1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Стварно не знам зошто... ќе одам па благовремено ќе известам каков ќе е резултатот.
    Се надевам добар. |(
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Тоа значи дека не е добро земен брисот и нема доволно клетки кои ќе се испитаат и мене така ми се случувало :) И за да не ве боли тоа купете си од аптека стерилен пластичен спекулум, ем не боли ем е илјада пати похигиенски, јас не можам да поднесам да ми стават спекулум кој е ставен на сто жени пред мене, па ако сака нека е и миљион пати стерилизиран :puke:
     
    На MarchelineAmaru и TheEkaterina им се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Mила,не се секирај,најверојатно не е земен добро брисот.Иначе болка осеќам и јас,али сосем малку,мислам дека е нормално,кај секој гинеколог кај кој сум одела таа минимална болка кога ми земаат брис се јавува ;)
    Ако е поголема,сигурно е до докторот,или ти не си доволно опуштена.
     
  4. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Стварно сте неверојатни. Фала ви. Знаете да опуштите човекот и да го тргните од негативни мисли. :* :* :*
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    ле ле сега и јас треба да правам брисеви значи мразам мразам :sweat: јас мислам дека 32 до 34 некаде се прават вторите брисеви јас другата недела сум на котрола значи таман и за брисеви ке бидам :(
    секој гинеколог различно значи
     
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    искрено прв пат слушам дека може да се купи во аптека пластичен спекулум :D железото јас што го викам :D хаха и што да му кажам докторе со ова брцај внатре :lol: се зезам ,а колку кошта ? искрено последниот пат се прашував колку добро е стерилизиран ? пред мене имаше мн жени за брис :?:

    и кој праша погоре за ректален брис? и за тоа пред некој ден прв пат слушнав :?: на другарка ми сега и следува брисот во 34 недела и докторот и рекол дека ке и зема и ректален брис !!!
     
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Може да се купи како не може дури и во некои приватни гинеколошки ординации имаат ваков спекулум ги наплаќаат по 100 денари :geek: . Јас секогаш си носам со мене ништо смешно и страшно :) Иако одам во Систина , знам дека е чисто и се сепак ова е многу посигурно :) А, во малите ординации во тие гужви не е чудно да се направи некоја грешка , да не се стерилизира добро , имам слушано од жени дека гледале во клиника како чистачката ги зема спекулумите завиткани во весник :o
    Како и да е ги има сега за сега само во Виола и чинат 45 денари, има различни големини . Порано ги имаше и во Зегин ама во последно време немаат, таму беа поефтини 24 денари :(
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    во право си Анастасијаки ,нема ништо смешно во ова ,дури тажно е на каков начин ги стерилизираат и недај боже да се заразиш, а цената е смешна и вреди да се купи ,ти благодарам за советот :)
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Ајде по државниве болници нека си ги корист тие "железата" ама па приватниве ординации би требало да имаат пластични,сепак тоа е многу интимна работа треба да се пази на хигиената....

    Ајде да не забегам од темата,да си кажам едно лошо искуство за тие брисеви што се прават во 35 недела,матичниот мој(др.Тасе Цветановски) заборавил да ми каже да ги направам брисевите и случајно со јатрва ми правиме муабет ми вика "ги направи ли ти брисевие?"
    лелееее кога ме фати паника одма отидов ги направив и ми излезе дека имам бактерија уреоплазма,примав терапија Еритромицин, при пораѓај бактеријата се префрли на бебето и имаше воспаление на белите дроборви замислете да не знаев дека се прават брисеви,немаше ни да ги направам и кога ке се родеше бебето немаше да знаат што да му прават...среќа што кај мене искочи добро,треба сите трудници да се информираат за тие брисеви бидејки е многу важни како за мајката така и за бебетоо
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Зошто ректален брис?!?!?! Морално ли е ???? :envy:
    Јас не давам.. нема шанси.. што сака нека биде.. ректален брис не давам! :puke: :envy:

    Јас иначе одам во приватна клиника.... ваљда знаат како да си ја бркаат работата.. ако не да земам и јас еден пластичен! :D
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и јас одам во приватна ординација и се надевам дека е се добро стерилизирано , другарка ми оди кај друг матичен и не знам зошто и ректален брис ке и зема, сите различно работат не знам што да кажам,и мене ми напомена матичниот дека во 36 недела ке ми зема брис некако ми е касно ,за недај боже ако треба да се реагира инаку читам кај некои е од 32 до 34 недела :?:
     
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Зошто ректален брис?!?!?! Морално ли е ???? :envy:
    Јас не давам.. нема шанси.. што сака нека биде.. ректален брис не давам! :puke: :envy:

    А каков е тој ректален брис,можеби смешно ама јас првпат слушам :D
     
  13. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    матичната ми кажа дека треба да се прават тестови која крвна група сум но доколку имам некоја потврда дека може да ми се признае да не фрлам пари..е сега...ако сум негативна требало дополнителни испитувања а за позитивна не.јас имам потврда од возачка тоа картончето што го даваат од систематски и сум позитив и таткото исто ама со моминско презиме е картончето мислите дека ке го признаат?
     
  14. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и моето картонче беше баш такво со моминско презиме уште на времето кога полагав ,и ми го признаа ,до душа не се секавам дали го носев со мене на клиника ,ама во мајчината книшка ми беше запишана според тоа крвната група , и немаше никаков проблем ,без разлика колку е стара потврдата валидна е ,крвната група нема да ни се смени :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    нема врска кое презиме ти стои на картончето, ама мора да се носи во книшката , за потврда кога се оди на пораѓај ;)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    фала ти љубица, :* за тебе и бебушот ;)
     
    На Jokiiniki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    ректален брис?Што е ова?
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и јас се зачудив :?: не знам сите различно работат мислам на матичниве ,другарка ми е 34 недела и земал 4 бриса значи истите што и ги земал во 12 недела и плус ректален брис кога ја прашав како ,рече со тие стапчињата како за вагинален брис значи само со стапчето без други алатки или слично ,кажувам како што таа ми кажа ,инаку јас кога го прашав докторот за следниот брис ми рече дека во 36 недела ке ми зема и тоа само за стрептокока ...
     
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    ok срц фала
     
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Rektalniot bris se zema od anusot i se ispituva dali ima nekakva bakterija vo izmetot.A zosto se zema i kakva povrzanost ima so bremenosta stvarno ne znam :?:By the way i mojata krvna krupa e zapisana na kartonce so mominskoto prezime.