1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    јас досега не сум пиела меѓутоа знам дека се почнува од петтиот ден од циклусот,
    и се по ред додека да ги завршиш 28 дена мислам1

    позззззз.
     
  2. sea-star

    sea-star Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    се е ок секој си има свое мислење ама јас сум скептик во однос на тоа еднаш разговарав со гинеколог и ми рече никако да не пијам такви апчиња бидејки се на хормонска база
     
  3. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    :) Не знам кој гинеколог ти го кажал тоа, ама дефинитивно е во грешка. Прво, гинеколозите се тие кои што ги препорачуваат ваквите таблетки. На своја рака, сигурно никој не би ги земал. Второ и да не сакаш да пиеш хормони, ако имаш проблем со цисти, долги години, кои сепак се повторуваат, ќе мораш да ги пиеш, сакаш-не сакаш. И пак ќе речам, дека и поради цисти сепак ги препорачува гинекологот. Секој гинеколог ги препорачува, барем на мене ми ги препорачувале и не ми се случило до сега да ми рече да не ги пијам. Се согласувам со погорниот пост, дека денес е напредна медицината и сите негативни последици од таблетките се исфрлени, така што тие се најбезбедниот начин за заштита на една девојка/жена. Сепак, на крајот, секој со своето мислење.
    Позз ;)
     
  4. Minaaa

    Minaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Јас мислам убава работа се зашто да не, ама сето тоа доста и кошта тоа е тоа.
     
  5. Elizabethh

    Elizabethh Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    Здраво девојки.
    Имав односи со дечкото, и несакајќи кондомот се скина кога тој свршуваше .. и тој сврши во мене..
    Ќе ве молам за совет.. Дали контрацептивните таблети можат да се користат после односи и како се користат?
    (секако ќе се консултирам и со гинекологот утре.)
    Поздрав и фала :)
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    пробај со апчињата ден потоа или така нешто побарај ги во аптека но треба да ги испиеш во рок од 24 часа после односот. ако сум нешто грешка извини, но само сум информирана немам користено
     
  7. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Имам слушнато дека најдобро е после раѓањето да се користат :)
     
  8. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Знае ли некоја од вас колку коштаат Yaz таблетките?
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Значи стварно ова скапотија во државава ни. Ми ги препишаа YAZ таблетките, и одам ги купувам, 610 денари. |( Барем некоја прифатлива цена да имаа, 400 денари еве до 500 НАЈмногу. Претеризми. |(
    После да пиеле сите девојки. Кај ќе пиеш на оваа скапотија секој месец 600 денари. |(
    Ама па си викам, подобро 600 месечно, отколку дупло повеќе за пелени, кашички и облека. :lol:
     
    На tosic92 и D.D им се допаѓа ова.
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Девојки дали уште од првото користење, т.е. од првото земање на апчето сум веќе заштитена? :^)
     
  11. irenina

    irenina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    го изгледав клипот од Lacrimosa баш се воодушевив. Дечко ми има спомнато за секс без кондом, а јас не сакам ради не сакана бременост... а никогаш не сум се имформирала за таблетиве пошто мислев дека се штетни. Сакам да знам повеке за тоа. Колку време треба да се пијат за да бидеш заштитен? Дали има некои последици? Буквално све сакам да знам... Ви благодарам!
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Kупив веке,ги почнувам на првиот ден од иднава менстрација,нејкам уште едно бебе на млади години :rofl:
     
  13. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    не сакам да звучам застарено но никогаш не би пиела нешто што е на хормонска база еве најсикрено ви кажувам, а и вереникот никогаш не сакаше да користам како помала му имав пРедложено но не сакаше ни да слушне, секогаш велеше подобро јас со кондом отколку ти хормони.

    но секој со своето мислење , јас додека студирав во една голема европска држава пилулите ги даваа како аналгин, и една другарка ги пиеше се разубави коса лице се и се среди но пред една година и открија тумур на грло или незнам некој жлезда а има 20 години па операции и триста чуда.

    немора да значи дека е од тоа но во моментот се ќе си помислиш, со Сите таму што сум разговарала ги пременуваат но знаат дека не се баш најздрави. мене до сега ниеден гинеколог ми нема препорачано пилули.

    затоа само едно ќе кажам ВНИМАВАЈТЕ истражете ги пилулите на интернет и дознајте што и како има различни контрацептивни таблети не се сите исти.
     
  14. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам новите YAZ, направив пап тест, ехо на дојки, вагинално ехо и ми ги препишаа.
    Сега засега се добри, првиот месец има само несакани ефекти ама од типот главоболка или продолжено крварење од тоа кафеавото, но тоа е бидејќи има промена во организмот после тоа се навикнува.
    За жал во Македонија ги користат само 1,6%, додека во другите држави ги користат мнооогу мнооогу повеќе, па ете живи се.
    Не се тие апчиња од пред 50 години кои имале преголема доза на хормони, денешните имаат сосема малку хормони и не дебелат (тоа е чист мит), а дури и влакната се ретчат. Познавам личност која ги пие одамна.
    На мене сега засега немаат некое несакано дејство, само што главата ме болеше првите 3 дена и имав од тоа кафеавото неколку дена.
    Вака сум заштитена и циклусот ќе ми иде на време, а не да ми касне и да се тресам.
    Напротив кога јас слушам дека некоја пие таблети за контрацепција ја сметам за одговорна и разумна личност, не е само имај секс после остани бремена и абортирај.
    Али кој како си милува, нели? :)
    Додека да дојде време и кај нас да се користат масовно како во другите држави, треба да поминат едно 30 години. :x
     
  15. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    А дали направи испитувања, пап тест, ваг. ехо? Немој на своја рака да ги земаш.
    Бај д веј, кои ги купи? :)
    И немој да се плашиш ако првиот месец имаш главоболки, продолжено крварење или било што. Тоа е нормално првиот месец, после се си тече како што треба.
     
  16. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Aбе јас пиев таблети од кога се породив ама многу крварев и се откажав,ама ми рекоја причината била зашто не сум ги пиела на време,а јас си местев аларм :$ а некои велат дека не ми одговарале апчината.Tуку сега бев на лекар мочав кафеаво,и ми текна и побарав да ми препише некои таблети што не дебелат,и ми препиша едни,ама немам почнато да ги пијам,ми рече таа да сум ги пиела кога ке ми дојде она прв ден,се викаат Yaz Tab 28x3 :) а пап правев пред 2 месеци,незнам зашто не ми побара :?:
     
  17. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    И мене ми ги препишаа истите, најнови се сега тие. И не се прави пауза како со јасмин, одма кога ќе завршиш почнуваш нова кутија. И мене ми рече да ги пијам немало врска пап тестот. Ваљда ваг ехо е поважно.
    Првите дена ме болеше главата, и ми се продолжи менструацијата неколку дена на кафеаво, али тоа е само првиот месец после се си е нормално. :) Ајде ќе имам колешка што пие Yaz па ќе си разменуваме искуства :lol:
     
  18. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Bажи изгледа ке почнам да ги пијам на крајот од декември,па ке пишам :) Tаа што ми ги препиша рече дека биле поскапите од другите,и имале помалку хормони,помалку влијаеле на телото,па ке видиме :rofl: долго време ги пиеш ти? :$
     
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не ги пијам долго време, пред некое време почнав сега. Инаку скапи се да, 610 денари. |( |(
    А на упатството пишува дека може да се почнат кога сакаш, али ќе мора да користиш 7 дена кондом. А ако ги почнеш да првиот ден од менструација, одма си заштитена. :)
    Јас си наместив аларм и секој ден во 4 и пол ми ѕвони :lol:
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kumanovce

    kumanovce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    јас имам пиено јасмин и нее тоцно дека е се ок со нив ми се зголемиа градите,стомак бубуклици по лице ми се отсраниа само додека ги пиев а сега пак ги имам,,и не се мн корисно најмногу сто се препорачуваат се 6 месеци а има ризици по 28год. информирајте се првин па потоа запоцнете да ги пиете не се корисни јасмин иако сите гинеколози ги препорачуваат тоа е така засто има само мала понуда на пазар кога станува збор за таблети за контрацпција поздрав и не ги препорацувам на никој