1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Znaci roakutan piev pred 2 godini. I da mi go isusi licevo megutoa pocna povtorno da se masti. I ne me iscisti znaci bev slucaj kade sto ne deluvase kaj mene. Aknite mi se na hormonalna baza.. T.e pred menstrualno imav bolni potkozni dlaboki cisticni akni.. Znaci krem ne pomagase antibiotici voopsto , znaci za terapija vnatresno bev. Od koga pocnav diane znaci aknite se smirija nemav ni vlosuvanje ni nisto, se bilo na hormonalna baza. Mene kilazata me interesira dali prvite tri meseci dodeka se navikne organizmot ili celo vreme dodeka sum ke nakacuvam. Znaci nema druga terapija, se sum probala a za krem ako e vnatresen problemot e dzabe , se dodeka ne se sredat hormonite ke si se pravat akni. Sekako ne sum vo pubertet . Akni posle pubertet baraat vnatresno lekuvanje.
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.789
    Пол:
    Женски
    Да, ќе качуваш килажа, зборувам од лично искуство, многу се никакви Диането... колку време треба да ги пиеш? Нели се пијат макс 6 месеци?
    Прашај доктор дали може да ти ги замени со некои други контрацептивни.
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.273
    да праша да ги замени со микрогинон
     
    На barba12 и RosettaStone им се допаѓа ова.
  4. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Диане-35 се едни од најстарите контрацептиви за оваа терапија па согласно со тоа и имаат низа несакани ефекти меѓу кои наталожување вода и масти полесно од вообичаено. Треба полесна исхрана додека ги пиеш со минимум јаглехидрати и вечера многу малку и порано пред спиење. Дали имаш направено хормонски анализи да се види кои конкретно се покачени за да се даде попрецизна терапија?
    И да ти спомнаа ако не ги поднесуваш добро таблетиве барај замена од докторот.
    Ако не е тајна кој доктор ти ги пиша? Обично повозрасните доктори ги препишуваат постариве контрацептиви.
     
  5. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Sega za nekolku dena ke odam na kontrola pa ke prasam , inace jas go prasav kolku vreme mozam da zemam mi rece se dur ne planiras bremenost , potoa prekinuvas . Sekako so analizi za da ne nastetat na organizmov ,neznam kakvi analizi ama ke kazi ponataka.
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.273
    прашај го за Клаира контрацптивни таблети
     
    На barba12 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Inverzija LH FSH vo tret den ciklus i policisticni jajnici , stvaraat cisti sto mu smetat na organizmov. I mi rece pricinata za akni e hormonalna i kako plus e toa sto imam mrsna koza. Da doktorov e postar endokrinolog profesor Dr mite bogev

    Isto apetit imam zgolemen mozam se da izedam haha a toj me predupredi i mi kaza deka nakacuvaat kilaza. 55 kg imam dosega ne se primetuva mnogu
     
    Последна измена од модератор: 16 февруари 2020
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Се ми е јасно, според терапијата одма можам да претпоставам годиште на лекарот. Инаку лекарот е многу стручен, следи ги неговите совети но навистина ако не го поднесуваш диането-35 замоли го да ти го смени.
    Иако не те разбрав точно кои хормони испитани во 3ден ти се покачени?
     
  9. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    FSH -folikostimuliracki hormon i LH-luteiniziracki hormon vo tret den trebalo da imaat soodnos do 3 da se razlikuvaat kaj mene e Luteinizirackiot pokacen a folikostimul namalen znaci soodnosot e pogolem od 3 toa ukazuvalo i na policisticni jajnici i site problemi sto gi nosat tie :akni vlaknetost itn..
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  10. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    А на ехо што ти пишува во наодот? Се гледаат микроцистични формации или не?
     
  11. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Jajnicive mi stvaraat cisti t.e folikuli povekje na broj i tie ne se golemi opasni tuku se isfrlaat mozi ne vo slednata menstruacija posle 2 3 meseci i pravat problem samite sto se stvaraat . Ginekologot na ehoto mi reche imas vrodeni policisticni jajnicu najverojatno pomali od normalni , nisto strasno za bremenost. Sega na diane ne se stvaraat cisti ednostavno ne rabotat jajnicite i zatoa nemam nikakov problem aknite se sredeni i vlaknetost nemam i znam deka ko ke gi prekinam ke go imam istiot problem zatoa endokrinologot mi rece podolgo vreme da gi zemam. Policisticni jajnici ne se lecat
     
  12. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Јајниците не може да не работат но со терапијава не се создаваат микроцисти. Претежно се пијат 6месеци па 3пауза па се прават хормонални анализи и се следи дали се нормализирани хормоните и се продолжува додека не се регулираат хормоните.
    Не може вечно на терапија.
    Полицистични јајници е состојба тие ќе бидат такви но важно е хормоните да се рагулираат со соодветна терапија. Докторот кој те следи е одличен се надевам побрзо ќе се нормализираат хормоните но ако не можеш со овој лек подолго време само речи му да го замените со др.
     
    На barba12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Viktorijacvet

    Viktorijacvet Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај матичниот гин. и не ми направи никакви испитувања, му кажав дека сакам да почнам со кон. таблети, и ми препиша. :?:. Некој искуство со Crypineo? Збор два ако може. Фала
     
  14. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    @S.12.G @blagica_a Yasmin @Viktorijacvet Crypineo e ист со Yaz и ова се стандардни контрацептиви за заштита од несакана бременост и имаат дејство да ги регулираат хормоните и кога ќе се прекинат да овозможат на тој начин брзо и лесно зачнување како што пишала Фален дека откако ги прекинала брзо забременила.
    Ама сите да знаете овие лекови обезбедуваат 99% заштита од бременост и најсигурно е првата недела од пиењето за подобра сигурност дека нема да забременита да користите кондом со партнерот. Бидејќи му треба време на лекот да поделува тие почетни 7дена па да не испадне да сте во тој 1% што забремениле и покрај пиење контрацептив.
    Се пијат по шемата во лентата на која се означени денови, по едно секој ден, откако ќе ги прекинете се добива за 4-5-6дена.
     
    На Fallen.Angel и S.12.G им се допаѓа ова.
  15. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    добив сега сум на комифлен таблети ги завршив ѓикрогинонот танлети и си добив сега да чекаме добар резултат
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Роузз

    Роузз Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Планирам да пијам контрацептивни таблети па според вас кои се најдобри
     
    На Hurikanke20 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нема според нас. Секој не може да пие секакви таблети. Можеби тие што ми одговарале на мене, кај тебе ќе бидат поинаку и ќе ти направат проблем.
    Во темава читав девојки кои пиеле исти како моите контрацептиви имале проблеми со расположение, психички лошо им делувале додека кај мене немаше такви нешта.

    Да не ти објаснувам многу, појди кај добар гинеколог и кажи си, ќе ти препише некои што би ти одговарале, ако осетиш потоа дека не ти одговараат, ако имаш некои проблеми, ќе одиш повторно и ќе ти ги смени. Не се играчка апчињава хормони содржат.
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ЕлизаР

    ЕлизаР Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Jas sum operirana od endometrioza. Dr. Mi dade qlaira kontraceptiv za 3 meseci. Ve molam za iskustva kakvi najcesti efekti mozat ta imaat.znam deka se e razlicno kaj sekogo. Blagodaram
     
  19. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Здраво
    Ве молам за мислење, бидејќи сум огромна паничарка.
    Се изначитав по форуми секакви работи.
    Пијам Јаз веќе 7ми месец.
    За време кога треба да ми се плодни денови имам крварење од 4-5 дена и некогаш се случува да потрошам и по 4-5 полни улошки. Докторот ми рече нормално е да се има вакво крварење.
    Додека пак за време кога треба да се случи менструацијата мене ми трае само 2 дена и ептен малку крварам, едвај 3 улошки ни до пола пуни. ( Никогаш не сум имала обилна менструација подолга од 3-4 дена).
    Додека пиев јаз пиев и антибиотик макропен ради грлото, со дечкото пазевме 10 дена и после тоа добив.
    Ама прочитав по форуми дека некои антибиотици го намалуваат ефектот подолго на јаз и покрај крварењето може да се биде бремена.
    Имал ли некој искуство со антибиотици и контрацептивни таблети?
    Колку време сте пазеле?
     
  20. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Dodeka piesh antibiotik se namaluva dejstvoto na lekot i ne te shtiti so sigurnost. Dodeka piesh antibiotik treba da se pazi,a koga kje prestanes na antibiotik odma so slednoto apce si zashtitena.

    I kaj mene se javuva nekoe krvarenje so temna boja koga kje sum vo ovulacija i vo samoto upatstvo pishuva kako nuspojava se javuva krvarenje koe nema vrska so menstruacija.