1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрацептивни таблети

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 26 ноември 2009.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Нема крв. Вагинално ехо и пап тест се доволни да види дали може да ти препише. А кои - ќе пробаш. Неможе ни гинекологот точно да знае. Зависи како ќе ти реагира организмот. Ќе почнеш со едни па ако не ти одговараат, ќе ти даде рецепт за други
     
    На kiki4kablondy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    ме интерисира дали може да се купат без посета на гиниколог (рецепт од него) колку чинат и дали се земаат секој ден или пред имањето односи (ве молам помагајте не сум искусна во овие работи)
     
  3. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Никако немој да зимаш вакви апчиња на своја рака,обавезно оди на гениколог он да те прегледа,ќе си направиш муабет со него и ќе ти препише а воедно и ќе ти објасни што како,како се пијат.
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Исто време, 3 недели во месецот.
    Неопходна е консултација со лекар, се набавуваат само во аптека или кај гинекологот. Потребен е рецепт.
    Цена од 150-600 денари.

    Ова го пишува во мојата брошура. :)
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.041
    Допаѓања:
    20.718
    Пол:
    Женски
    Сефора а ти пиеш контрацептивни таблети??? :?:
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Хахахаха, што ќе ми се?! :D
    Не пијам, не сум имала однос се уште но бев во фаза кога размислував да ја изгубам невиноста и многу се информирав за тоа. :tmi:
    Планирам да пијам кога ќе сум сексуално активна. Што е сигурно, сигурно си е. :D
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Нема веза што се невина. Јас ги пиев уште пред да имам односи :) Се пијат од разни причини, нередовна менструација, полицистични јајници.....и ред други ствари

    Инаку можат да се земат и без рецепт. Ама не сите
    Јас лично хормонски апчиња без рецепт од доктор не зимам. И некоја ако се нафати на вакво нешто, со извиние ама - будала е

    Баш како што кажа Сефора, се пијат 21 ден, 7 дена пауза (а некои пакувања имаат и бели апчиња за овие 7 дена, да не се збрка редот) после пак од почеток ново пакување. Секој ден во исто време
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Дознав нешто ново, јас мислев дека само за заштита се. :tmi:
     
  9. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Извинете вака не сум многу информирана но сакам да знам колку се плака за гинеколог? Бидејки не сум имала односи до сега и не сум имала потреба да одам но планираме со дечкото оваа година да почнеме со односи па сакам да користам таблетки место кондом бидејки тој вели не му било убаво со кондом не осекал ништо...Па ве молам да ми кажете..
     
  10. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае Диане 35 колку пари се?
     
  11. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    девојки само да прашам дали постојат некакви таблетки за покасно добивање? само да ве прашам утре ке одам на гинеколог ке се консултирам но сепак да прашам ... поздрав
     
  12. bla20

    bla20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    Slusaj devojko na surtukot (so izvinenie) sto e pokraj tebe fino lepo da mu objasnis deka ova se hormonski apcinja i ne e zaebancija, ako nego ne mu e ubavo so kondom ne mora da e*e! Na ginekolog kolku se plakja i sl imas cela tema, iako e razlicno dali ke odis na drzaven ili privaten. Procitaj gi nanazad site 18 strani i ke bides informirana i povekje od dovolno. A deka decko ti ne osekja nisto, neka laze druga budala. Ima kondomi sto se potenki od milimetar!
     
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Еј ама и се опна, ко да киселина ќе пие. Голема работа ако зимала апчиња за контрацепција. Па според мене ако имаш стален партнер попаметен избор нема. Зашо пак го нарекуваш шутрак, тој си кажал, дал предлог, потоа е нејзин избор ако сака она. Како го навреди ко да и предложил кој знае што. Ако гинеколог и одобри таблети, зашо да не, и самата ќе биде посигруна така од колку да и пука кондом па да пие од оние за ден потоа

    Земи малку прочитај, информирај се. Хормонски се да, ама не страшни ко што ти правиш да звучи. Имаат минимална количина на хормони. Пишав и порано дека ги препишуваат и за други проблеми. Јас ги пиев и кога немав односи, ми се регулира циклусот, а другарка на овој начин ги решава болките. Порано имаше болки до онесвестување, буквално. Многу пати во средно со брза помош ја вадеа, ги пие сега таблетиве без разлика дали има односи или не, и болките и се многу намалени, нормални, издржливи

    Затоа не пишувајте безвреза, информирајте се малку пред да напаѓате
     
    На Shana и IvanaIvanchica им се допаѓа ова.
  14. bla20

    bla20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    Devojko iako si postara od mene, so cela pocit informirana sum i mn povekje od sto treba. Licno jas poznavam slucaj kade sto od tie hormonski apcinja dojde do seriozni komplikacii kako karcinomi. I ne zboram za onie od pred 20 god. tuku istive od sega. Ona ne saka na svoja volja da zeme tuku zatoa sto deckoto ne saka da koristi kondom. A kade se seksualno prenoslivite bolesti? Sto ako imas stalen partner? Dali pred se ja vide vozrasta na devojkava? 15 god! Kako prvo teloto ne i e spremno za sex, a ne pa uste da pie kontraceptivni hormonski tableti i naglasuvam poradi zelba na nekoj si decko koj spored kazanovo najverojatno e godina-dve postar od nea i nikoj ne i garantira so toj mozok i tie hormoncinja sto mu vrijat deka ke i bide veren i deka nema da ja zarazi so sto ti ja znam tamu ( ne velam deka mora da e neveren, samo davam primer od zdravstvena vaznost). Ne mozam da ne go napadnam toj tip koj sto odbiva kondom! Postojat tolku tenki neosetni kondomi, ne e mozno da mu smeta. Sansite da se skine postojat da, ama ako se vnimava pri izborot na kondomi tie sansi se sveduvaat skoro na nula. Za problemi od hormonski karakter ne osporuvam ako nema drugo resenie ok, sto da se pravi. I jas imam problem so neredovna menstruacija, ama ne se osuduvam za toa da zemam vakvi apcinja. Moja drugarka zemase i dobivase na vreme samo koga gi piese, potoa ne. Taka da koga ke spoime se zaedno zavisi pred se od organizmot! A ovaa devojka vo nikoj slucaj kako zastita ne treba da koristi kontraceptivni tableti na 15 god. Pozdrav i sekoe dobro
     
  15. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33

    Океј мило ми беше и за двете мислења...Сепак само прашав пошо јас мислев дека по сигурно е со таблети бидејки кондомот може да се скине и шо после? Инаку да 15 сум(уште малку 16) али со дечко ми сум 1 година во врска така што имаме разговарано за се и нема никакви болести пошто и не е имал односи со многу само со 2 и тогаш работел со кондом така што сигурно е. Фала ви многу мислам дека нема да пробам со таблети за да не дојде до несакани последици...
     
  16. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Не користам таблети.Ако едниот партнер користи заштита ок е .Се разбира без кондом никако :!:
     
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Во ред. Се извинувам, во право си. Не видов дека девојката има 15год, всушност овие не се препорачуваат на лица под 18....не ми ни текна да видам колку години е

    Ама сепак стојам зад тоа дека не се штетни како што ги опишуваш. Една од нивните лоши последици е во врска со карциномот. И затоа прво се прават испитувања па после гинеколог да ти ги препише. А на своја рака никако
    Ниту јас не опрадувам тип кој одбива кондом. Али тука немаше одбивање, туку предлог. Ако она не му дозволи не верувам дека нема да ебе. Јас лично сакам сама да си водам сметка за тоа како сум заштита, не верувам многу да оставам на друг. Сметам дека тоа е мое лично и јас треба да се грижам, а не да оставам на него да мисли, па после да му ја мислам јас коа ќе дојде до нешто несакано
    За болестите, затоа реков стален партнер. Ако има доверба, ако знам дека нема болести, што ми е кондом. Затоа стален, дека треба време за ваква доверба.
     
  18. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    извинете вака, ама бла20, си пробала како е чуството со кондом за да тврдиш дека „не е можно да му смета“? Се е индивидуално, партнерите ја бираат заштитата. Искрено, подобро со контрацептивни таблети, отколку никаква заштита.
     
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    bla20, не биди толку заостаната во врска со контрацептивните апчиња. Јас имам пиено, па еве жива сум.
    А тоа за со кондом, верувај ми прави огромна разлика, не па него можам да си замислам. Никакво ми е со кондом, разлика огромна.
    Оди на гинеклог и малку распрашај се за апчињата, да ти се разјаснат некои работи очигледно си во заблуда.
     
    На IvanaIvanchica и slatkichKa123 им се допаѓа ова.
  20. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Лакримоса се согласувам. Еве јас помлада кај кај, ама си знам што треба. Се си има опасност, ама кај контрацептивните таблети е минимална, доколку се земаат со препорака од гинеколог по направен преглед. Ако е така, дека се „опасни“.. има и некои што се алергични на латекс, па ај сега сите да не користиме кондоми.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.