1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
     
  2. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Анастасијаки колку температура имаше?
     
  3. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    И јас користам дијане веќе трето паковања немам некои сериозни манифестации освен што кога ке почнам ново паковање втората недела како едно два до три дена имама болки во грдите и толку но подносливи а во упатството пишува дека тоа се нормални несакани ефекти кој со тек на време исчезнуваат а приметив дека кака што ме болеше глава предходно сега не и јас ги пијам затоа што јајниците ми наликувале на полицистицни , и добри два месеци немав добиено но сега со дијане добивам и барем не се плашам од несакана бременост ;) ,а иначе имама слушано дека некој имаат посериозни проблеми како вртоглавици , повраќање и сл но им ги менуат контрацептивите , па најдобро прашај го докторот зосто зависи кој хормон ти е покачен или намален затоа и се прави таа хормонална анлиза ама не секогас мозе точно да се трефнат поздрав
     
  4. Nivea79

    Nivea79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Se izvinuvam sto predhodno ne gi procitav vasite postovi no imam edno prasanja vo vrska so Jasmin kontraceptivnite tableti.
    Ova mi bese prv pat kako koristam oralna kontracepcija i mislam deka za dzabe ja koristev barem jas taka mislam .
    Pocnav da gi pijam nekade 8 den od ciklucot odnosno eden den otkako mi zavrsi menstruacijata. Gi piev normalno kako sto se oznaceni sekoj den po edna tabletka vo tocno 16:30 casot. pred 3 dena prestanav da gi pijam t.e. go dopiv celoto pakovanje no seuste nemam dobieno menstruacija i nemam ni simptomi kako normalno ni bolki vo gradite i polovinata ni bolki vo stomakot . Me buni mene toa sto kasno pocnav do gi pijam trebalo od 1 do 5 den od ciklusot da se pocnat a jas pocnav na 9ot den . Dali znae nekoj kolku toa vlijae na nivnata efikasnost po moe mislam deka bi vlijaelo ... Ve molam nekoj ako znae neka mi kaze Pozz
     
  5. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Не сум пиела, ама сигурно има врска, не ги почнуваш кога ќе ти текне, затоа е и дадено упатство.
     
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски

    леле не сум го видела ова се извинувам за задоцнетиов пост :$ иначе имав температура 37 со 2-3 негогаш се качување и на 37 со 5 . Скоро секој пат различно :(
     
  7. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Контрацептивни апчиња се добиваат на првиот ден од менструација, кога ќе добиеш.
    А не кога ќе ти текне. :)
     
  8. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    После овулација базалната температура се крева од 37 до 37.7 степени. Тоа е нормално дејство на прогестеронот кој делува на терморегулациониот центар во мозокот. Значи секој ден насабајле да мериш температура (орално), ќе забележиш дека до овулација температурата е под 37 степени, после овулација се крева над 37. Некои дури и го користат овој метод на мерење на температура за контрацепција, но не го препорачувам јас бидејќи е доста несигурен :) .
     
  9. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Види вака. Јас пијам Јасмин веќе година и нешто. Почнуваш да пиеш на 8 ден, значи ако на пример денес добиеш, броиш да поминат 7 дена и на 8 почнуваш да ги пиеш. Тоа што си задоцнила еден ден не е страшно, само гледај наредниот пат да почнеш на 8 ден. Кога ќе ги испиеш би требало да ти дојде до 3 ден, меѓутоа мене ми се случувало да добијам и на 4 ден од прекинувањето, така да не паничи, ќе добиеш. За симптомите си во право. Јас на пример немам никакви болки откако пијам Јасмин, само кога ќе добијам ме боли стомакот, ама не толку многу како порано. Затоа, не се секирај, така ти е од нив, ама не е страшно. Сум се консултирала со гинеколог, затоа со сигурност ти го кажувам сево ова. Значи, се ќе биде ОК. И заборавив да пишам, доколку не си испуштала да испиеш апче и си ги пиела во точно определеното време, мислам дека не би влијаело врз нивната ефикасност.
    Ако имаш уште некое прашање, тука сум.
    Позз ;)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nivea79

    Nivea79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Me iznenadi toa sto obicno pred da dobijam edna nedela imam problemi i so stomakot i apsolutno so se ... no ovoj pat dali e do Jasmina ili neznam sto ne pocustvuvav apsolutno nisto. Dobiv na cetvrtiot den ... e sega novoto kutivce treba da go pocnam 7 dena posle poslednata tableta od minatato neli? Bez razlika dali seuste imam?
     
  11. Delinda

    Delinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Нова сум на форумов, се надевам дека ќе ми помогнете.

    Би сакала да започнам со користење на контрацептивни таблети, но имам две прашања, доколку имате време да ми одговорите би било супер :)

    Дали одат на рецепт (бидејќи некои викаат ДА, некои НЕ)
    Дали морам да посетам гинеколог за тоа, или матичниот лекар може да ми ги препише?


    Да напоменам дека имам 20 години (значи си имам доволно годинки за тоа :) )


    Ви благодарам :)
     
  12. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Новото кутивче треба да го почнеш откако ќе поминат 7 дена од кога си добила. Значи, на пример, ако си добила на 1-ви, поминуваат 7 дена и фактички на 8-ми почнуваш ново кутивче. Давам само пример, не знам на кој датум си добила, ќе си ги преброиш деновите. Инаку, со пиењето Јасмин ти се менува организмот, како што ти објаснив претходно, а и самата си приметила.
    Позз и се извинувам за задоцнетиот одговор :)
     
  13. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82

    Контрацепцијата ја препишува исклучиво матичниот гинеколог. Значи, најдобро ќе ти биде да си отидеш на преглед и консултации. Така и ќе ти објасни се што е поврзано за нив и тогаш ќе земеш таблетки по препорака. Немој да земаш на своја рака. Зависи од таблетките, некои одат на рецепта, а некои не.
    Позз :)
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481

    За што имаш доволно годинки? Има правилник некаде? :^)
    Ти ги препишува матичниот лекар. Се набавуваат во аптека, потребен е рецепт и можно е да си купат приватно, без сини картончиња. Вака пишува во една брошура што ја имам дома.
     
  15. Delinda

    Delinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    @IvanaIvanchica
    Фала ти :)


    @Sephora

    Мислев .. доволно годинки, затоа што ми велат дека тие под 18 не треба да ги примаат. Не е дека има правилник :)
     
  16. kmtp

    kmtp Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    најдобро ти е да си појдиш на гинеколок немој да ризикуваш,јас бев пред нецел месц на преглед имав проблем со циклусот и ми дадоја контрацептивни таблети и се викаат ЈАЗ се пијаат од кога ќе ти дојде циклусот пр,ако ти дојди на на 6 почнуваш истиот ден да ги пијаш,се пијаат по шема и непрекинато се пијаат 3-4 дози најмалце,а и мн.биле ефикасни доколку имаш нецисто лице,исто така и лицето го чистат,не одат на рецепта и се 600 денари малце се поскапи ама ефикасни:) позз
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да се направи преглед кај гинеколог за контрацептивни, на своја рака никако. Апчињата, ако има некое жариште може да го разгорат. Затоа е потребно да се направи детален преглед, ако е се во ред тогаш се препишуваат апчињата :)
     
  18. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Јазз мислам дека само во Зегин ги даваат без рецепт, јас кога ги барав по други аптеки ми бараа рецепт. Иначе за акните по лицето и баш не ми помогаат. Еве 3 месеци ги пијам, ама имам акни. :|
    И вториот ден откако ќе добиеш се почнува со нив и не се престанува. Кога ќе завршиш со старото, почнуваш со ново паковање. :)
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Па пишан правилник нема, ама не се препорачуваат на девојчиња под 18год. Сепак хормонски се. Ваљда за тоа мислеше, дека е доволно зрела и свесна за да почне да ги користи.
     
  20. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    За да ми одредат на гинеколог кои контрацептивни таблети ке ми одговараат треба ли да ми зимаат крв или како? Сакам да одам во Вторник а сеуште неам матичен гинеколог и ке ми биде прво идење па затоа незнам позз :D