1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Искуство со стрептокока во бременост?
     
  2. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Ми закажаа преглед и брисеви во 33та недела, поточно 32 полни и 3 дена. Сега кога ве читам овде, сите ги правеле во 35 недела па ме фаќа паника да не е тоа рано за вторите брисеви. Правел некој пред 35. недела?

    Исто така, дали некој од вас ги носел во амбуланта Пролет и за колку време се готови резултатите?
    Ви благодарам :)
     
  3. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Јас носев за уринокултура у пролече и беа готови за 2-3дена, а кога прашав за брисеви дали може да однесам таму ми рекоа дека немале реагенси и ме пратиа во државна.
     
    На Трепетлика му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Вчера ги направив брисевите, ви пишам дека буквално ги "отепав" сите по ред за нив. Кај ќерка му на Петановски ги направив пред скрининг. Златни раце има жената.
    Па ти си се мачела ми вика.
    Јас цела долу бетонирана буквално од кринонот. Ме исчисти прво. Цели топки кринон извади. Ете зошто таа нелагодност ја имав. Сега се чувствувам 10 килограми полесна. Со најмал спекулум ми ги зема брисевите. Можам само да ја пофалам. Додуша сум имала можност да ја воочам нејзината стручност, ама под нејзини раце не сум била досега.
    Во консултации со Петановски сменивме терапија, сега сум на Утрогестан од 200 навечер.
    Важно си го поминав редот за брисевите :)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. omilenacvena

    omilenacvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Кај мене во 16 недрла на брисевите излезе кламидија позитивно. Послр на торч се негативно. Ставав полигинакс 6 дена и послр пиев еритромицин. Не правев повторно брисеви по терапијата ниту ми мереле цервикс.. сега сум 31 нед. Па здравје за во 35 ми кажаа повторно брисеви
     
  6. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Каде работи керка му на Петановски ?
     
  7. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика е и она. Постојано е со него. Вешти раце има. Искрено сум среќна што ќе го пренесе своето знаење на некој близок. Тој за мене е буквално бесценет.
     
    На Izzy_0504, eta и Bibi30 им се допаѓа ова.
  8. nikich

    nikich Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересираат вашите искуства со земање брисеви. Јас во претходната бременост кога давав брисеви многу ме болеше, а утредента прокрварев, а за два-три дена имав спонтан. Сега сум 17 недела и треба да давам брисеви и многу ми е страв.
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Не се стегај, опушти се. Случајно ти се погодило да имаш спонтан. Не би требало земањето брисеви да ти предизвика спонтан.
     
    На nikich му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Мене земањето брисеви ми беше главна преокупација до 12 недела. Се плашев многу. Плус ставав тогаш кринон и бев буквално зацементирана долу. Се плашев многу, ама многу од тој спекулумот. Го сонував навечер, буквално. Од тие причини не се осудив кај матичната да одам. Ние правевме ивф ви Ремедика кај Петановски, таму си ги направив и брисевите. Супер поминав, со најмал спекулум "ме отворија" . Ама друго ми е чувството таму, чувствувам дека сум во сигурни раце. Незнам дали матичната така би го изведила тоа...
    Рутинска работа е ама ете јас многу бев оптеретена. Незнам каде ја водиш бременоста, ти препорачувам брисевите да си ги направиш кај доктор на кој му веруваш. Јас да не бев бремена без проблем ќе си ги земам кај матичната, зошто би давала пари, ама во ваква состојба, мојот мир и безбедноста на бебињата ми се пред се (како и на сите други трудници). Во кој доктор си сигурна, таму оди.
    Ти посакувам да поминеш со лесно :)
     
    На nikich му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Изгледа само јас сум терсене и не осеќам брисеви коа ми земаат . Буквално ништо не осеќам. Не ми е ни тема за размислување земањето брисеви :tmi:
     
    На simonagj и betty oh им се допаѓа ова.
  12. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Абе не дека кој знае што осеќам, болка воопшто не. Краткотрајна непријатност.
    Ама битен е моментот ако си правиш филм во глава дека кој знае што ќе се случи кога ќе "брцнат" спекулум внатре. Оти нели бебето одма тука е :D
    Знаеш всушност што ми беше најголем проблем. Во ординацијата на мојата матична докторка работата ја превзема друга докторка. Не ја познавав, и наеднаш сега требаше за прв пат кај неа да одам трудна за брисеви. А бременоста моја пекана, чекана со години. За вагинален преглед освен ивф докторот, друг не сакам. Особено не некој што не го знам. Матичната е со долгогодишно искуство, сум била еднаш до сега на ехо (абдоменално), не сум компетентна да зборам за нејзината професионалност. Жената си ја разбира работата и не е проблемот во неа, јас сум бог да чува :D
     
    На Филотеа, koritsaki и Sesil им се допаѓа ова.
  13. Aerial

    Aerial Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Дали некој може подетално да ми објасни што значи кога нормална вагинална микрофлора е отсутна?
     
  14. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Значи дека добрите бактерии во вагината што бранат од лоши ги нема. Затоа земи си вагисан вагиналети или некои други што ја обновуваат природната микрофлора.
     
  15. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Здраво правев контролни брисеви во 13 недела ми се појави кандида, во понеделник ќе одам кај матичниот да видам што ќе ми даде,а и пред бременост цело време ја имав секакви вагиналети имам пробано и незнам дали ке ја излечам веќе почнав промивки со сода ќе чекам понеделник за терапија,некој да сподели искуство со што ја има излечено
     
  16. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Два пати имам користено по пола пакетче гино дактарин, ми помогнаа многу.
     
    На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Кејти

    Кејти Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Бремена сум 34+2денес на резултатот од брис за стрептокока беше позитивен. Докторот ми даде амоксиклав. Има место за паника некој како мене за совет
     
  18. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Колку што знам и на сам пораѓај се дава антибиотик, и обично нема проблеми. Некој со искуство ако има нека се јави.
     
  19. Denica123

    Denica123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Во 30та недела правев брисеви и имав гарденерела и кандида, ставав вагиналети, но мислам дека нема промена. Сега сум 33, некој со слично искуство?
     
  20. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Здраво Феминки, се изгубив некако по форумов, ќе може ли некој природен лек за кламидија?
    Испив дупла доза сумамед, дупла доза Полигинакс (12) и пак е тука. Сега ми препишаа други вагиналети, Макмирор, дај Боже да помогнат, ама да засилам со уште нешто природно сакам, 26та недела сум, да се средиме за пораѓај.
    Чај од брусница смее да се пие во бременост? Помага за кламидија? Уште нешто?
    Благодарам!