1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш дека не си останала бремена или?
     
  2. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    :tmi::tmi::tmi:
    Секои таблети имаат негативни ефекти а тоа не е бременост туку зависи за кои таблети се работи. На пример може од некои таблети да се има намален апетит или зголемен или опаѓање на коса или променливо расположение ,тоа се негативни ефекти. Срамота е вакви работи да не ги знаеш ако не од друго па од општа култура.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @SugarHoney не сакам да кажам не сум останала бремена фала богу имам две деца сакав да кажам дека нема врска тоа да биде во точен час може било кога да се пијат битно е да се испие
    А да останав со второто бремена а пиев примолут нор
     
    На viktorij му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Pa taka maticnata mi kaza za5 dena bas i jas vidov deka vo upatstvoto pisuva 7 dena
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Зошто ги пиеш? Матичен гинеколог ти ги препиша?
     
  6. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Cisti na leviot jajnik mi se pravat celo vreme zaradi toa
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Баш ми е криво што така матичните даваат контрацептивни као да се бомбончиња и не објаснуваат ни зошто ги пиеш, ни како, ни што значи тоа што ги пиеш.
    Прво - ги пиеш за цисти кои се создаваат кога овулираш. Со тоа што апчињата спречуваат овулација - значи дека нема да ти се создаваат цисти. Тие всушност не лечат ништо, само „го маскираат“ проблемот. Приказните со „еј, ќе ти одморат јајниците, бла бла бла“ фино звучат, ама се нарушува баланс на цел организам со тоа што му се спречува цикличниот доток на хормони и се преместува на константен.

    Во однос на паузата - да, во упатстовото пишува 7 и тоа е со цел да се направ круг еден од 28 дена. НЕ сакам да речам циклус, оти никако не сакам да го споредам тоа со нормален циклус. Од таа причина е паузата 7 дена, ама ништо не ја спречува да биде и 5, или пак ич. Тоа искрено ич не е битно затоа што таа менструација помеѓу кутиите таблетки е непотребна. Таму е само за да ти даде некое чувство на постојаност, демек, види, добив. Јухуууу, на 27 дена добивам, нормален „циклус“. А ти всушност не ни добиваш, имаш само мало привидно крварење заради пад на хормоните.

    На тие информации кои си ги добила од матичната греота е да пиеш хормони. Јас би ја седнала едно по едно се да ми раскаже што ми се случува, а не само на ти хормони оди дома... Ептен разгалени тие матичните...
     
    На sj *O*, tambelina, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Немав слушнато за такво објаснувањедека не е ни менструација.. А како можи така дане кажуваат точно матичните ако не нив на кого да веруваме... Кажано ми беше дека апчињата воопшто не се штетни средуваат циклус, акни нема, цисти ема и несакана бременост нема и јас се согласив самата заради што ми се смачи само да одамна секој 2 месеци дали имациста дали расти бидеќи еднаш стаса дири и пред операција со циста голема ама среќа пукна. Па сега ќе ги пијам 6 месеци па ќе видам.
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Контрацепција се дава за да се “зачува” матката и ти да имаш баланс со добивањето односно да ти доаѓа редовно.
    Прв пат слушам да се дава за цисти.
    А второ изборот е твој дали ти ќе ги пиеш или не.
    Потоа ако сакаш да си останеш бремена треба да ги прекинеш тие,да купиш други и после три месеци да се обидеш за дете.
    Фактички контрацепција спречува бременост ако долго време навремено се пие.
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Пиј ги. И јас пиев најмногу а контрацепција. Менструацијата од кога ги престанав ми беше како под саат точна, а претходно секогаш нередовна имав. Е, после 6 месеци од кога престанав почна пак да се враќа на старо. Јас тука почнав на исхрана да истражувам и воглавно:
    Намали шеќер, млечни производи (млеко и сирење), соја, зголеми животински масти.
    Јас почнав и јод да пијам, или некоја комбинација на витамини кои се пијат пред да затрудниш или во прво тримесечје.
    Овие ги пиев додека бев во МК:
    [​IMG]
    сега пијам од ДМ: Mama A-Z
    [​IMG]
    Се надевам дека таблетите ќе ти бидат трајно решение на проблемот, макар да сега ти е период, додека ги пиеш, да почнеш да истражуваш за други начини на борба со цистите.
     
    На tambelina и sorbet им се допаѓа ова.
  11. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со Крицеа (Cricea) ?
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    @Ladybug98 ги користеше..
    Може ќе види, затоа ја тагнав
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски
    Да, ги пиев цела година пред еден месец ги прекинав. Ми помогнаа.
    Ако те интересира нешто плус пиши ми :)
     
  14. Lili90

    Lili90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2020
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :)
    Нова сум на форумов и со оглед на тоа што гледам дека има добра и пријателска комуникација би сакала да прашам нешто.
    Користев контрацепција скоро 9 години. Највеќе ја користев заради проблем со мозолчиња. Откако почнав да ги пијам ми се исчисти и до ден денес ми е супер.

    Сега имам 28 години и желба за бременост. Пиев Јасмин и ги прекинав на 18.07. Уредно добив на 22.07 и од тогаш па до денес немам добиено. Значи скоро 41 ден. Не се работи за бременост, бидејќи направив повеќе тестови. Дали на некому се има случено ова? Дали можеби треба подолго време да помине додека се врати телото во нормала ?

    Имам закажано на гинеколог на 5ти Август, меѓутоа би сакала да слушнам ваши искуства.

    Извинете за долг пост и благодарам за одговорите!
     
    Последна измена: 2 август 2020
  15. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Девојки заборавив едно апче вчера и денеска ги испив двете па сега дали сум уште заштитена дали да имам незаштитен однос.?
     
  16. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Требало само едно да испиеш не двете.
    Во упатството пишува пример колку саата си заборавила и кога можеш да го испиеш.
     
  17. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Vo upatstvoto pisuva koj ce ti tekni deka si go zaboravila da go ispijas.. A zastitna sm od bremenost pak ili?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако во упатството пишува дека треба да го испиеш апчето кое си заборавила да го земеш на време, не значи дека двете апчиња треба да ги испиеш истовремено. Конкретно, за контрацептивите баш и не е препорачливо две апчиња одеднаш. Ако вчера си заборавила, денес продолжуваш нормално, со едно апче, не со две наеднаш. За бременост секогаш постои ризик, ниедна метода не е 100% ефикасна, освен апстиненција.
     
    На tambelina, Stressed Out, Dzulija* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Pa nesakani efekti ako ispies 2 odednas se losenje gadenje pa dosega nemam problem sepak edna nedela ke se pazime za sekoj slucaj pozz
     
  20. queen19

    queen19 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам да ги користам. Колку се ефикасни и може ли без рецепта да се земат?