1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    И мене порано ми беше Елица матична. Не да не е стручна, кокошка глупа е. Ништо не објаснува, јас идев на обични прегледи кај неа, ни за тие ти кажувам дека не ја бива. Мене ми спомна дека сум имала полицистични јајници еднаш, се утепав секирајќи, се додека не отидов кај друг гинеколог и после тоа уште двајца доктори ми потврдија дека ми се супер јајниците и дека нејзиното немало врска што ми го тропнала. Не живеам во Гвг веќе, знам дека нема никакви доктори, а камоли пак стручни, али бабава смени ја, таа одамна не знае да си ја работи работата и е за во пензија.
     
    На eta и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Истото ми го кажа.... Ми даде хормонски апчиња... Значи не сум само јас ц ц ц ....
     
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Јас после ова слушнав дека на сите им кажувала по нешто. Мене ме изнервира со тоа што последниот пат кога бев за пап и контрола ај што ми го кажа од ведро небо тоа за јајниците, а не знам што гледала претходно кога одев, туку цели 4 месеци, значи цело лето не можев резултатите од пап да си ги земам. Веќе не се вратив кај нив, сега си одам на приватно еднаш годишно, здравје за бременост ќе ја мислам понатака. Ме изнервира што те прочитав, а ја знам што мизерија од доктор е.
     
    На eta и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  4. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Може да ми кажете која цена се брисевите во приватниве поточно за хламидија ми треба контрола да направам авицена/биотек? Фала жени
     
  5. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    По 800 денари мислам дека е во Авицена, 3200 платив за четирите. За најточна информација отвори на страницата од Авицена, имаат ценовник онлајн.
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    За сите микробиолошки брисеви платив 3000 денари во Ремедика. Претпоставувам на приватно горе доле таа е цената.
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Авицена 1 е 800, а за сите 4 има пакет 2300.
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ај да пишам и тука, на брис стрептокока излезе позитив, не даде никаква терапија, туку на пораѓај рече да сум примала антибиотик. Искуства, колку и дали е страшна?? 37+2 сум
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Зашто без терапија? Јас ја закачив бактеријата во 9ти месец. И ја имав и на пораѓај. Затоа бебето имаше покачени крвни вредности. Ми рекоа дека тоа е од бактеријата. Не ми текнува кој антибиотик го пиев.
     
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    А бебето примаше ли антибиотик, му се пренесе ли на него бактеријата.ж?? Па не ми дава никаква терапија, рече нема потреба сега дури на пораѓај. Прашав дали треба и маѓот ми да се испита и он да прима нешто пак да не му е пренесена од мене, рече нема потреба. Малку сум у грижи. 37+ 2 сум
     
  11. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Добро, а нели е поарно сега да примаш терапија уште одма и антибиотик и вагинални антибиотик има и да се исчисти додека се породиш, штом си влезена во 9ти можеш секој момент да се породиш, а може и до крај да тњраш уште 2-3 недели, за тоа време ќе се излечи бактеријата и може се ќе си биде во ред и да не му се пренесе на бебето. За мене баш ми нњма логика тоа што ти рекле дури на пораѓај терапија :^)
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Двапати се јавував и прашав, рече нема потреба многу чудно, да имаш бактерија а да не ти дават антибиотик знаејки дека може да направи проблем. И замисли тие брисеви јас сама си ги платив на приватно,т.е ако сакаш да ги правиш ти сама, а не се од здравството. И замисли да не сум ги направила. Мн се нервирам. Плус и алергична сум на пеницилин, и не знам каков антибиотик ќе ми дадат. И од антибиотици ми е мн страв и морам по 100 пати да препрашувам и да напоменувам дека сум алергична и на шо база е антибиотикот??! Уф аман веќе. Ќе и пишам утре на бабицата да видам она шо ќе каже.
     
    На Girl-Rabbit и Kallias2 им се допаѓа ова.
  13. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    И тука во Грција не прават брисеви, ни на почеток ни на крај, никогаш, во претходните бремености не сум испитувала ни пруватниот ни во болницата ми рекле дека треба да се испита, туку во 9 кога влегов само ми дадоа вагиналети да ставам една недела да се прочисти грлото евентуално ако има нешто за пораѓај да е чисто, ама тоа така од ракав, има или нема нешто вика не е штетно, вагиналети се (facepalm)
    А сега и јас сакам да го прашам докторот наредниот пат кога ќе одам да ми направи брисеви, ќе му кажам демек во минатата бременост сум имала нешто на пораѓај, а не ми испитале, морам да го лажам за да ми направи, инаку не прават никако
     
  14. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Жени, каде ги правевте последните брисеви во 35/36 недела? Од првите брисеви кај матичната се уште имам уплав и не сакам кај неа да одам ;(
     
  15. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Без паника мила, еве што пишува за стрептококата
    https://acibademsistinababy.mk/index.php/bremenost/skrininzi/8-zadolzitelni-pregledi-vo-bremenosta
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Зошто? Што се случило?
    Инаку, јас ги правев во Ремедика 3000 денари.
     
    На Scorpio87 и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  17. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Не се случи ништо, но многу е груба и болно ми беше тоа :sweat: ама како што читам овој брис не болел толку
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Воопшто. Ни спекулум не се користи за последниот брис. Со лесно :)
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Му даваа нешто, ама појма немам што. Матичната ми рече дека и маж ми треба да прима антибиотик.
     
  20. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Благодарам, со лесно на сите да ни е :inlove:
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.