Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  31
  јас досега не сум пиела меѓутоа знам дека се почнува од петтиот ден од циклусот,
  и се по ред додека да ги завршиш 28 дена мислам1

  позззззз.
   
 2. sea-star

  sea-star Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  се е ок секој си има свое мислење ама јас сум скептик во однос на тоа еднаш разговарав со гинеколог и ми рече никако да не пијам такви апчиња бидејки се на хормонска база
   
 3. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  :) Не знам кој гинеколог ти го кажал тоа, ама дефинитивно е во грешка. Прво, гинеколозите се тие кои што ги препорачуваат ваквите таблетки. На своја рака, сигурно никој не би ги земал. Второ и да не сакаш да пиеш хормони, ако имаш проблем со цисти, долги години, кои сепак се повторуваат, ќе мораш да ги пиеш, сакаш-не сакаш. И пак ќе речам, дека и поради цисти сепак ги препорачува гинекологот. Секој гинеколог ги препорачува, барем на мене ми ги препорачувале и не ми се случило до сега да ми рече да не ги пијам. Се согласувам со погорниот пост, дека денес е напредна медицината и сите негативни последици од таблетките се исфрлени, така што тие се најбезбедниот начин за заштита на една девојка/жена. Сепак, на крајот, секој со своето мислење.
  Позз ;)
   
 4. Minaaa

  Minaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  9
  Јас мислам убава работа се зашто да не, ама сето тоа доста и кошта тоа е тоа.
   
 5. Elizabethh

  Elizabethh Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  10
  Здраво девојки.
  Имав односи со дечкото, и несакајќи кондомот се скина кога тој свршуваше .. и тој сврши во мене..
  Ќе ве молам за совет.. Дали контрацептивните таблети можат да се користат после односи и како се користат?
  (секако ќе се консултирам и со гинекологот утре.)
  Поздрав и фала :)
   
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.135
  Допаѓања:
  4.902
  пробај со апчињата ден потоа или така нешто побарај ги во аптека но треба да ги испиеш во рок од 24 часа после односот. ако сум нешто грешка извини, но само сум информирана немам користено
   
 7. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Имам слушнато дека најдобро е после раѓањето да се користат :)
   
 8. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  Знае ли некоја од вас колку коштаат Yaz таблетките?
   
 9. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  Значи стварно ова скапотија во државава ни. Ми ги препишаа YAZ таблетките, и одам ги купувам, 610 денари. |( Барем некоја прифатлива цена да имаа, 400 денари еве до 500 НАЈмногу. Претеризми. |(
  После да пиеле сите девојки. Кај ќе пиеш на оваа скапотија секој месец 600 денари. |(
  Ама па си викам, подобро 600 месечно, отколку дупло повеќе за пелени, кашички и облека. :lol:
   
  На tosic92 и D.D им се допаѓа ова.
 10. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  Девојки дали уште од првото користење, т.е. од првото земање на апчето сум веќе заштитена? :^)
   
 11. irenina

  irenina Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  го изгледав клипот од Lacrimosa баш се воодушевив. Дечко ми има спомнато за секс без кондом, а јас не сакам ради не сакана бременост... а никогаш не сум се имформирала за таблетиве пошто мислев дека се штетни. Сакам да знам повеке за тоа. Колку време треба да се пијат за да бидеш заштитен? Дали има некои последици? Буквално све сакам да знам... Ви благодарам!
   
 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.882
  Kупив веке,ги почнувам на првиот ден од иднава менстрација,нејкам уште едно бебе на млади години :rofl:
   
 13. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  не сакам да звучам застарено но никогаш не би пиела нешто што е на хормонска база еве најсикрено ви кажувам, а и вереникот никогаш не сакаше да користам како помала му имав пРедложено но не сакаше ни да слушне, секогаш велеше подобро јас со кондом отколку ти хормони.

  но секој со своето мислење , јас додека студирав во една голема европска држава пилулите ги даваа како аналгин, и една другарка ги пиеше се разубави коса лице се и се среди но пред една година и открија тумур на грло или незнам некој жлезда а има 20 години па операции и триста чуда.

  немора да значи дека е од тоа но во моментот се ќе си помислиш, со Сите таму што сум разговарала ги пременуваат но знаат дека не се баш најздрави. мене до сега ниеден гинеколог ми нема препорачано пилули.

  затоа само едно ќе кажам ВНИМАВАЈТЕ истражете ги пилулите на интернет и дознајте што и како има различни контрацептивни таблети не се сите исти.
   
 14. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  Јас ги пијам новите YAZ, направив пап тест, ехо на дојки, вагинално ехо и ми ги препишаа.
  Сега засега се добри, првиот месец има само несакани ефекти ама од типот главоболка или продолжено крварење од тоа кафеавото, но тоа е бидејќи има промена во организмот после тоа се навикнува.
  За жал во Македонија ги користат само 1,6%, додека во другите држави ги користат мнооогу мнооогу повеќе, па ете живи се.
  Не се тие апчиња од пред 50 години кои имале преголема доза на хормони, денешните имаат сосема малку хормони и не дебелат (тоа е чист мит), а дури и влакната се ретчат. Познавам личност која ги пие одамна.
  На мене сега засега немаат некое несакано дејство, само што главата ме болеше првите 3 дена и имав од тоа кафеавото неколку дена.
  Вака сум заштитена и циклусот ќе ми иде на време, а не да ми касне и да се тресам.
  Напротив кога јас слушам дека некоја пие таблети за контрацепција ја сметам за одговорна и разумна личност, не е само имај секс после остани бремена и абортирај.
  Али кој како си милува, нели? :)
  Додека да дојде време и кај нас да се користат масовно како во другите држави, треба да поминат едно 30 години. :x
   
 15. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  А дали направи испитувања, пап тест, ваг. ехо? Немој на своја рака да ги земаш.
  Бај д веј, кои ги купи? :)
  И немој да се плашиш ако првиот месец имаш главоболки, продолжено крварење или било што. Тоа е нормално првиот месец, после се си тече како што треба.
   
 16. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.882
  Aбе јас пиев таблети од кога се породив ама многу крварев и се откажав,ама ми рекоја причината била зашто не сум ги пиела на време,а јас си местев аларм :$ а некои велат дека не ми одговарале апчината.Tуку сега бев на лекар мочав кафеаво,и ми текна и побарав да ми препише некои таблети што не дебелат,и ми препиша едни,ама немам почнато да ги пијам,ми рече таа да сум ги пиела кога ке ми дојде она прв ден,се викаат Yaz Tab 28x3 :) а пап правев пред 2 месеци,незнам зашто не ми побара :?:
   
 17. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  И мене ми ги препишаа истите, најнови се сега тие. И не се прави пауза како со јасмин, одма кога ќе завршиш почнуваш нова кутија. И мене ми рече да ги пијам немало врска пап тестот. Ваљда ваг ехо е поважно.
  Првите дена ме болеше главата, и ми се продолжи менструацијата неколку дена на кафеаво, али тоа е само првиот месец после се си е нормално. :) Ајде ќе имам колешка што пие Yaz па ќе си разменуваме искуства :lol:
   
 18. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.882
  Bажи изгледа ке почнам да ги пијам на крајот од декември,па ке пишам :) Tаа што ми ги препиша рече дека биле поскапите од другите,и имале помалку хормони,помалку влијаеле на телото,па ке видиме :rofl: долго време ги пиеш ти? :$
   
 19. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  Не ги пијам долго време, пред некое време почнав сега. Инаку скапи се да, 610 денари. |( |(
  А на упатството пишува дека може да се почнат кога сакаш, али ќе мора да користиш 7 дена кондом. А ако ги почнеш да првиот ден од менструација, одма си заштитена. :)
  Јас си наместив аларм и секој ден во 4 и пол ми ѕвони :lol:
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kumanovce

  kumanovce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  јас имам пиено јасмин и нее тоцно дека е се ок со нив ми се зголемиа градите,стомак бубуклици по лице ми се отсраниа само додека ги пиев а сега пак ги имам,,и не се мн корисно најмногу сто се препорачуваат се 6 месеци а има ризици по 28год. информирајте се првин па потоа запоцнете да ги пиете не се корисни јасмин иако сите гинеколози ги препорачуваат тоа е така засто има само мала понуда на пазар кога станува збор за таблети за контрацпција поздрав и не ги препорацувам на никој