Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. Cooper MK

  Cooper MK Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Здраво. Сакам да ве прашам, на сопругата и препишаа апчиња примолут нор за да направи одложување на менструацијата (за на одмор), па муабетот ми е дали овие имаат дејство на контрацепција.. односно секако ги пие па дали треба да користиме друга заштита или не :)
   
 2. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.317
  обавезно
  они не се контрацепција
   
 3. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.029
  Допаѓања:
  10.837
  Пол:
  Женски
  Дали на некоја и се има случено и покрај пиење на контрацептивни апчиња да добие
  Значи ги пијам скоро година време Диане-35 досега не ми се случило вакво нешто
  Три дена пред да завршам со апчињата јас добив дали е оваа нормално?
   
 4. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Мене ми се случи тоа првиот месец кога ги пиев, два дена пред да завршам со апчињата добив, но си продолжив да ги пијам како што си пишува и на упатството. Но после второто пакување добив два дена откако завршив со апчињата. Мислам дека е нормално да се случи тоа.
   
  На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nikolinaaa.123

  Nikolinaaa.123 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Дали контрацептивните таблети треба да ти ги препише матичен доктор или сама си ги купуваш?
   
 6. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  6.182
  Пол:
  Женски
  Doktor gi prepisuva, na svoja raka ne mozes da gi zemes
   
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.317
  треба др да напаве испитувања прво па после да ти дозвое као е се ок
  пап микробилошки и хормони обавезно
  ако на сва рака ги зимате ризикувате да си изпогрешите хормоните може и не за вас
   
  На Nikolinaaa.123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. barba12

  barba12 Активен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Dali moze da se zemaat dianeto za bolni menstruacii?
   
 9. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Не знам дали ги препишуваат за таа намена, но помагаат.
   
 10. barba12

  barba12 Активен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Ima nekoj iskustvo so yaz tabletite?
  Mi gi prepishaa za bolni menstruacii I akni..
   
 11. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Што може да се случи во организмот по прекин на диане од 6 месечна употреба. Дали може да изостане овулација и менструација
   
 12. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.029
  Допаѓања:
  10.837
  Пол:
  Женски
  @macamaca24 да може
  Јас минатиот месец правев прекин и имав многу доцна овулација и доцнење на менструација 12дена
  Но јас ги пиев подолг период правам пауза од месец-два и пак почнувам ги пијам од 7месеци до 1година
   
 13. Freja.Stella

  Freja.Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  49
  Вака сега, ми требаат контрацептивни пилули но за краток период. Две недели, за на одмор. Дали има такви или мора да се пијат подолго време ? Фала ви.
   
  На Sandybeach му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  10.573
  Пол:
  Женски
  Сакаш да имаат дејство само 2 недели? Бидејќи не е можно дејството да биде само 2 недели, ќе биде цел месец. Иако, најсигурно е да ги пиеш еден цел месец пред да имаш незаштитени односи.
   
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.896
  Допаѓања:
  4.878
  Како што знам било кои контрацептиви можеш да ги земаш 2 недели за да одложиш циклус, нема да те заштитат од бременост во првите 7 дена ако ги пиеш цел месец, а ако ги пиеш само 2 недели за да одложиш практикувај заштитени односи, не штитат тогаш. Кога ќе ги земеш ќе видиш го пишува тоа во упатството.
   
 16. Freja.Stella

  Freja.Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  49
  Ми препиша докторката Јасмин, за контрацепција. Ама се плашам од ниспојави, као зголемена влакнетост, дебелеење и слично. Му се има случено нешто вакво на некој или ? И аптекарката ме разубеди некако. Дека штетни биле, и заштитата не била толку сигурна. :?:
   
 17. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Во цел свет ги користат, само кај нас е како табу тема. И тоа ги користат како контрацепција, бидејќи заштитуваат 99%. Посебно после неколку месеци пиење . Јас ги пиев пола година и единственомимав малку нагони за повраќање. Затоа преминав на Диане и немам никакви проблеми, а акните ми се исчистија скоро целосно и кожата не ми е мрсна како порано туку нормална.
   
  На Freja.Stella му/ѝ се допаѓа ова.
 18. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  22
  Здраво, мојата дилема е дали да земам пилули Диане или Јасмин. Диане ми ги препиша ендокринологот, а Јасмин гинекологот.
  Имам некој light синдром на полицистични јајници, редовни менструации само што циклусот ми трае 33 дена. Немам зголемена влакненост меѓутоа имам акни на вратот, ради тоа и ми се препишани од еднокринологот, а од гинекологот да ми се сределе малку јајниците.

  Прочитав повеќе негативни мислења за Диане и иако се наменети повеќе за третман на акни, се мислам да ги земам Јасмин.

  Ако има некоја слично искуство, ја молам да сподели.
   
 19. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.029
  Допаѓања:
  10.837
  Пол:
  Женски
  Девојки ве молам за совет ги пијам Диане35 долг период со паузи кога бев бремена и додека доев
  Но во последните 2-3месеци јас секој ден си прокрварувам мислам не крв туку како многу темно повеке како црна крв
  Го прашав гинекологот тој ми вели дека можно е да е од нив и ништо друго рече ако сакаш продолжи ако сакаш прекини
  Незнам што да правам некако страв ме фака
  Првпат почнав да ги пијам некаде околу 16-17год заради полицистични јајници и после порагаите пак за истото сега сум чиста немам ништо но ако ги прекинам пљк е исто
  Ве молам за совет да не е нешто лошо ово што ми се случува вака
   
 20. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  3.366
  Пол:
  Женски
  Пробај со други, Јасмин на пр, тие се со помалце хормони.