1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Fallen.Angel, гинекологот твој мора (односно, би требало) да има назначено замена додека таа е на одмор. Види дали има замена па тркни до кај неа и распрашај ја за се што те интересира околу пилулите, исто кажи и тебе што ти се случува откако си почнала со нив.

    Јас вака лаички би ти рекла таблетите да ги земаш така како што е нагласено во упатството, и би правела пауза меѓу две кутивчиња.
     
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нема замена бидејќи е приватна ординација и работата ќе ја преземе нејзината ќерка откако таа ќе оди во пензија.
    Веќе ја правам паузата ама ме интересираше крварењето дали се појавува ако не се направи пауза. Некогаш можеби ќе треба да одам на одмор или на патување па би ми било комотно и практично без влошки.
     
  3. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Fallen.Angel, штом секако плаќаш, отиди кај друг гинеколог за консултација, не би требало повеќе од 300-400 да ти земе. Ќе си направиш муабет, ќе ти ги разјасни сите недоумици :)

    А за крварењето. Јас сум на Јасмин, толку малку има крв, што се вика целиот циклус може да се истера со една влошка (карикирам, нормално :D ) Најобични секојдневни влошки ќе ти завршат работа. Исто, и менстуалните болки ќе ги нема, затоа и се препорачуваат контрацептивни пилупи кај оние девојки кои имаат преобилни или преболни циклуси.
     
    На Dust и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ќе видам што ќе направам. Инаку не знам крварењево досадно е више.. Кога добив почнав со таблети и ми траеше 10тина дена потоа немав ништо и еве сега не претпоследната таблета пак крварев...
     
  5. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Денеска бев после 9 мес терапија Јаз на гинеколог. Ми кажа дека сум била одлична фала богу, и иако се двоумеше дали да ми ги прекине пошто најмалку 1 год се пиеле, ми ги прекина, да сум видела месецов како што без нив. Ја прашав што дијагноза ми е и незнам што кажа тешко беше името, ама многу специфична дијагноза било, дури ни на факултет тие што одат за гинеколози ептен им требало за да ја распознаат ми објаснуваше неш. Ама фала и зошто она единствена ми го откри проблемот. Јајниците ми биле задебелени и заради тоа сум немала мензис со месеци. Е сега се плашам месецов дека без Јаз да не не добијам. Знам дека не треба така да мислам. Ама и криво ми е што неможам да се сетам на дијагнозата. Дали некој од вас имал сличен проблем со мојов и ако може да ми каже како се вика дијагнозата?
     
  6. Sutixe

    Sutixe Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Случајно да не била Полицистични јајници?
     
  7. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel Кога нема да направиш пауза моќе да имаш само некој крвав исцедок, но нема да е толку обилно за влошка. Но ова со одложувањето само ако стварно ти е потребно да го одложиш циклусот, немој да го применуваш често.
     
  8. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Не друго е.
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Ендометриоза?
     
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Дали може да се земат Јасмин без рецепт? Ме мрзи веќе секој месец да одам кај докторката |(
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Во МК секогаш рецепт ми барале или да видат во книшка запишано
    Ама затоа во Бугарија така ги даваат:D
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Ах, претпоставив... (facepalm) фала ти :)
     
  13. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Замоли ја да ти даде повеќе рецепти наеднаш. Мене матичниот така ми пишува за да не одам секој месец (за розеви рецепти зборвувам).
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nia.Kalli6

    Nia.Kalli6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Здраво
    Никогаш не сум користела таблети за контрацепција затоа што сум мислела дека е потребен преглед кај гинеколог и рецепта(и од причини што не можам да ги наведам не сакам да го направам тоа), ама овде гледам дека велите во Зегин ги давале без рецепт. Па сакав да прашам кои таблети ги даваат, како да ги барам?
     
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Микрогинон само речи им.
     
    На Nia.Kalli6 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nia.Kalli6

    Nia.Kalli6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Ти благодарам многу
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Абе не се глупирај иди прегледај се.
    За да се ебеш немаш причини кои не можеш да ги наведеш а за да идеш на гинеколог имаш.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site... Piev jaz tableti 9 meseca poradi horm disbalans, nemav redovni menstruacii.. E sega minatiot mesec mi beshe posledniot pat od jaz tabletite i "dobiv" na 26ti. I bev na ginekolog me proveri ubavo i mi gi otkaza poso rece odlicna sum bila i da probame kako ke mi bide bez niv.. Ama eve sega e 25ti komaj 26ti ii jas nemam aber ... Neznam dali se javam utre ili da pocekam do krajov na mesecov. Vash sovet ve molam spored toa na vas kako vi doslo koga ke ste gi prekinale
     
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Вака сега. Го почнав 3тото пакување завчера. А денес имав незаштитен секс и дечко ми сврши внатре. Знам дека пилулите почнуваат да штитат од бременост после 7иот ден од земање, а јас денес ќе ја земам третата. И сега колкави ми се шансите за бременост и дали да земам норлево??
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Зошто да пиеш норлево ако се придржуваш до шемата?
    За тоа се контрацептивите, за да не се клукате со Норлево после секој секс.