни и болни. Станав анксиозна. На крај не можев да се трпам, па ги оставив. За неколку недели, додека да ми се исчисти телото од хормоните - ми поминаа најстрашните грчеви.
    Плус, пред тоа никогаш немав редовна менструација (до датумот), а од кога престанав да ги пијам 6 месеци не ми задоцни ни еден ден, ниту ми беа болни менструациите (овој месец прв пат)
    Читав дека контрацептивните таблети ја намалуваат концентрацијата на витамините во телото. Пиј ги, ама споредно со нив и магнезиум и витамин ц. Недостатокот на магнезиум предизвикува анксиозност и грчеви во мускулите (значи може тоа да ми било).
    Друго, не се здебелив ни грам, напротив, ослабев и навистина многу убаво се чувствував во своето тело :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Nene nemam veke
     
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам да пијам контрацептивни таблети, но не сум пиела до сега. Дали ќе ми даде рецепт гинекологот иако немам проблеми освен акните? Искрено и незгодно ми е да побарам. :(
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Ќе ти даде
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Како нема да ти даде, па гинеколог е доктор кој треба да ти даде рецепт за контрацептивни лекови. Нема зошто да ти е незгодно, побарај. Дури можеш и да разговараш за акните, да провериш хормони, провери дали имаш цистички на јајниците итн.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Проверив и немам, а хормоните ми беа на горна граница пред неколку месеци, но не над неа. Па затоа и не знаев дали ќе ми даде. Од друга страна веќе 10 год. Се мачам со акните, а дерматолозите ми викаа ,,Од хормоните ти е, ќе се среди''
    Фала многу за одговорот. :)
     
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Нема на што. :) Побарај слободно, мислам дека најчесто Yaz таблетите ги даваат за полицистични јајници.
    Инаку акните не мора да се од хормони, можеби имаш таков тип на лице, таков случај сум јас. Хормони во нормала, тироида исто, а комбинирана кожа со комедони кои често постануваат акни. Од прашина и нездрава исхрана состојбата драстично се влошува.
     
  16. Emanuela12

    Emanuela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    40
    ми препиша гинекологот јаз за пцос исега да ве прашам затоа што не знам кога ке добијам, не ми е регуларна дали ќе има проблем ако почнам од денес со апчето ? Што е разликата ако се почне сега и на прв ден од циклус ?
     
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Малку глупаво прашање, ама прв пат ќе користам контрацептивни таблети, па некои работи не ми се јасни.
    Ќе пијам контрацептивни таблети Јаз.
    Е сега треба да ги пијам од првиот ден кога ќе ми дојде циклусот, е сега ме интересира ако ми дојде на пример во 21ч или покасно, треба ли веднаш да се напијам апче или утрето?
    Може звучи смешно, ама не знам. :D
     
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Како сакаш :) истемпирај го времето тебе како ти одговара. Ќе мораш секој ден во исто време да ги пиеш :!:
     
    На shz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.680
    Пол:
    Женски
    Од утредента си почни ако ти дојде после 17ч.
    И гледај да ги пиеш навечер. Полесно ќе ти е ако недај боже ти се јават некои нус појави
     
    На shz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.383
    Кога и да ти претече макар и една точка црвено тоа е прв ден циклус и почнувај
    пример ако ти дојде во 21часот ти пиј у 22 часот апче и наредна вечер у 22 часот
    поубаво е навечер да ги пиеш баш од тие њус појави гадење повракање наутро ако ги пиеш се поизразени
     
    На shz му/ѝ се допаѓа ова.