1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Е фала ти многу,
    Јас читав и истражував на оваа тема ептен, ама сепак ми значеше и мислење тука да прочитам.
    Дека некои викаат обичните антибиотици ко тие за дишни патишта, грло и слично немале улога никаква туку тие што се во упатството наведени само тие намалувале дејство.
    Плус некои викаа само дур се пие антибиотикот е намалена сигурноста, додека други истражувања викаат 2 недели треба дополнителна заштита да се користи.
    И се испаничив хахаахаха
     
  2. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Pijam Dijane 35. Dali ima vrska namesto redosledno ponedelnik sum ja ispila tabletata od slednata nedela . denes e vtornik i ja zedov od vtornik. Dali moze tabletava od ponedelnik da ja zemam vo nedela ?
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да може, и јас имав згрешено така. Сите таблети ти се исти, денови пишува на нив за да ти служи како шаблон и да знаеш дали си пропуштила некоја.
     
    На barba12 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu..ispaniciv sega mi olesna
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Планирам да почнам со ваков вид на контрацепција па ме интересира на кој начин докторот одлучува кои таблети се најдобри за вас.
     
  6. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Постојат ли некакви несакани ефекти откако ќе се прекине со контрацепција ? Планирам да прекинам веќе 5 месеци ги пијам. Фала.
     
  7. YOANI

    YOANI Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ако може некое искуство кој ги пиел, зошто на се пишува лошо дејствие дека имаат. Па дали имал некој такви симптоми?

    Gledam site gi pijat Jasmin I diane35, kaj sekogo e razlicno
     
    Последна измена од модератор: 1 април 2020
  8. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Devojki dali tie shto ste bile na kontracepcija ste imale redovna menstruacija?
    Vekje 5 meseci sum na Diane 35 vo pauzava od edna nedela menstruacija ne mi dojde za prv pat vaka , dali da prodolzam so sledno pakovanje ili da se konsultiram so doktor?
     
  9. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски

    Да се надоврзам ида прашам
    Јас ги почнав сега да ги пијам крипинео и менс ми траеше и ми е 3 дена панели 21денсе пијат 5 дена пауза.. Јас сметам нема да ми биди дојдено уште аќе треба да почнам со другото пакетче.. Има некаква врска тоа?
    Исто и треба секој ден во точно часот ако биди со 15 минути покасно има врска?
     
  10. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Во тие 5 дена треба да добиеш пред да почнеш ново пакување. Првите 2-3 пакувања може да се случи да ти изостане но наредно во тие 5 дена МОРА да добиеш. Значи пиеш 21 таблета па 5 дена пауза па пак почнуваш. Пиењето гледај да е во исто време, сега баш за 15 -30 минути не е проблем но да не се случува тоа секој ден.
     
  11. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    А што ако не ми дојди за тие 5 дена.? Не знам дали да се јавам кај докторката...
     
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ништо страшно веројатно. Крварење нема ако има бременост, ама ако внимаваш на почетокот кога почнуваш со пиење на првото пакување и ако ги пиеш редовно и во исто време ќе нема проблем.
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не е 7 дена пауза? Зошто 5? И од кај знаеш дека нема да ти биде дојдено?
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Најубаво симнете си апликација, наместете ги подесувањата и нема што да паничите после. Ви ѕвони аларм, има потсетник кога треба нови да се купат и нема простор за утка. Откако ќе се почне со пиење има шема колку дена се пијат и колку дена има пауза (си пишува во упатството) и нема врска кога сте добиле, се продолжува како што е шемата.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски

    Ќе ти дојде како нема да дојде.
    Нема врска 15 мин покасно ако ги испиеш, ми се случувало и еден саат, два покасно да го испијам апчето.
     
  16. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Погрешно ме свативте велам по пресметкиве за менс треба да мидјди по 10 дена откако кеги прекинам апчињата па затоа.. А за5 дена пауза така ми кажа докторката
     
  17. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Имам аларм и апликација си внесувам тоа 15 минути сезачепкав дома нешто
     
  18. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Не мислам забременост не ни сум имала односи 4 денаги пијамапчињата денес ми заврши мислев запаузата што се прави 5 дена аконеми докди дне почнувамдруго пакетчеда почекам
     
  19. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @Dzulija* Девојче значи вака. Пиеш 21 таблета. Во тие 5 дена пауза треба да почне да крвариш. На 6 тиот ден започнуваш со ново пакување без разлика дали имаш крварење или не. Првиот пат може и да изостане крварењето. Со 2то пакување ќе се среди се и ќе добиваш кога ќе завршиш со таблетите односно во тие денови со пауза.
    Сигурна си дека 5 дена треба пауза?! Во упатството ти пишува дека 7 дена се прави пауза и на 8 ден започнуваш со ново.
     
    Последна измена: 4 јули 2020
  20. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Пијам веке околу 8год диане 35 и 7 дена пауза правам 8-от ден почнувам пак
    И ги пијам кога ми текне денес може преку ден утре навечер и не сум имала досега никаков проблем