1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. lavica31

    lavica31 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Дали сум јас неинформирана или докторката моја неправилно постапува со мене :^) Сега сум во 21 недела и не сум правела никакви брисеви,освен тоа што 2-3 пати правев уринокултура и преку неа еднаш ми се појави некоја инфекција,па ми даде вагиналети да користам и Цефалексин да пијам,па после беше во ред...Последиот резултат од уринокултурата ми покажа присуство на сапрофитна бактерија,но докторкта ми рече дека тоа е нормална појава кај трудниците и дека не е опасно,само да пијам повеке течности.Не ми спомна никакви брисеви,сега се прашувам зошто,и искрено да ви кажам се загрижив :(

    Jас сум во Белград и одам кај приватен гинеколог,прегледите ги плаЌам скапо!
    Нека ме советува некој,ептен се загрижив.
    И друго...знае ли некој да ми каже дали 4д ултразвук е обавезен,и дали има разлика мегу 4д и експертски ултразвук.Tоа тука кошта над 70 евра :( ,и се прави во 23-та недела.
    Поздрав мамички :)
     
  2. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Првите брисеви се прават во периодот од 12 до 14 недела, испитуваат кламидија, кандида и уште нешто. Тука во Мк колку што сум информирана ги прават секаде
     
  3. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Еве зошто е потребно да се земе ректален брис:

    Се докажуваат ентеропатогени бактерии: Salmonella, Shigella, Campylobacter, Clostridium difficile, E coli 0:15; цревни паразити: тении и протозои; вируси: Adeno- и Rota-вирус.
     
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    оди и разговарај со гинекологот,кога последен пат имаш правено контролни брисеви? би требало од 12-14 недела од бременоста да испиташ ,и сега не е касно да си бидеш на сигурно,ако се во ред добро ако не има превентива ,поздрав!
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja koja nedela se pravese toj posledniot bris? Mislam najdocna do 35ta nedela bese,ako ne se lazam.Samo eden ili 4 brisa zemaat?
     
  6. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    во 32 како што ми каза матичниот мене се тие 4 бриса за тебе и уште еднаш се зимало до крај брис за бебето.јас вчера ги правњев тие 4 во 28ма полна зашто многу ме болеше кичмата.него сакав да прашам! :?: тоа изпитувањата за тромбоза се прават само ако треба,не се морални така? :?:
     
  7. lavica31

    lavica31 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Само на почетокот ми правеше пап-тест,на првиот преглед од кога дознав дека сум бремена,и тогас беше се во ред,а во 13-та недела правев Double test,и тоа беше во ред...Kе морам да разговарам,фала за мислењето :)
     
  8. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    да да,не се морални.Ако треба докторот те праќа на Трансфузиологија и таму ти ги прават испитувањата за т
     
  9. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    да да,не се морални.Ако треба докторот те праќа на Трансфузиологија и таму ти ги прават испитувањата за тромбоцити,д-димери итн.
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Лавица31
    Само на почетокот ми правеше пап-тест,на првиот преглед од кога дознав дека сум бремена,и тогас беше се во ред,а во 13-та недела правев Double test,и тоа беше во ред...Kе морам да разговарам,фала за мислењето

    Значи си ги поминала потребните испитувања и штом бил брисот во ред тогаш нема потреба од грижа ,не знам како работат таму би трбало да имаш уште еден брис околу 32 недела ,поздрав и имај си лесна бременост :)
     
    На lavica31 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lavica31

    lavica31 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Pepita82,ti blagodaram mnogu :) I samata doktorka mi rece deka sega mi sleduva 4d ultrazvuk vo 23-ta nedela,pa posle duri slednoto e vo 32-ra nedela.Ama citajki se ispaniciv malce pa morav da prasam.Za 4d malce ke podrazmislam,mnogu skapo kosta tuka,a ubavo e da se napravi.Ve pozdravuvam :)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja edno prasanje...ima nekoja praveno rektalen bris? Mi zakaza maticniot ginekolog za 2 nedeli da pojdam za brisevi vaginalni i za rektalen bris.Me interesira kakva e postapkata za zemanje vakov bris,boli li procedurata?
     
  13. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Женски абе нешто ми мати ум докторов со последниве брисеви нели касно ке биде сега сум на контрола значи во 34 недела а ми вика за брисеви ке дојдеш после 2 недели :?: двапати го препрашав на последната контрола кога бев дали ке ми зема сега брис на 13 сум инаку на контрола ама некако убедливо не не вика после тоа ? значи 36 недела ке фатам :( да инсистирам порано , зошто ајде појачан секрет имам скоро цела бременост ама ми рече нормално е ама сега и некое чешање ми се појавува од време на време (само со тушот во рака сум :lol: ) вас кога ви закажаа за последните брисеви?
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мене последните брисеви мислам дека ми ги правеше матичната во 35 недела ама на крај, така да не е касно ;)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Pepita I jas sum na 13 :) na kontrola,ke bidam 35 nedela
    A briselive za 1-2 nedeli valjda ke e kasno,pa ne planirame sega da ragame :) Sepak najubavo kazi mu za toa sto osekas moze I sega da ti napravi,ako ne brisevi barem vaginalen pregled za sekoj slucaj
    A za ceskanjeto I kaj mene e slicno,a so belovo pranje cudno mi e sto poveke sekret imav vo 6-7 mi mesec a sega super kako da ne sum trudna
    Se plasam deka imam infekcija zosto me pecka dolu kaj stomakot I koga se dvizam posledniot pat koga gi imav ovie simptomni bese pred da zabremenam I koga otidov na ginekolog mi najdoa vospalenie na besikata pa se nadevam deka ova e toa
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Мене вторите брисеви не ми ги направиа дека можи првите ми беја во ред, и дека се ама се буквално проверив тогаш, сега само за скриена бактерија имав во урино културата, и на неа немаше ништо :)
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Anule јас кога прегледував крвна слика и мокрача пред 2 недели ми најдоа бактерија во мокрачата а каква поим немам...Не направив дополнително испитување зошто со белото прање и другаркава е во ред па си реков нормално е и сакам да направам за секој случај.
    Осекам некое пецкање највероватно од бешиката што ме мрзи на секое да одам во веце...па ако не сум закачила и инфекција... :!: Тоа задутре ќе видам
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    тебе срцка кога ти закажаа за брисеви?
     
  19. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Оди си во микробиологија јас таму бев убаво е да се провери, и јас имав како пецкање ете имам и покачено бело праење и плус покачени леукоците па ете ништо не ми најдоја па ми рече докторот само увин чај да пијам ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мој совет тие да си побараш сама да ти ги направат без разлика што првите ти биле во ред, и кај мене беше с во ред, ама голем период е измеѓу, мислам дека е битен брисот во 35 недела
     
    На SimonaTino и anule88 им се допаѓа ова.