1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    да само два едниот го зедов беше вагинален брис и се беше во ред а резултатите од другиот брис ќе стигнат по 1 месец ....веќе сум 14 недела од бременоста
     
  2. viki-nikolovska

    viki-nikolovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    16
    и јас ги направив брисевите минатата недела 3 ми земаа,и ми најдоа кандида,др-от ми рече не е опасна таа ни за мене ни за бебето,знае ли некој нешто повеке.
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не е опасна кандидата, зависно која недела си, ако си повеќе од 13 та земи си Микорил вагиналети дозволени се за трудни и ќе се решиш од неа.
     
  4. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Феминки јас сум во 18 недела и замислете ни еднаш до сеа матичниот не ми земал брисеви и сега овие денови прв пат ке идам на клиника таму ке ми зимат...има страшно тоа што не ми земал до сега се паничам имам цело време онака исцедок...
     
  5. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    И јас до сега докторот ми нема земено брисеви,али сега на следната контрола (за неколку дена)со полни 16 недели сама ке си побарам онака да си бидам мирна,и јас имам белузлав исцедок кој и тоа како ме нервира.
    Инаку до сега ниту еднас не сум била кај матицната, бременоста ја водам приватно во Систина,али на докторот му верувам 100% поради тоа сто и првата бременост како и порагајот бев кај него,така ке биде и сега оваа бременост
     
  6. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Феминки ..вака прашањето не ми е баш на емава повеке ми е з аиспитувањата во текот на бременоста,сега влегувам во 19 недела па ме интерсира нешто во 21 недела с еправело тоа 4Дили скрининг така некако е да ми препорачате ако имате искуство кај сте правеле дали по приватниве или на клиника и некој доктор...фала ви мнг поззз
     
  7. polzela

    polzela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Јас со првото дете правев во хистера приватно и ми земаа 4900 сега со второво ќе одам во државна нареднава недела па ќе видам како.Знам не можев да ги добијам да закажам па маж ми има братучетка таму па на неа и рекле на 20 октомври да одам па фатила некоја сестра за врска да одам нареднава недела зошто тогаш сум 22 недела.Па ќе видам што ќе направам.
     
  8. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    4D skrining se pravi vo 22 nedela od bremenosta,pred nekoj den bev na kontrola i go prasav doktorot taka da sigurna sum so odgovorov:)
    Jas pravev so prvoto vo Sistina isto sega so vtoroto ke pravam vo Sistina kaj Pancevski a cenata e 3000 denari,taka da ako seuste se dvoumis kade da odis ti go preporacuvam ovoj doktor, ama moras da zakazes termin najmalku 3 nedeli pred pregledot(mnogu pacienti ima)
     
  9. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Трудници сте гледам овде сите. Јас планирам бременост во скоро време и сакам да знам пред зачнување на бебето дали е потребно да се направи, пап, микробилошки брисеви и.т.н. Ако знае некоја од вас нека пише што конкретно се прави пред забременување.

    Со лесно нека ви е на сите :)
     
  10. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Пожелно е да се направат микробиолошки испитувања, пап за да се избегне можноста од спонтан абортус предизвикан поради некоја бактерија. Подобро да се излечи (ако има нешто) пред бременоста отколку во бременоста.
     
  11. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Леле ме фаќа страв јас досега немам правено брисеви...
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ne grizi se,ne e nisto strasno. I mene mi bese malce neugodno,se plasev nesto da ne mu se sluci na bebceto i bev napnata.Zatoa malce i me zabole celata procedura.A kako toa do sega nemas praveno brisevi?! A 21 nedela si?
     
  13. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Труднички муабети

    Здраво идни мамицки,сакав да ве прашам дали има некој искуство со бактерри во текот на ситните месеци.Мене ми најдоа бактерија и сега се плашам хелп :(
     
  14. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Труднички муабети

    бактерија во мокрачата или ?
     
  15. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Значи ми зедоа 4 брисеви,сите беа Ок,освен едниот кога ми најдоа вагинална бактерија,не знам точно за која се работи.Докторката не ми препиша апчиња затоа што се ризични и ми даде спреј OSTENISEPT ,што се користи вагинално.Помош ако има некој искуство
     
  16. zajche

    zajche Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Јас ум во 23та недела бремена и правев микробиолошки испитувања во 16та недела и имаше кандида се лечев со микорил но мислам дека уште не е излечено зошто ми тече се нешто и понекогаш многу ме чеша ама многу.
    Сакам да прашам во која недела се прават пак микробиолошки испитувања да видам дали има уште кандида.
     
  17. snowwhite123

    snowwhite123 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    здраво, сакам да ве прашам бидејќи не седам во македонија дали ви земале ректален брис и како сте поминале, мене ми земаа во 36 недела многу ме болеше а и уште ме боли :(
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас на последнава контрола го прашав матичниот ми кажа дека следниот брис ми е во 36 недела ,а првиот го науправив во 12 ,е сега сите различно гледам кажуваат, најубаво да си разговараш со докторот да не го чекаш тој последниот брис :?:
     
  19. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Мене ми зедоа брисеви во вторникот... во четвртокот добив резултати. Трите брисеви беа добри не најдоа ништо само на четвртиот брис ми пишуваше *не се пронајдени епителни клетки, анализата треба да се повтори*. Понеделник треба пак да одам да ми земат брис... ама малку ме фаќа страв..... :sweat:
    Иначе не знам за вас, ама мене ме болеше земање на брисевите... дали е до мене или до гинеколот не знам... :?:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    а зошто да се повтори ако не се пронајдени епителни клетки ,па тоа е добро мислам :?: инаку боли земањето брис од тоа железото колку и да е нежен докторот ,ама не е нешто неиздржливо ;)