1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. zverkica

    zverkica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    2.617
    Евр сега док ми кажа да продолжам со бромергонот до 13та недела
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  2. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    јас намалив доза од два пати по 1/2 на еднаш по 1/2, па после по 1/4 и од прилика 12 недела прекинав. Ова за достинекс, а иначе ендокринологот ми кажа дека требало одма со бромергон да ми сменат терапија, ама чим сум ја намалила веќе не било валидно (јас намалив по инструкции на гинекологот)
     
  3. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    2.491
    Пол:
    Женски
    Полна 11гн. Вагинален и цервикален ентерокока, урина ешерихија. Амоксицилин, пробиотаки вагиналети, брусница. Не знам дали се жалам или барам совет.
     
  4. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Имунитет паѓа.. И јас мака мачам со уреаплазма и покрај 3 антибиотици сега пак треба да правам брис да видам до каде сум.. Тоа е секоја трета е со по некоја бактерија.. Чекам и јас уринокултура резултати... Ќе се тешиме друго нема..
    Пиј ги антибиотиците и работи на имунитетот..
     
  5. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo,

    17+6 nedela sum. Bev na pregled. Dodeka mi go merese grloto na matkata mi primeti nekoj infekcija koja ja vika sladz i se naogja kaj grloto na matkata. Ne se pojavuva na mikrobioloski brisevi. Mi dade da pijam sumamed po dve na den/ 7 dena. Mozela da predizvika predvremen poragjaj no i nemoralo. Dali nekoja znae sto e ova ili mozebi inala iskustvo? Dali so antibiotikov bi ja izlecila ?
     
    На peperutka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Искрено не го сфаќам имево на инфекцијава. Сумамедот е безбеден во бременост бидеќи не ја пробива плацентата. НО знаеш ли што ќе ти стори на имунитетот ако испиеш по 2 на ден 7 дена ??? Прво без паника второ под итно да одиш и на второ мислење кај друг доктор .
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Да имам закажано кај Димчев следна недела. И мене ми е јака дозата . Така и ми го напишала во извештајот. Видлив слаџ- потребна терапија. Како партали некои беа ми ги покажа.
     
  8. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Оди кај Димчев, чим си нашла термин толку брзо. По мое не го ни почнувај - не се салам значи докториве. Јас на матичната и пишувам на Вибер 2 дена пред пораѓај (и нагласив дека за 2 дена треба да се пораѓам) и бев дента како затната, омалаксана - женaта на невидено, онака ми враќа на пораката да земам Антибиотик 7 дена :?: алооо каков антибиотик жено — за омалксаност и во 40та недела, на невидено?!
    Истата таа кога дојдоа резултатите од Приската не ми се ни јави (сестрата по меил само ми ги прати) за на крај да завршам со Нифти по препорака од др доктор.
    Имам пишувано за ова во други теми. Кога појдов да ја прашам дали се ок рез. ми вика аа бројкиве не треба вака, ако мајка, направи си тест ми вели! :whew: Како да не ја задавиш тука?! Да направам во 6ти месец? А зашто не ми кажа во 12та недела… ќе си ја преправев Приската, имав фора. Ама неее бе, ништо не ги интересира (чест на исклучоци) кај на приватно и одиш, плаќаш и тоа што не треба а она мува не ја лази за тебе!
    Така да, појди си на второ мислење. Димчев е супер!
    Лелее забегав со муабетов, sorry
     
    На Hristinakiki02, Bejb15 и Bebe2021 им се допаѓа ова.
  9. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu na mislenjeto, Kaj Elena Petrova vo Remedika bev, citav ja falat mnogu. Strucna doktorka mislam e sto znam, dokyorksta sto me vodi ne go ima videno ova. Sakav vtoriot skining kaj nea da go pravam. Kje pocekam edna nedela i kje vidam za mislenje uste edno.
     
    На peperutka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    На последниот брис излезе позитивна streptococcus agalactiae B, досега сите брисеви ми беа чисти. Докторот ми даде амоксиклав рече со него сигурно ќе се исчисти и не требало контролен брис. Плус рече да земам и вагиналети полигинакс за да не сум добиела кандида од антибиотикот. Сте имале искуство со ова, како сте поминале и ме зачуди за вагиналетите.
     
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.689
    Пол:
    Женски
    11+2 сум.
    Кога да одам за брисеви?
    Боли многу во бременост?!
    Пред бременоста одвај издржував. Уплав имам од самата помисла на спекулумот:(
     
  12. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.153
    Допаѓања:
    5.144
    Пол:
    Женски
    Јас бев после скрининг. Може и 13та 14та да бев.
    Вриштев на столот од што бев стегната. Страв ми беше да не ме повреди.
    Абе будалска работа.
     
    На Bubce38, ivani30 и Fontana им се допаѓа ова.
  13. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.688
    Обично ги земаат заедно со прв скрининг, јас ги правев во 16та недела дека имав кафеав исцедок баш ко требаше да ми земат.
    И искрена да бидам, ме болеше, ама се’ си е индивидуално и многу зависи од тој што ги зема.
    Ама се издржува, тоа е, среќа немав пак некој исцедок после тоа да се вадам од памет.
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    @Bubce38 јас бев после скринингот како @brm_brm исто и исто едвај издржав на столот. Што од стегната што од затнато се внатре оти немаме односи што од психа да не ме повреди... поголем ужас беше од што замислував. Да напоменам дека редовно, уназад 16-17 години, секоја година брисеви проверувам ниту сум осетила спекулум ниту сум осетила брис како ми зимат. Сега исто брисот не се осеќа ама тоа спекулумот ау ауууу стискај заби шо да ти речам друго :sweat:
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.689
    Пол:
    Женски
    А мора да се прават, нели?!:(
    :)

    Лелеееее моментално се разрикав како магарица.
    Го полудев маж:whew:
     
  16. Danicka00

    Danicka00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    За мене не е толку страшно. Доколку не се стегаш и слушаш што ти кажува доктор. Јас вчера 3 пат правев во бременост, сега сум 30недела, не е болно, непријатно е секако, ама болка може да има само ако се стегаш самата. Не се плаши.
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Jas ne sum vo Makedonija so ivf sum, od prviot pregled prasuvav za brisevi, mi vikaa prvo rano e, posle toa toj doktor shto me prevzede ne me razbirase shto baram bese mnogu vozrasen pred penzija, koga mu rekov da mi napravi priska mi vika toa e zastarena moda hahahah mi reche se shto treba da se pravi e napraveno i mi napravi samo prenatalen test i pap test. Koga otidov kaj ,,najdobriot,, spored site preporaki na net, poznanici, zvezdicki, ocenki toj mi rece vo 36ta nedela, eve gi dolu ispituvanjata koga shto pravam i ne popustaat nisto poveke od toa, barav, molev, insistirav i ete nikoj nesaka da mi napravi. Inaku vo MK gledam, chitam vo 12ta nedela gi pravat, nekoj i vo 17ta, nekoj osekjaat bolka, nekoj ne, kaj nekoj znae da se pojavi denta malku kafeavkasno, rozevkasno no nemora da znaci, toa e iskustvo od se shto procitav ovde izminative 5 meseci, sepak doktorot shto ve sledi najdobro znae shto treba za vas i koga.
     

    Прикачени фајлови:

    На Knizhevnik11 и Bubce38 им се допаѓа ова.
  18. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Најважно е да се види дали има или не инфекција...а брисот?
    Ништо страшно, односи сум немала од лани од ноември, претходнава недела правев во 35та, олабави се, и полека... сепак од таму излегуваат главчиња и бебиња од по 3-4 кг, спекулумот не е страшен...
     
    На Hristinakiki02 и Bubce38 им се допаѓа ова.
  19. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Јас цел живот стегната сум, ни провокации ни инекции ме отвараат. Катетер да ми се стави, тоа научна фантастика. Со мм секој пат како прв да ми е, од едниот крај на креветот до другиот ќе ме најдеш за секунда. На преглед кога одам, уште не седната згрчена. Муабетов ми е, јас кога не осетив ништо нит на првите нит на вторите брисеви, значи не е страшно ич. И да, многу зависи кој ти ги зема, до докторот е. Олабави се, некоја сцена во глава тие 10 секунди и готово. Во 13та правев, btw.
     
    На Danicka00 и Bubce38 им се допаѓа ова.
  20. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    И јас ја имав на последниот брис, пиев само амоксиклав, не правев контролен брис и пред пораѓај само им напоменав дека ја имам бактеријата. За вагиналетките не знам што да ти кажам.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.