Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

 1. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
  Ние ги пиеме YAZ а не Јасмин.
  А преедоволно се информирав пред да почнам да ги пијам, ако не ми делуваат убаво ќе ги прекинам и готово. Тоа значи дека не ти одговарале Јасмин, што не значи дека некои други не би ти одговарале.
  Зачленета сум на српски форум и читам постови, така да, живи се. Ако не ми чинат, ги мењам, ако и тие не ми чинат, прекинувам.
  И не е точно дека се пијат само 6 месеци, има некои со години ги пијат. После може мала пауза, тек кога ќе поминат неколку години.
  Тебе не ти одговарале, на некои им одговараат, индивидуално е тоа. :)
   
  На kumanovce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  За kumanovce: Јас ги пијам Јасмин и во почетокот исто така ми реагираа. Гинекологот требало да ти каже дека кај секој лек кој го пиеш па и подолго време, си има период на адаптација на организмот. Значи не се нервирај, ќе се среди, јас истото што си го напишала, сите симптоми со акни и се по ред имав, ама веќе не. Ќе биде се ОК ;)
  Позз!
   
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  Mи се чини девојки или од контрацептивниве манструацијата повеке трае?
   
 4. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  31
  Јас пијам Микрогинон, ми ги препорача гинекологот!
  досега сум добро а понатаму ќе видиме!

  и не се чувам ич гајле немам
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.552
  Допаѓања:
  132.606
  Пол:
  Женски
  Не би требало да трае подолго. Мислам дека не само што е поредовна, туку и крварењето е помало. А што се однесува до траењето, обично е исто, евентуално ден-два пократко, а ако е подолго, може да тече помалку крв (на рати, што би се рекло :D )
   
 6. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  Mене секогаш во првите денови ме болеше стомак,а од кога почнав да ги пијам таблетиве,немав никаква болка,освен денеска,ем малку течеше-ем болеше :^) инаку од вчера на рати ми почна :rofl:
  стави улошка-ништо нема,извади ја-крв истекло-никаквата е ]:) :rofl:
   
 7. Kraljica

  Kraljica Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Како да му кажам на докторот да ми напише рецепта за таблети бев вчера прв пат на гинеколог и ми е срам да му кажам. ке биде ли глупо ако му кажам самата?
   
 8. visokistikli

  visokistikli Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0

  И јас ги пијам YAZ (скоро пред 1 месец) и мене ми се појави вагинално (малку) крварење после менструацијата, но тоа го пишува и на самоти упатство т.е при несаканите ефекти. Апосолутно се согласувам со тебе за она што напиша... посебно "Вака сум заштитена и циклусот ќе ми иде на време, а не да ми касне и да се тресам." :)
   
 9. SuperGirl2010

  SuperGirl2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Јас ги пијам Yaz таблетите. Гинекологот ми ги препиша за цистите на јајниците. Несакани ефекти не сум забележила, единствено ми се појавија акни на вратот, значи на вратот на долниот дел од лицето, но тоа мислам дека ми е од цистите :worried:
  Е сеа... испив скоро една кутија, сите розеви и три од белите и во упатството пишува дека после 2-3 бели треба да добијам, а јас уште не сум добила.. Не знам дали да почнам со новата кутија.. и зошто не добив....некоја да не знае случајно? :^)
   
 10. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Акните ти се сигурно од цистите, не се секирај. За таблетките мислам дека треба да почекаш уште некој ден. Мене понекогаш исто така знае да не ми дојде баш на третиот ден од прекинувањето, а пијам Јасмин. Не паничи значи, ќе биде во ред. Ако сепак се пролонгира 5-6 дена да речеме, појди на гинеколог и мислам дека не треба да почнуваш сега пак да ги пиеш таблетките додека не добиеш.
  Позз, па ако треба уште нешто, тука сме ;)
   
 11. SuperGirl2010

  SuperGirl2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  уфф конечно добив. Не дека чекав многу. Требаше вчера а добив вечерва. Ама цел дан ми беше лошо дури два пати
  :puke:
  а мене тоа обично не ми се случува кога добивам. Ќе да е од апчињата. Ќе почнам од утре со новите па ќе видам како ќе биде. :)
   
 12. IvanaIvanchica

  IvanaIvanchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  81
  Супер тогаш. Значи се е ОК ;) Таквата реакција ти е од апчињата. И мене ми се случува понекогаш, ама не е ништо страшно.
  Позз :)
   
 13. silkyT

  silkyT Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  diane 35

  hi :) imam edno prasanje do vas.pocnav da koristam diane 35 kako kontracepcija ,deneska treba da go pocnam vtoroto pakuvanje ama nekako sum isplasena.koga razgovarav so doktorot mi rece deka nema potreba da se plasam od serioxni nesakani efekti ama procitav eden kup strasni raboti za pilulive i navistine me fati panika.procitav i deka se zgolemuva rizikot za kandida a jas veke imav tripati problem so taa infekcija.i dali vlijaat na plodnosta?
   
 14. silkyT

  silkyT Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  diane 35

  hello????
   
 15. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.328
  Допаѓања:
  8.412
  Ќе веруваш повеќе на некој анонимен лик од форумов од колку на твојот доктор?
  ако не си сигурна во него побарај друго мислење, отиди кај друг. Ние тука неможеме да знаеме дали би ти штетеле. А и за дополнителни информации и искуства прочитај ги страните поназад, имаш 14 страни за ова, си имаат кажувано тие што пиеле што и како....
   
 16. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.710
  Пол:
  Женски
  Девојки, ги прочитав внимателно сите страни претходни, мегутоа пак сум во двоумење и страв,па ви би се обратила...Јас ги пијам диане35,ради хормонални пореметувања,препорачани од гинеколог,врз база на извршени хормонални тестови и ехо тест,мегутоа ужасно се чувствувам одккако ги пијам,едноставно не сум јас...Неможам од кревет да станам,имам нагони за повракање,болки во градите како предментруален период,омалаксана сум постојано( а ги пијам моментално 10 дена до денес,без прекршок никаков) и не сум во состојба да вршам никакви обврски :worried: Сега сум во мисла,со резултатите да отидам кај друг гинеколог да се консултирам ,иако овој ми беше мн стучен и не се сомневам во него,но сепак макава ме тера да се обратам и кон др стручно мислење...Незнам дали можеби има врска што не сум имала односи,а ми препорачаа ваква терапија,иако гинекологот е запознаен и со тоа,но сепак мн се плашам...дали имате некое вакво искуство и што мислите вие?
   
 17. SuperGirl2010

  SuperGirl2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  ^^Се ова што опишани се несаканите ефекти шо ги пишува и на самото паковање на контрацептивните таблети. Може да пробаш други. Еве јас на пример ги пијам Јаз (поради полицистични јајници) и се ми е во ред,немам никакви несакани ефекти ниту пак сум се здебелила, ниту лошо ми било, ни имам промени на расположението. Освен првиот пат кога добив откако почнав да ги пијам, тој ден многу лошо се осеќав. Но еве втор пат добив и ништо не беше слично како првиот пат. И ако веќе ги менуваш иди на гинеколог пошто тој мора да ти ги препише и да ти каже кога да почнеш да ги пиеш. :) Со среќа. ;)
   
 18. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
  Тоа се првите симптоми кога ќе се земат контрацептивни апчиња. Најчесто траат еден месец, зависи кај некоја нема никакви несакани ефекти, кај некоја има првата недела, кај некоја првиот месеци....
  Издржи еден месец, тоа се нормални симптоми.
   
 19. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.710
  Пол:
  Женски
  се сретнав со докторката и, и ги кажав овие симптоми и ми рече нормално било,организмот реагира,тоа и се случувало и неа само витамини кога ке се напие,а камоли вакви таблети,и ми рече да ги издржам деновиве,сепак сакав и од вас да чујам мислење :) денес ми е подобро,речиси и немам никакви мачнини,иако првите 3-4 дена беа ужас :puke: единствено ми се гади да јадам,немам потреба од храна,што одлично ке ми дојде :) фала ви феминки за советите :)
   
 20. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.024
  Допаѓања:
  27.620
  Пол:
  Женски
  Јас ги користев Диане пред едно 2 години од истата причина, и мене исто ми влијаеја лошо, имав температура која траеше со месеци не можеа да пронајдат од што е одев на секакви испитувања, за на крај коа престанав да ги пијам ( бидејќи требаше само 3 месеци) таа тотално се изгуби. И други се имаат жалено од Диане :(