1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Хиперогал чепчиња
     
  2. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    kako moze prvite brisevi vo prvo tromesecie da se cisti a sega na poslednive vo 34ta nedela pozitivna klamidija...bez odnosi cela bremenost...i dali toa znaci deka mora so carski ili ke se izleci do kraj?
     
  3. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво
    7+6 сум, може уште е рано но сакам да прашам кога се прават првите брисеви
    Инаку јас правев микробиолошки брисеви пред два месеци т. е пред да останам бремена, се спремав за хсг но ете баш тој месец се случи тоа што го сакавме долго време. Брисевите беа чисти.
    Лекарот уште не ми спомна ништо па затоа сакам да слушнам мислење.
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.057
    Во 12та недела
     
  5. FuzzyWuzzy

    FuzzyWuzzy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,

    Сакав да прашам дали знаете за колку време се готови брисевите кои се прават во 35 недела. :inlove:
     
  6. kremceemce

    kremceemce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам кога се прават првите брисеви сега сум на почеток 4 недела
     
  7. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.310
    Пол:
    Женски
    Првите брисеви се прават во 12 недела. И после 35 или 36 недела.
     
  8. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    За 24 часа исто како првите. Мене матичната ми рече во понеделник да дојдам за брисеви, според циклус ке бидам 33+5 а според бебе 35+3.
     
    На FuzzyWuzzy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.310
    Пол:
    Женски
    Девојки на контролнте брисеви ми излезе streptococcus agalactiae B, во цервкисот утре одам на гин. Прочитав на нет дека може да направи многу компликации во бременоста и на бебето ако се пренесе. Имала ли некоја од вас искуство со оваа бактерија се лекува ли брзо или е потешко... Многу се загрижив кога прочитав. Другите брисеви се чисти.
     
  10. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Zdravo .nesmee li da se napravat brisevi pred 12 ned od bremenost ? Rizicno e ili taka praktikuvaat posle 12 nedela. Doznav deka sum bremena imam iscedok so zolto bledo zelenikava boja pa dali smeam da napraam bris pred 12 nedela ili i bez zemanje na bris ke mi dade nekoi lekarstva. Nwmozam da se strpam dodela odam na pregled :(
     
  11. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.153
    Допаѓања:
    46.947
    Пол:
    Женски
    Може. Оди што побрзо. Лекарства без брис џабе ќе пиеш.
     
  12. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Dali na ist nacin zinaat brisevi vo bremenost i kiga ne si bremena ili na dr nacin? Pozadi mene imam spontan i sekoja pomisla na rizik me plasi :(
     
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.057
    Исто со спекулум, само последните пред пораѓај за стрептокока без спекулум ги земаат.
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Немој да се плашиш, подобро е да отидеш на време да видат од што е предизвикан исцедокот.... Само опуштено, се ќе биде во ред.... Подобро е да ти земат брис, така ќе ја спречат бактеријата да оди нагоре кон плодот што вусшност е и една од причините за спонтан абортус
     
  15. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Strav mi e da ne me povredat nekako bidejki i koga ne bev bremeba zemanjeto na bris mi bese bolen proces. a i deka seuste nemam otideno ni na prv pregled. Se konsultirav so dok. Ke odam utre mi e strav da cekam.
     
  16. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила не се секирај.Ја читав твојата приказна,и мило ми е што ја прочитав убавата вест.Со убаво мила и лесно до крај.И јас се плашев и тука пишував,каде што добив поддршка од феминките:*,затоа што мораш да правиш контрола за добро на бебуш,и јас не сакав,ама морав за добро на бебуш.Иначе во бременост,безбедно е земањето на брис,и не навлегуваат многу,него доволно за да земат брис и безбедно е за бебуш и далеку од него,докторите знаат.И јад се плашев и стегав,а немав потреба.Секое добро:inlove:.
     
    На Sandra456* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    На ист начим земаат мила но докторот сигурно ти го знае случајот и не би направил било што за да биде ризично... не се плаши ќе биде се во ред. П.с Ќе заборавев.. првиот пат кога ми зема брисој имав и крв на чепкалките о тоа е сосема нормално од грлото на матката еве сега си се гушкам со бебчо , до година и ти исто:hug::hug:
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu za sovetot i poddrskata. Utre ke odam pa se nadevam se ke bide vo red. :*
     
    На Girl-Rabbit и Martka им се допаѓа ова.
  19. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Fala ti mila . Daj Boze nisto poveke od toa nesakam. Samo da bide se vo najdobar red. Se plasam no moram da izdrzam
    :* ps. Dali slycanjo znaete koga davaat progesteron inekcija bidejki koga go imav spontaniot tamh mi rekoa trebalo da ti stavat progesteron pa nezbma sega dali da i recam na doktorkata za inekcijata ili taa se stava koga ima nekakov problem
     
  20. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас мила кога во рана бременост имав малку како крв помешана со кафеаво во 15 недела и вероватно од аспиринот што го пиев сабајле и бев во систина на дежурно и ми дадоа одма прогестерон инекција и користев кринон гел.Сум била и на Гак,но таму не ми дадоа ништо.Тоа е моето искуство