1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Какви испитувања се прават пред да се препишат контрацептиви?
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Се испитуваат хормони, тоа може да препише матичниот гинеколог.
     
  3. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Кои хормони? И колку чини?
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Околу 400-500 ден вкупно, зависно дали ќе правиш комплетна крвна слика. Повеќе хормони се, ќе ти каже гинекологот кои и што треба.
     
  5. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Вака сега. Многу ми е важна оваа информација. Земам контрацептивни апчиња. Ако после една доза продолжам веднаш со другата без пауза, сигурно ли нема да добијам циклус? Ако знае некој да ми одговори. Фала.
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Најчесто ДА, нема да добиеш. Ама може да ти се јават неколку капки.. тоа ми се случи еднаш мене, ама во неколку наврати морав да не правам пауза.

    Инаку убаво е и препорачливо да си правиш пауза.
     
  7. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Zemam dijane 35 skoro 2 meseci, megutoa se osekjam mnogu emocionalno se me nervira , za gluposti mozam da se rasplacam . Dali ste imale vakvi nuspojavi tie sto zemate i kolku vreme obicno traat ?
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Мене ми траеја додека ги пиев. Едноставно пробував да ги тргнам мислите и да размислувам позитивно. Сега кога престанав ми се врати се во нормала.
     
  9. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Дали може да се пијат за време на доење? И кои се подобри што не предизвикуваат такви чувства како погоре. ..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Naumoski96

    Naumoski96 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Машки
    Јас работам со Хормони мислам испитувам и многу често доаѓаат мажи и жени со доста многу хормони и секогаш кога прашувам од што се толку пореметени најчесто добивам одговор од апчиња за секс, теретана..
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Па ако пиеш вијагра секој ден...

    Испаѓа дека контрацептивите ги рамниш со неа..и со оние пумпачките глупости што ни на крави не е убаво да се даваат а не па на луѓе
     
    На Nausicaa и fana им се допаѓа ова.
  12. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Не знам колку е вистина, а ич не сакам рекла-казала, ама ми беше кажано дека токму поради батковците од теретаните контрацептивните пилули мора да се издаваат само со рецепта од доктор. Наводно, ги користеле за сосема да го сузбијат лачењето на женските хормони.

    Односно, кога прашав зошто хормонална терапија мора да оди на рецепта, зошто побогу некој би ја пиел на своја рака, знаејќи каков крш може да се направи во организмот, тоа беше одговорот. Разбирам дека требаше да се контролира слободното купување на антибиотици и седативи, ама кој би се клукал непотребно со хормони. И зошто? Епа, тоа беше одговорот- билдерите :)
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не. Други батковци користат женски контрацептивни таблети :D
    Не ги сузбиваат хормоните контрацептивните, напротив, додаваш женски хормони во телото. Практички, те тераат во менопауза.
    На психичка страна, воопшто не се наивна работа, ама за тоа никој не зборува. Сега допрва почнуваат голем број истражувања за "your brain on birth control" да се прават. Со тоа знаење што го имам сега, никогаш не би ги пиела. А ги пиев, самоволно. Телесно никогаш подобро не сум се чувствувала. И форма, и тежина, и се. Психички... сосема друга приказна.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @DAngel, нормално, секој си одлучува за себе ама да не морав, немаше да ги пијам. Јас лично никогаш не би ги користела како начин на контрацепција. Ама пак ќе кажам, секој си одлучува за себе.

    А за батковците и пилулите, навистина не знам,а и немав размислувано на таа тема. Додека јас да разберам дека и мажи на своја рака ги користат, веќе не беа во слободна продажба. Мене највеќе ми беше тоа што требаше секој месец да одам по рецепта :)
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Дали има некој пиено микрогинон таблети и дали може да се има незажтитен однос? И колкави се шансите до бременост? Јас планирав за бременост бев овај месец со терапија за бременост и добив и ми ги даде овие таблети и нареден месец со комифлен пак? Со овие таблети ако ги пијам и имам незаштитен однос дали е дпбро или не.?поз
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас ги пиев, ама не првенствено не беше заради контрацепција. Потоа знаејќи дека се и контрацепција си имав опуштено незаштитени односи и не останав бремена се додека не ги прекинав. Веднаш откако ги прекинав истиот месец останав бремена, но малку ми се имаше пореметено циклусот, добив силни болки и ми се одложи овулацијата за 10-ина дена. Овие се контрацептиви, додека ги пиеш не можеш да останеш бремена, а штом ги прекинеш полесно може да дојде до бременост.
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blagica_a

    blagica_a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали некој има пиено јасемин таблети и дали може да се има незажтитен однос? Колкави се шансите до бременост? После колку дена по прекинувањето треба да добијам, односно се нормализира циклусот?
     
  18. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    фала ти многу..имам уште 5 дена да пијам и кога ке добијам треба да одам зашто и мене минатиот месец не ми дјде баш добро и затоа ми ги даде овие таблети..сега се надевам на другиот месец.. поз
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Pijam diane 35 veke 3 meseci i imam nakaceno 4 kila i vidno sum naduena.. Dali celo vreme ke nakacuvam kilaza?? Doktorot mi rece podolgo vreme deka ke treba da gi zemam za pcos i akni , vlaknetost.
     
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.801
    Пол:
    Женски
    Батали ги одма, ама одма...
    Од нив пред многу години се здебелив цели 8 кг.
    Ќе качуваш, задржуваат многу вода во организмот, а и нема воопшто да ти помогнат за акните, макар на хормонална база ти биле.
    И да си најдеш салам доктор, само се шлаеш со опасни работи.
    Те читам и за Роакутан, треба одлична крвна слика, а и мислам некој други параметри треба да бидат исполнети пред да ги пиеш.
    Акутан и адапален (сона) и лаик ќе ти каже дека не се мешаат, многу веројатно е дека ќе ти предизвика дополнителни иритации, бидејќи акутанот страшно суши... тоа си требала да го знаеш пред да почнеш да ги пиеш.
    Изгуглај има многу видеа за Роакутан и како делува на организмот, ако правилно го користиш, немаш гајле.
    Again, најди си салам доктор.