Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Сакаш да кажеш дека не си останала бремена или?
   
 2. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.800
  Допаѓања:
  9.890
  Пол:
  Женски
  :tmi::tmi::tmi:
  Секои таблети имаат негативни ефекти а тоа не е бременост туку зависи за кои таблети се работи. На пример може од некои таблети да се има намален апетит или зголемен или опаѓање на коса или променливо расположение ,тоа се негативни ефекти. Срамота е вакви работи да не ги знаеш ако не од друго па од општа култура.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.063
  Допаѓања:
  10.839
  Пол:
  Женски
  @SugarHoney не сакам да кажам не сум останала бремена фала богу имам две деца сакав да кажам дека нема врска тоа да биде во точен час може било кога да се пијат битно е да се испие
  А да останав со второто бремена а пиев примолут нор
   
 4. Dzulija*

  Dzulija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Pa taka maticnata mi kaza za5 dena bas i jas vidov deka vo upatstvoto pisuva 7 dena
   
  На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.148
  Допаѓања:
  47.338
  Зошто ги пиеш? Матичен гинеколог ти ги препиша?
   
 6. Dzulija*

  Dzulija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Cisti na leviot jajnik mi se pravat celo vreme zaradi toa
   
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.148
  Допаѓања:
  47.338
  Баш ми е криво што така матичните даваат контрацептивни као да се бомбончиња и не објаснуваат ни зошто ги пиеш, ни како, ни што значи тоа што ги пиеш.
  Прво - ги пиеш за цисти кои се создаваат кога овулираш. Со тоа што апчињата спречуваат овулација - значи дека нема да ти се создаваат цисти. Тие всушност не лечат ништо, само „го маскираат“ проблемот. Приказните со „еј, ќе ти одморат јајниците, бла бла бла“ фино звучат, ама се нарушува баланс на цел организам со тоа што му се спречува цикличниот доток на хормони и се преместува на константен.

  Во однос на паузата - да, во упатстовото пишува 7 и тоа е со цел да се направ круг еден од 28 дена. НЕ сакам да речам циклус, оти никако не сакам да го споредам тоа со нормален циклус. Од таа причина е паузата 7 дена, ама ништо не ја спречува да биде и 5, или пак ич. Тоа искрено ич не е битно затоа што таа менструација помеѓу кутиите таблетки е непотребна. Таму е само за да ти даде некое чувство на постојаност, демек, види, добив. Јухуууу, на 27 дена добивам, нормален „циклус“. А ти всушност не ни добиваш, имаш само мало привидно крварење заради пад на хормоните.

  На тие информации кои си ги добила од матичната греота е да пиеш хормони. Јас би ја седнала едно по едно се да ми раскаже што ми се случува, а не само на ти хормони оди дома... Ептен разгалени тие матичните...
   
  На Annath, Nausicaa, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Dzulija*

  Dzulija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Немав слушнато за такво објаснувањедека не е ни менструација.. А како можи така дане кажуваат точно матичните ако не нив на кого да веруваме... Кажано ми беше дека апчињата воопшто не се штетни средуваат циклус, акни нема, цисти ема и несакана бременост нема и јас се согласив самата заради што ми се смачи само да одамна секој 2 месеци дали имациста дали расти бидеќи еднаш стаса дири и пред операција со циста голема ама среќа пукна. Па сега ќе ги пијам 6 месеци па ќе видам.
   
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.304
  Допаѓања:
  100.343
  Пол:
  Женски
  Контрацепција се дава за да се “зачува” матката и ти да имаш баланс со добивањето односно да ти доаѓа редовно.
  Прв пат слушам да се дава за цисти.
  А второ изборот е твој дали ти ќе ги пиеш или не.
  Потоа ако сакаш да си останеш бремена треба да ги прекинеш тие,да купиш други и после три месеци да се обидеш за дете.
  Фактички контрацепција спречува бременост ако долго време навремено се пие.
   
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.148
  Допаѓања:
  47.338
  Пиј ги. И јас пиев најмногу а контрацепција. Менструацијата од кога ги престанав ми беше како под саат точна, а претходно секогаш нередовна имав. Е, после 6 месеци од кога престанав почна пак да се враќа на старо. Јас тука почнав на исхрана да истражувам и воглавно:
  Намали шеќер, млечни производи (млеко и сирење), соја, зголеми животински масти.
  Јас почнав и јод да пијам, или некоја комбинација на витамини кои се пијат пред да затрудниш или во прво тримесечје.
  Овие ги пиев додека бев во МК:
  [​IMG]
  сега пијам од ДМ: Mama A-Z
  [​IMG]
  Се надевам дека таблетите ќе ти бидат трајно решение на проблемот, макар да сега ти е период, додека ги пиеш, да почнеш да истражуваш за други начини на борба со цистите.
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 11. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  2.873
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со Крицеа (Cricea) ?
   
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.558
  Допаѓања:
  133.843
  @Ladybug98 ги користеше..
  Може ќе види, затоа ја тагнав
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  2.378
  Пол:
  Женски
  Да, ги пиев цела година пред еден месец ги прекинав. Ми помогнаа.
  Ако те интересира нешто плус пиши ми :)
   
 14. Lili90

  Lili90 Нов член

  Се зачлени на:
  2 август 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите :)
  Нова сум на форумов и со оглед на тоа што гледам дека има добра и пријателска комуникација би сакала да прашам нешто.
  Користев контрацепција скоро 9 години. Највеќе ја користев заради проблем со мозолчиња. Откако почнав да ги пијам ми се исчисти и до ден денес ми е супер.

  Сега имам 28 години и желба за бременост. Пиев Јасмин и ги прекинав на 18.07. Уредно добив на 22.07 и од тогаш па до денес немам добиено. Значи скоро 41 ден. Не се работи за бременост, бидејќи направив повеќе тестови. Дали на некому се има случено ова? Дали можеби треба подолго време да помине додека се врати телото во нормала ?

  Имам закажано на гинеколог на 5ти Август, меѓутоа би сакала да слушнам ваши искуства.

  Извинете за долг пост и благодарам за одговорите!
   
  Последна измена: 2 август 2020
 15. Dzulija*

  Dzulija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Девојки заборавив едно апче вчера и денеска ги испив двете па сега дали сум уште заштитена дали да имам незаштитен однос.?
   
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.104
  Допаѓања:
  35.108
  Пол:
  Женски
  Требало само едно да испиеш не двете.
  Во упатството пишува пример колку саата си заборавила и кога можеш да го испиеш.
   
 17. Dzulija*

  Dzulija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Vo upatstvoto pisuva koj ce ti tekni deka si go zaboravila da go ispijas.. A zastitna sm od bremenost pak ili?
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.618
  Допаѓања:
  132.980
  Пол:
  Женски
  Ако во упатството пишува дека треба да го испиеш апчето кое си заборавила да го земеш на време, не значи дека двете апчиња треба да ги испиеш истовремено. Конкретно, за контрацептивите баш и не е препорачливо две апчиња одеднаш. Ако вчера си заборавила, денес продолжуваш нормално, со едно апче, не со две наеднаш. За бременост секогаш постои ризик, ниедна метода не е 100% ефикасна, освен апстиненција.
   
  На Stressed Out, Dzulija* и Elence93 им се допаѓа ова.
 19. Dzulija*

  Dzulija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Pa nesakani efekti ako ispies 2 odednas se losenje gadenje pa dosega nemam problem sepak edna nedela ke se pazime za sekoj slucaj pozz
   
 20. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  1.752
  Пол:
  Женски
  Сакам да почнам да ги користам. Колку се ефикасни и може ли без рецепта да се земат?