1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    и јас да се надоврзам :lol: :lol: :lol: па можно е да имаат таков ефект апчињата, затоа што содржат хормони јас како што знам. а другарките пробаа ли?
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    Немаат пробано сеуште, се двоумат... :D
     
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    еееее, ама само да растеа градите а не и килажата :D а ти си се поправила, заради тоа тебе ти пораснале :( ако ослабеш. пак ќе ти се смалат ;( и да не бидам офф,не користам и никогаш нема ни да користам многу ми е страв од овој тип на апчиња највеќе заради килажата да не се здебелам :) ама да знам дека градиве ќе ми пораснат, а дека не би се здебелила (ајдее сонувам малце) ќе пијам :D :D :D а колку пари се бтв?? и мора со рецепта само да се земат?
     
  4. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Апчињата нормално дека имаат таков ефект затоа што содржат хормони. Јас би ви препорачала од лично искуство, никогаш немојте да ги пиете без препорака на лекар! Немојте со такви кога морам да речам глупости-мали гради па ај ќе пиеме хормонски таблети! Јас ги пијам веќе 7 години, со паузи, заради проблем со цисти, по препорака на лекар, ама верувајте дека никогаш не би ги пиела да не требало. Само полошо може да си направите, целиот организам се менува поради тие хормони. Се, па и контрацепција треба да се зема со препорака на лекар. Се извинувам ако на некого не му се допаѓа ова, ама тоа е само мое лично мислење.
    Позз до сите!
     
    На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
  5. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    Лудото, јас еден период успеав да симнам 6 кг. додуша пак ги вратив ама поентата ми беше дека џабе, не успеав да ги смалам градите :( , инаку мислам дека таблетите обавезно се земаат по препорака на лекар и со рецепта се околу 600-700 денари, не знам точно.
     
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    леле уште и ова ми фали да почнам да пијам за гради :D :D не, бре не сум до толку лудо ајде ајде :) самата помисла дека може да се здебелам ме спречува, ама искрено, да го немаше овој ризик ќе ги пиев, за да ми никнат силикони :lol: :lol:
     
  7. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    морало да се има големи гради, како не. Јас да ви кажам, јас имам големи гради и се би дала да се помали... има некои фустанчиња шо сакам да ги носам ама се за мали гради-па така немам можност, така да УЖИВАЈТЕ!!
     
    На kiki4kablondy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    хахахаахахах! абе не ли знаеш ние женските какви сме? :D плава си, црна сакаш да бидеш, ниска си,ех да беше повисока :D се што немаме-сакаме (сру за офф) :rofl:
     
    На Lolo5 и tosic92 им се допаѓа ова.
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Да прашам јас нешто. Нели апчињава се купуваат секој месец. Е сега, се даваат само со рецепта. И сеа да не треба секој месец да се транчам по гинеколози и да ми препишува рецепта за апчињава? |(
    Или со истата рецепта секогаш ?
     
  10. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Не може со истата бидејќи ја земаат во аптека :) Зависи кои таблетки ќе ти ги препорача гинекологот, но некои се купуваат, а некои се со рецепта. Ако се со рецепта, тогаш ќе мора секој месец да ти ги препишува.
    Позз ;)
     
  11. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95

    Во Зегин Јасмин ги даваат и без рецепта...520, 540 или 560 денари се инаку...
     
  12. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Да, да. И јас ги купувам исто без рецепта, во Куманово во аптеките :)
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Се надевам ќе може да ми препише, пошто со нив се скратува месечното крварење плус, мене и онака 2-3 дена ми трае, уште да ми се скрати. |( :D Ах кој ке оди секој месец по гинеколози |(
     
  14. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Нема проблем. Ќе разговараш со гинекологот зошто сакаш да ги земаш и ќе ти препорача некои сигурно.
    Позз :)
     
  15. Minaaa

    Minaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Mozebi se dobar izbor za kontracepcija ama me interesira ne vi se smacuva sekoj den da gi piete???? i kolku pari ve cini seto toa?
     
  16. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    :) Епа ми се смачува богами, поготово што со години ги пијам, ама јас не ги користам како контрацепција, туку по препорака на лекар-гинеколог, бидејќи имам цисти и најчесто тоа даваат како терапија. Барем помагаат ако ништо друго, а инаку многу чини, бидејќи секој месец давам по 519-520 денари за нив, ама кога се работи за здравјето и има ефект, тогаш цената и не е важна.
    Позз ;)
     
  17. Fikretka

    Fikretka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    И мене ми препишаа контрацептивни таблети (се викаат yaz) ми ги препишаа поради цисти на јајниците дали некоја ги има користено овие????
     
  18. sea-star

    sea-star Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    да користам таблети?нема шанси секако дека внимаваме за време на секс користиме кондоми а јас да не сум луда да се клукам таблети оти тој сакал без кондом.НИКАКО :x
     
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Да ги прочиташе сите страници немаше така да искоментираш.
    Зошто би била луда ако би ги пиела тие апчиња? Во денешно време е напредната медицината, така да таблетите ги немаат тие негативни последици што ги имало пред 30-40 години.
    Напротив, имаат доста позитивни страни. Лицето станува чисто без акни, болките при менструација ги снемува, добиваш секогаш точно на денот кога и треба, помалку крвариш и ред други работи. Плус си заштитен 99,9%. Би ти препорачала да го погледнеш следниов клип.
    http://www.youtube.com/watch?v=eIRnwB39Rq0
     
    На D.D и Fantazy им се допаѓа ова.
  20. Melanija92

    Melanija92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Девојки како се пијат таблетиве може да се почнат било кој ден или по завршувањее на циклусот?