Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  12.426
  Пол:
  Женски
  Дали менструациите се редовни додека се користат?
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.564
  Допаѓања:
  247.987
  Пол:
  Женски
  кај мене беа редовни
   
 3. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.306
  Допаѓања:
  3.511
  Пол:
  Женски
  Да
   
 4. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  12.426
  Пол:
  Женски
  Кои таблети ги користевте вие?
  Бидејќи некаде прочитав дека менструациите им биле само неколку пати годишно на повеќето жени.
   
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.564
  Допаѓања:
  247.987
  Пол:
  Женски
  diane35
   
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.306
  Допаѓања:
  3.511
  Пол:
  Женски
  Прво Јасмин, потоа Диане 35. Откако ќе ги испијам таблетите (21 таблета има кај двете), менструацијата ми доаѓа 2-3 дена потоа. Не ми се случило поголемо доцнење.
   
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
 7. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.057
  Допаѓања:
  34.630
  Пол:
  Женски
  Да
  Јас користам микрогинон, правам 7 дена пауза и после 3 ден од паузата ми доаѓа, знам и кој ден точно ќе дојде.
  Моментално правам пауза и знам дека во петок ќе ми дојде.
   
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Peanuts

  Peanuts Нов член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски


  Јас си земав Јаз, не ми биле Јасмин препишани. Задоволна сум многу, уште по првото испиено пакување престанаа да ми се појавуваат акни. Менструацијата ми беше два/три дена само и тоа ептен малку ми течеше и порано ми дојде ама мислам дека со второто пакување ќе ми се нормализира.
   
 9. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Jas pocnav da gi pijam Jasmin za vreme na ciklus edna nedela i sega edna nedela pravam pauza, ama narednio den od koga go ispi poslednoto apce pocna da krvaram po malku kafeno so krv kako da sum dobila, i se poveke krvaram i imam bolki, a i plodni denovi mi se. Dvoumam se dali da odam kaj ginekologot, i se prasuvam, dali ke dobijam pak na denot koga treba? (za nepolni dve nedeli)
   
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.879
  Допаѓања:
  46.222
  1. Немаш плодни денови кога пиеш контрацептивни.
  2. Си го испила последното? Па нели после последното треба да добиеш?
  АМАН ЛУЃЕ ЕДУЦИРАЈТЕ СЕ ШТО ПИЕТЕ.
  Пиев и јас контрацептивни, ама секогаш знаев што и како. Како се впуштате во нешто што не го знаете и познавате? Па дали сте вие нормални, си играте со телото.
   
  На candy.cane и nightingale им се допаѓа ова.
 11. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Препишани од доктор ми се
   
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.879
  Допаѓања:
  46.222
  Па нормално дека ти се препишани, таман работа уште без рецепта да ги пиеш.
   
 13. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.168
  Допаѓања:
  16.154
  @blagica_a, јас пијам Јасмин.

  Како што кажа @DAngel, кога пиеш контрацептивни пилули, нема овулација и нема плодни денови, затоа и не можеш да забремениш.

  Обично се почнува со нивното користење на седниот ден од кога ќе добиеш. Пиеш 21 апче, 7 дена ништо не пиеш (за време на паузата „добиваш“) и после, на 8-миот ден продолжуваш со ново пакување. И секогаш се е на истиот ден. Пример, ако си почнала во вторник да ги пиеш, секоја наредна кутија ја почнуваш во вторник а секое последно апче од пакувањето го пиеш во понеделник и според тоа си планираш кога ќе добиеш. Најчесто ќе добиваш на истиот ден, евентуално со ден растојание.
  Ти кога почна да ги пиеш?
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Почнав да ги пијам четврток и во четврток го испив последното, али ок е, сега прочитав во упатството и појасно ми е
   
 15. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.168
  Допаѓања:
  16.154
  @blagica_a, имаш утнато ден штом си почнала во четврток и си завршила во четврток. Си требала да завршиш во среда. Претпоставувам дека си добила во петок? Таман два дена после завршувањето на кутивчето. Последното апче и не прави толку разлика, организмот веќе се спрема да добие.

  Нареден пат, ако пропуштиш ден, не го допивај заборавеното апче.
   
 16. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Па да, петок добив. Ама првиот ден-два не беше толку обилно крварењето, а сега мислам дека ми е пообилно од пред да почнам да ги пијам, како и да е, нема врска. А според мојата математика и тоа како ми кажа докторката мислев дека треба во четврток да завршам и сега пак во четврток да почнам.
   
 17. Turtle

  Turtle Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  45
  Девојки, јас заминувам на одмор и само што ги почнав Primalut Nor., но не знам зошто 5 дена порано ми дојде циклусот. Мислите ли дека ќе ми прекине до утре?
   
 18. Miiaaa98

  Miiaaa98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски
  Здраво женски , јас пијам јаз таблети еве веке 9 дена докторот ми ги препиша ради цисти дека не можам да забременам ради цисти , почнав да ги пијам од првиот менструален ден , искрено имав незаштитен однос на 3-от ден од менст. И денеес ми е 9 ден како што ги пијам таблетите .. што значи пред 4 дена ги немам но осеќам болка на градите надуени ме болат исто како пред добивање и ми се лоши од време на време ???
   
 19. Агнес :D

  Агнес :D Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Дали на некој му има доцнето циклусот следниот месец од кога има пиено примолут нор и тогаш има добиено нормално?
   
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  137.950
  Пол:
  Женски
  Нус појава од контрацепција. Сите скоро така се осеќаат.