1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контрола врз децата

Дискусија во 'Дете' започната од Giovanna, 24 јануари 2014.

  1. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Бев сведок на некои случки деновиве па сакав да го видам размислувањето и овде.
    Имено, до кој степен одите/ би оделе со контрола врз децата? Дали мислите дека детето иако е мало сепак треба да има своја приватност?
    До кој степен и како би го проверувале дали го поприма тоа што секојдневно сакате да му го всадите во глава? Применувате ли мерки од типот, претресување јакни, џебови, ранци, фиоки, следење кога е излезено каде оди, со кого, што прави и сл?

    Која ви е или која мислите дека би ви била методата на воспитување во однос на ваки работи? Мислите ли дека со погрешен пристап може да се предизвика оттуѓување и недоверба помеѓу родителите и децата којашто понатаму ќе се рефлектира и на останатите работи?
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Добра тема...
    Моите дечиња се мали,но кога ќе пораснат сакам да имам најпријателски и отворен муабет,без предрасуди
    Колку повеќе ги стегаш,толку ќе се оддалечуваат
    Со убаво ќе им објаснувам што и зошто нечини,а не како психопата да врескам по нив ,па да имаат страв и да кријат работи од мене,да морам да буричкам како лопов по нивните работи
     
  3. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Претрес...зависи на која возраст е детето. Ако се сомневам во нешто, сигурно дека ќе го претресам.
    Не знам, со денешнава младина и околината и општеството во кое растат...страв да те фати.
     
  4. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Најубаво нешто е мајката да биде приврзана со децата...Јас со мојата мајка уште од малечка сум навикната да и кажувам се, онака ептен другарски,пријателски настроени сме...
    Кога и е нејзе тешко јас сум и секогаш другарка,може да ми се отвори. Тоа ми е една поука за и јас здравје кога ке бидам мајка да воспоставам таков контакт со децата. :)
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  5. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    најважна е довербата! ЈАС јасно им кажав дека имаат целосна доверба и треба да внимаваат да не ја изгубат! керка ми никогаш не ја изгуби довербата и е прекрасно воспитана и веке зрела личност студенка со високи оцени . Но машкото проба со мали испади да фатит кривини и му кажав ако ја изгубиш довербата лошо ке бидит и сега е постабилен ! Значи ке им кажете на децата све што мислат дека треба да го прикријат да ви го кажат и дека нема да бидат казнети туку ке го решите то заедно ! и така нема да кријат лоши таботи !
     
    На eliesaab, gangstergirl и SimonaTino им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас ги контролирам. Јакните и ранците им ги проверувам после секое доаѓање од училиште. Ги прашувам што се случува во училиште на голем одмор. Проверка на телефоните обавезно. Големиот веќе е во тие години кога почнуваат проблемите. Секој ден им кажувам што не треба да прават. Се и сешто има во денешно време.
     
    На eliesaab и mariz им се допаѓа ова.
  7. gtramg

    gtramg Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    За телефоните само Family Link, им ја гледаш локацијата, им го контролираш времето поминато на телефонот и ти дозволуваш кои апликации може да ги инсталираат
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.813
    Пол:
    Женски
    И каква порака му праќаш на детето со ова. Дека не му веруваш или дека му веруваш?
    Дете на пријатели кое сега наполни 12 години нема Family Link и вика дека се ќе кажува дома зашто другарчињата што ја имаат апликацијата се трауматизирани од истата. И не кажуваат дома се зашто сакаат малку приватност да имаат. Он од друга страна мора да се јави и да каже каде ќе оди и до кога и со кого и потоа да раскаже што се случило зашто родителот ја нема лажната сигурност на апликацијата.
    Јас веројатно од догодина ќе
     
  9. gtramg

    gtramg Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Му праќам порака дека треба да учи, телефонот е ограничен за користење 90 минути дневно потоа се заклучува, може само повици.
    Детето има 10 год.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Децата треба да се осеќаат слободно дома се да кажат, без да им се претресуваат манично јакни,ташни и тел.Детето е своја индивидуа пред се и има право да има малце и своја приватност, се додека нели тоа не го загрозува.Треба да им веруваш, а не параноично да ги претресуваш.

    Мојата е 16 год и сама ми кажува или пишува каде е ,со кого е,дали ке задоцни,дали купила нешто,уз пат каде застанала.Дури и гужва ако ја фати во сообракај ми пишува да знам зошто ке доцни.

    Врската со детето мора да се гради врз база на доверба.Лично мн лошо би се осетила да некој ми брка во јакна во џеб.Што мислиш дека има таму?Дрога?Цигари?

    Тоа се теми за кои отворено се збори дома на маса.За да се спречи да дојде до нивното конзумирање.Штом детето сокрило нешто веќе од родител значи дека некаде сме ја згрешиле работата во воспитувњето.
     
    На Miss.Sweet, Tiny Love, H.VAGA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Знам дека не треба така. Дека во друга држава сме и некој страв имам. Маж ми често ме критикува. Ми вика - Остави ги да дишат. Многу си досадна.

    Телефоните им ги проверувам затоа што овде не е дозволено симнување од нет. Почнаа и да прашуваат што може да симнат.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.